bazarnews

کد خبر: ۱۰۹۴۰۳
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۸
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: بسته‌هایی که مسئولین سازمان بورس در راستای حمایت از سهامداران تدوین می‌کنند با روح بازار سرمایه در تضاد است.

محسن زنگنه، با اشاره به تدوین بسته حمایتی دولت از بورس و نارضایتی سهامداران از اینگونه سیاست گذاری ها، بیان کرد: بنده دیدگاهم را در قبال تدوین این بسته‌های حمایتی به وزیر اقتصاد مطرح کردم.

وی افزود: بسته‌هایی که مسئولین سازمان بورس در راستای حمایت از سهامداران تدوین می‌کنند با روح بازار سرمایه در تضاد است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه بازار سرمایه و بورس به اصطلاح دماسنجی برای وضعیت اقتصادی برشمرده می‌شود، بیان کرد: این دماسنج اقتصادی را نمی‌توانیم به زور سبز نگه داریم.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس تاکید کرد: اینکه ما بخواهیم بازار سرمایه را به بانک تبدیل کنیم و برای افراد مثلاً یک سود بیست درصدی در نظر بگیریم و این منابع را هم از محل و جیب دولت تامین کنیم، باید بدانیم تقریبا چنین مواردی در دنیا وجود ندارد و به اصطلاح بی نظیر است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد: بنده در جلسه‌ای به وزیر اقتصاد گفتم که واقعا چنین بسته‌های کارایی لازم را ندارد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه ما از سویی دیگر به دنبال افزایش اعتماد در بازار سرمایه هستیم، بیان کرد: این در حالی است که ما می‌آییم و می‌گوییم هر گونه عرضه اولیه در بنگاه‌ها تا اطلاع ثانوی ممنوع است؛ خب این به چه معناست؟ یعنی ما هیچ اعتمادی به بازار سرمایه نداریم.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس با اشاره به حوزه صندوق‌های ثابت بیان کرد: اینکه ما بیاییم و برای صندوق‌های ثابت اوراق تبعی صادر کنیم باید بدانیم که اوراق تبعی و اوراق اختیار اصولاً برای صندوق و سهام‌های شناور است نه برای صندوق ثابت.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تضامین صندوق ثابت به خوبی در قانون مشخص شده است، تاکید کرد: این موضوع سازوکاری کاملا قانونی دارد لذا ما در این فرایند داریم اوراق تبعی که هر سهمش یک ریال است را به صندوق ثابت ارجاع می‌دهیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اینکه ما از ابزار‌هایی همچون اوراق اختیار استفاده کنیم بسیار خوب است و به نظر بنده بازار سرمایه باید زودتر از این‌ها دست به این اقدام می‌زد، با این حال اوراق اختیار در دنیا سازوکار خودش را دارد یعنی منتشر کننده آن و ضمانت دهنده اش، معلوم است و قیمتش هم یک الگوریتمی دارد و بیشتر برای کم کردن ریسک در اوراق بهادار سیال استفاده می‌شود نه در صندوق‌های ثابت.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: به اعتقاد بنده افرادی که بسته‌های حمایتی برای بازار سرمایه را تدوین می‌کنند در حقیقت با روح بازار سرمایه آشنایی چندانی ندارند و یا اینکه می‌کوشند دست به یک اقدام صوری بزنند. این در حالی است که باید بدانند اقتصاد یک موجود هوشمند است.

وی در ادامه درباره واکنش وزیر اقتصاد پیرو اشکالات به بسته حمایتی از بورس اظهار کرد: آقای خاندوزی به ما گفتند که باید جلساتی در این زمینه برگزار شود و برخی موارد مورد بررسی قرار گیرد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: البته در آن جلسه بنده به وزیر اقتصاد گفتم که شما از طرفی می‌گویید که عرضه انجام نگیرد و، اما از سویی دیگر خبر می‌رسد که دوازده درصد از سهام هلدینگ خلیج فارس عرضه می‌شود. از سویی دیگر هم رییس سازمان خصوصی سازی تاکید می‌کند که در ماه‌های آینده عرضه‌های زیادی خواهیم داشت؛ خب این موارد هیچ تناسبی با هم ندارد. البته وزیر اقتصاد این را هم گفتند که این عرضه‌ها محدود است و اهلیت افراد باید مدنظر قرار گیرد.

وی تاکید کرد: بنابراین بسته حمایتی از بورس با روح اقتصاد هماهنگ نیست.


/ بازار

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: