bazarnews

کد خبر: ۱۰۹۴۳۲
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۴
قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۵۵درصد کاهش به ۱۷۵۰ دلار و ۶۸ سنت رسید.

به گزارش بازارنیوز به نقل از بازار، اظهارات جیمز بولارد، یکی از مقامات فدرال رزرو آمریکا مبنی بر این‌که ادامه روند افزایش نرخ بهره تنها راه برای مهار تورم و پایین آوردن آن تا هدف ۲ درصد است، باعث کاهش قیمت طلا و سایر سرمایه‌های مخاطره‌آمیز مانند نفت و بازار سهام در این هفته شد، ارزش دلار هم افزایش یافته است.

قیمت طلا کمتر از یک درصد طی هفته گذشته کاهش یافت و تنها نیم درصد در روز جمعه پایین آمد و مرز ۱۷۵۰ دلار را حفظ کرد، اما محرکی که باعث بهترین عملکرد طلا طی ۳۹ ماه گذشته شده بود ازبین رفته است. قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۵۵ درصد کاهش به ۱۷۵۰ دلار و ۶۸ سنت رسید.

شاخص دلار که ارزش آن را در برابر سایر ارز‌های بزرگ دنیا مانند یورو، ین، پوند، دلار کانادا، کرون سوئد و فرانک سوئیس نشان می‌دهد، ۰.۷ درصد طی یک هفته گذشته افزایش یافته است، درحالی که ۴ درصد در هفته گذشته کاهش یافته بود. دلیل بالا رفتن ارزش دلار را می‌توان احتمال افزایش دوباره نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا در اجلاس آینده آن دانست. بالا رفتن ارزش دلار خرید طلا را برای دارندگان سایر ارز‌های دنیا گران‌تر می‌کند و تمایل برای خرید آن را پایین می‌آورد.

طبق گفته بولارد که ریاست بانک فدرال رزرو ایالت سنت‌لوئیس را به‌عهده دارد، نرخ تورم در آمریکا به‌طرز غیرقابل‌قبولی بالاست، بنابراین نمی‌توان به پایین آوردن نرخ بهره فکر کرد.

اکثر اقتصاددان‌ها انتظار دارند پایین آمدن شاخص قیمت مصرف‌کننده در آمریکا باعث شود بانک مرکزی این کشور نرخ بهره را در ماه دسامبر تنها ۵۰ واحد افزایش دهد. افزایش نرخ بهره هزینه نگهداری فلزات گران‌بها از جمله طلا را افزایش می‌دهد و تمایل برای خرید آن‌ها را پایین می‌آورد.

همچنین قیمت نقره امروز با ۰.۱۵ درصد افزایش به ۲۱ دلار و ۲۰ سنت رسید و پلاتین با ۰.۳۴ درصد کاهش ۹۸۱ دلار و ۸۷ سنت معامله می‌شود.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: