bazarnews

کد خبر: ۱۰۹۴۳۸
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۴
شاید زمانی که اصطلاح استخراج بیت‌کوین را می‌شنوید، در ذهن خود سکه‌هایی را تجسم کنید که از دل زمین بیرون کشانده می‌شود. اما بیت کوین یک دارایی دیجیتال است و فرایند استخراج آن نیز کاملا به صورت دیجیتال انجام می‌گیرد و بیت کوین برای آب و هوا بدتر از گوشت گاو است.

به گزارش بازارنیوز به نقل از اقتصاد ۱۰۰؛ به گفته محققان، تأثیر بر استخراج بیت کوین بر  تغییرات اقلیمی  و گرمایش زمین، زمانی که به عنوان نسبتی از ارزش بازار در نظر گرفته شود، با گاو‌های کشاورزی یا سوختن بنزین قابل مقایسه است.

استخراج ارز‌های دیجیتال انرژی بر است، زیرا به رایانه‌های بسیار تخصصی نیاز دارد و بیشتر برق مصرفی آن از سوزاندن سوخت‌های فسیلی که باعث گرم شدن سیاره می‌شود، تولید می‌شود.

 
شاید زمانی که اصطلاح استخراج بیت‌کوین را می‌شنوید، در ذهن خود سکه‌هایی را تجسم کنید که از دل زمین بیرون کشانده می‌شود. اما بیت کوین یک دارایی دیجیتال است و فرایند استخراج آن نیز کاملا به صورت دیجیتال انجام می‌گیرد و بیت کوین برای آب و هوا بدتر از گوشت گاو است. کارشناسان معتقدند تاثیر بیت‌کوین بر تغییرات اقلیمی هفت برابر بیشتر از استخراج واقعی طلا است.

تاثیر ارز‌های دیجیتال روی محیط زیست
از آنجایی که جهان با تغییرات آب و هوایی دست و پنجه نرم می‌کند در ابتدا سوخت‌های فسیلی، کشاورزی و آلودگی صنعتی را به عنوان متخلفان اصلی شناسایی کرد، اما در سال‌های اخیر، بحث به ارز‌های دیجیتال و تاثیر بیت کوین بر تغییرات آب و هوایی کشیده شد.


آلودگی توسط کارخانه‌های استخراج کریپتو به انتشار CO۲ محدود نمی‌شود. نیروگاه‌هایی که برق زیادی تولید می‌کنند معمولاً برای خنک کردن ماشین‌های خود به آب زیادی نیاز دارند. آب دریاچه را می‌کشند  و در این فرآیند تخم ماهی را با خود می‌برند. سپس همان آب چندین برابر گرمتر به دریاچه تخلیه می‌شود که نتیجه آن  لجن، جلبک، حشرات، ماهی‌های مرده و بوی بد در برخی نقاط دریاچه است.

 
 از سویی دیگر ماینینگ‌ها و ضایعات الکترونیکی انباشت می‌شوند. زباله‌های الکترونیکی چندین چالش زیست محیطی از جمله سمی کردن خاک و آب و آلودگی هوا را ایجاد می‌کنند.

آمار استخراج بیت کوین و ارز دیجیتال در ایران
فروردین ۱۴۰۱، رویترز در گزارشی به نقل از یک شرکت تحقیقاتی حوزه بلاک‌چین به نام «Elliptic» گفته ایران ۴.۵ درصد از استخراج بیت‌کوین در جهان را به خود اختصاص داده است. آمار‌های این گزارش مبتنی بر داده‌های جمع‌آوری‌شده از ماینر‌های بیت‌کوین از سوی «مرکز کمبریج برای امور مالی جایگزین» است.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: