bazarnews

کد خبر: ۱۰۹۴۹۸
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۶
داده‌های مرکز آمار ایران نشان می‌دهد، شاخص مقدار تولید بخش کشاوزی در 5 فصل متمادی نسبت به دوره‌های مشابه سال قبل خود، رشد منفی را تجربه کرده است.

به گزارش بازارنیوز به نقل از اکوایران؛ واکاوی جدیدترین داده‌های مرکز آمار ایران نشان می‌دهد، در بهار سال جاری شاخص مقدار تولید بخش کشاورزی 82.1 است. این شاخص در بهار سال گذشته 83 بود؛ یعنی اعداد بیانگر افت 1.2 درصدی شاخص تولید در اولین فصل سال 1401 است. البته درصد این افت نسبت به بهار 1399 بیش از این و معادل 7.8 درصد است؛  شاخص مقدار تولید بخش کشاورزی در فصل بهار 1399 طبق داده‌های موجود 88.5 بود. رقمی که در فصل‌های بعدی صعود می‌کند، به طوری که در سال 1399 روند تولید همواره با رشد عجین می‌شود. اما از فروردین 1400، رشد شاخص مقدار تولید این بخش متوقف می‌شود. به تعبیر دیگر شاخص روند نزولی را طی می‌کند و منفی می‌شود. به طوری که داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد، درصد شاخص مقدار تولید بخش کشاورزی طی 5 فصل متمادی نسبت به مدت مشابه سال قبل خود، منفی بوده است.

اگرچه درصد افت این شاخص در بهار سال جاری نسبت به دوره‌های قبل کاهش یافته است. اما هنوز  رشدی که در زمستان 1398 شروع شده بود و تا زمستان 1399 ادامه یافت را ندیده است. 

داده‌های موجود بیانگر این است که فصل زمستان 1400 این شاخص نسبت به مدت مشابه سال قبل خود افتی 5 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبلش دیده بود. در پاییز  و تابستان 1400 نیز این شاخص به ترتیب افت 4.3 درصدی و  4.8 درصدی را نسبت به مقاطع مشابه سال 1399 خود تجربه کرده‌اند. افت شاخص در بهار سال گذشته نیز نسبت به بهار 1399 معادل 6.1 بود که در مقایسه با داده‌های 5 فصل مورد بررسی بیشترین افت را نسبت به مدت مشابه سال قبل خودش داشته است. 

این داده‌ها نشان می‌دهد، سیاست‌های دولت در بخش کشاورزی نه تنها موفق نبوده بلکه ناموفق بوده است. 

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: