bazarnews

کد خبر: ۱۰۹۵۴۱
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۴
وزیر صمت گفت: عرضه خودرو‌های وارداتی در بورس کالا و متغیر بودن سود بازرگانی این خودروها، از ایجاد رانت و تقاضای کاذب در این حوزه جلوگیری می‌کند.

گروه صنعت، معدن و تجارت بازارنیوز؛ سید رضا فاطمی امین با بیان اینکه در بحث واردات خودرو تدابیری اندیشیده شده که از رانت احتمالی جلوگیری شود، اظهار کرد: به دلیل عدم واردات خودرو در سال‌های گذشته، اگر خودرو در شرایط غیرحرفه‌ای و بدون برنامه عرضه شود شاهد افزایش قیمت خواهیم بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: وزارت صمت برای از بین رفتن این رانت احتمالی، دو تدبیر اندیشیده است؛ نخست آنکه خودرو‌های وارداتی در بورس کالا که قیمت‌ها به صورت شفاف کشف شده و قابل رصد است، عرضه شوند و دوم اینکه سود بازرگانی حالت متغیر داشته باشد و به خزانه دولت بازگردد؛ با این دو تدبیر، رانتی که ممکن بود برای واردکنندگان ایجاد شود و به تقاضای کاذب دامن بزند کاملاً از بین خواهد رفت.

فاطمی امین ادامه داد: تجربه گذشته نشان می‌دهد تمامی کالا‌هایی که در بورس کالا عرضه شده اند از وضعیت مطلوب‌تری برخوردارند، برای مثال می‌توان فولاد یا سیمان را در این حوزه نام برد؛ بنابراین یکی از دو اصل اساسی در رهایی از رانت احتمالی واردات خودرو و شفافیت بازار، عرضه خودرو‌ها در بورس کالاست.

وی تصریح کرد: عرضه در بورس کالا چند ویژگی دارد، یکی از این ویژگی‌ها فضای کاملاً شفاف بورس و کشف نرخ‌ها بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا است. این شفافیت در اعلام میزان عرضه، تقاضا و قیمت پایانی فروش کمک می‌کند که بتوان وضعیت را به صورت دقیق‌تر رصد و برای بهبود شرایط بازار برنامه ریزی و اقدام کرد.

وزیر صمت افزود: همچنین در بورس کالا می‌توان از ابزار‌هایی استفاده کرد که بازار را متعادل کند؛ برای مثال در حوزه مس یا فولاد مشاهده کردیم که با استفاده از ابزار‌های بورس در کوتاه‌ترین زمان، التهاب بازار را رفع کردیم.

به گفته فاطمی امین، بورس کالا هم به لحاظ شفافیت برای خریداران و فروشندگان و هم از نظر تولید داده برای حاکمیت و هم به دلیل ابزار‌هایی که در آن وجود دارد، برای بازار مؤثر است.

پایان پیام//

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: