bazarnews

کد خبر: ۱۰۹۵۵۱
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۳
یورواستات از صادرات ۹۵ میلیون یورویی پسته ایران به اتحادیه اروپا در ۹ ماهه ۲۰۲۲ خبر داد و ایران را دومین صادرکننده پسته به اروپا در این دوره معرفی کرد.

به گزارش بازارنیوز به نقل از تسنیم؛ پایگاه خبری کمیسیون اروپا (یورواستات) از صادرات 95 میلیون یورویی پسته ایران به اتحادیه اروپا در 9 ماه نخست 2022 خبر داد که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل 39 درصد کاهش داشته است.

ایران طی ماه‌های ژانویه تا سپتامبر سال قبل 154 میلیون یورو پسته به کشورهای عضو اتحادیه اروپا صادر کرده بود.

از کل پسته صادراتی ایران به اروپا در 9 ماه نخست امسال 58 میلیون یورو شامل مغز پسته و 37 میلیون یورو مربوط به پسته با پوست بوده است. صادرات مغز پسته ایران به اروپا در این مدت افت 6 درصدی و صادرات پسته با پوست کاهش 59 درصدی داشته است. ایران در 9 ماهه سال میلادی گذشته 62 میلیون یورو مغز پسته و 92 میلیون یورو پسته با پوست به اروپا صادر کرده بود.

آلمان، اسپانیا و ایتالیا مهم‌ترین واردکنندگان پسته ایران در 9 ماهه 2022 بوده‌اند.

بر اساس این گزارش ایران پس از آمریکا دومین صادرکننده پسته به اروپا در ماه‌های ژانویه تا سپتامبر 2022 بوده است. ایران در این مدت 10 درصد از کل واردات پسته اروپا را به خود اختصاص داده است. اتحادیه اروپا در 9 ماهه امسال 930 میلیون یورو پسته وارد کرده است که 650 میلیون یورو از این رقم مربوط به پسته با پوست و 280 میلیون یورو مربوط به مغز پسته بوده است. ایران 20 درصد از بازار مغز پسته اروپا طی این مدت را در اختیار داشته است.

آمریکا در 9 ماهه سال جاری میلادی 529 میلیون یورو پسته به اروپا صادر کرده است. صادرات پسته آمریکا 19 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است. آمریکا در این مدت 67 میلیون یورو مغز پسته و 462 میلیون یورو پسته با پوست به اروپا صادر کرده است.

پایان پیام//

برچسب ها: صادرات ، پسته ، اروپا
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: