bazarnews

کد خبر: ۱۰۹۵۵۸
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۹
در گفتگو با بازارنیوز مطرح شد؛
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن انتقاد از عملکرد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، موفقیت دستگاه‌های نظارتی را منوط به اصلاح ساختار و روش‌های مقابله با قاچاق عنوان کرد.

۲۶ میلیارد دلار کالای قاچاق یعنی اقتصاد فلج/ روش‌های مبارزه با قاچاق باید اصلاح شود

گروه صنعت، معدن و تجارت بازارنیوز- سعید ترکاشوند؛ «محمد باقری بنابی» نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با بازارنیوز پیرامون عملکرد ضعیف ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار کرد: در حال حاضر معضل قاچاق در ایران به شکلی سازمان یافته و هدفمند هدایت می‌شود؛ لذا تا زمانی که این شرایط در فضای اقتصادی کشور حکم فرما باشد، دستگاه‌های اجرایی و نظارتی کشور با ناکارآمدی شدیدی مواجه خواهند بود.


نایب رئیس کمیسیون اقتصادی، تکمیل سامانه‌های ناظر بر زنجیره توزیع کالا را مهمترین راهکار برای مقابله با قاچاق سازمان‌یافته عنوان کرد و گفت: در اقصی نقاط دنیا، فرایند ورود، خروج و عرضه کالا به دست مصرف‌کنندگان، توسط سامانه‌هایی هوشمندی مورد رصد و ارزیابی قرار می‌گیرد، اما این موضوع در ایران، به دلیل تقص فنی برخی بستر‌ها، به طور کامل انجام نمی‌شود، به همین خاطر شاهد حضور گسترده کالای قاچاق در سطح بازار هستیم.

 

وی تاکید کرد: مبارزه با قاچاق مستلزم اصلاح ساختار و روش‌های مقابله با این چالش است؛ در غیر این صورت جا به جایی افراد، کمک شایانی به حذف کالای قاچاق از ساختار اقتصادی کشور نخواهد کرد.


باقری‌بنابی همچنین درباره اظهار نظر یکی از اعضای کمیسیون صنایع، مبنی بر ورود سالانه ۲۶ میلیارد دلار کالای قاچاق نیز گفت: از صحت و سقم این رقم اطلاعی ندارد، اما در صورت وجود این میزان کالای قاچاق، بخش تولید و به دنبال آن دیگر حوزه‌های راهبردی اقتصاد کشور، به طور کامل فلج خواهد شد.


نایب رئیس کمیسیون اقتصادی در خصوص برنامه‌های کمیسیون اقتصادی مجلس برای رسیدگی به مسئله قاچاق نیز توضیح داد: در حال حاضر این موضوع به یک چالش جدی برای اقتصاد کشور تبدیل شده است؛ لذا بنابر اهمیت آن، اعضای کمیسیون اقتصادی به مانند گذشته، جلساتی را برای ریشه‌یابی و حل اساسی معضل قاچاق، در دستور کار خود قرار خواهند داد.


لازم به ذکر است؛ «سید جواد حسینی کیا» عضو کمیسیون صنایع مجلس، در گفتگو با بازارنیوز ضمن انتقاد از عملکرد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، از ورود سالانه ۲۶ میلیارد دلار کالای قاچاق به کشور خبر داده بود.

 

پایان پیام//

خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: