bazarnews

کد خبر: ۱۰۹۵۸۸
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۴
بازارنیوز گزارش می‌دهد؛
سخت‌گیری‌هایی که سازمان ملی استاندارد بر سر راه واردکنندگان تبلت قرار داده، موجب شده میزان واردات و به تبع آن، عرضه آن کالا در بازار به شدت کاهش یابد.

گروه بازار دیجیتال بازارنیوز- بهزاد قبادی؛ آمار‌های واردات تبلت نشان می‌دهد، پس از آن که سازمان ملی استاندارد اقدام به سخت‌گیری بی‌مورد  در خصوص واردات این کالا کرده، کاهش قابل توجهی داشته است.

آمار‌ها حاکی از کاهش ۵۰ میلیون دلاری واردات تبلت است؛ به طوریکه در ۶ ماهه ابتدایی شروع طرح، میزان واردات ۶۵ میلیون دلار بوده که این رقم در ۶ ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱ به ۱۵ میلیون دلار رسیده است. این کاهش  واردات، موجی کاهش عرضه در بازار شده و قیمت تبلت را بالا برده است.  

اینفوگرافیک زیر، به دست‌انداز‌های جدید سازمان ملی استاندارد بر سر راه واردات تبلت قرار داده، اشاره می‌کند:

  ۱- در گذشته اداره استاندارد مستقر در گمرک، اقدام به نمونه‌گیری از محموله و تحویل آن به مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک می‌کرد و نهایتاً مجوز ترخیص طی ۱۵ روز صادر می‌شد. در دو ماه اخیر، استاندارد ایران و شرکت بازرسی هم به فرایند اضافه شده‌اند.

در این فرایند، ابتدا بازرگان باید اسناد خود را به استاندارد ایران ارائه نماید تا پس از بررسی اسناد، یک شرکت بازرسی به بازرگان معرفی شود و به همراه این شرکت نمونه‌برداری در گمرک صورت پذیرد. نتیجه آزمون در اختیار اداره استاندارد مستقر در فرودگاه قرار می‌گیرد تا نسبت به صدور مجوز ترخیص اقدام نماید. همه این فرایند به‌صورت مکاتبه‌ای بوده و مستلزم پیگیری مکرر بازرگان است. صدور مجوز ترخیص در فرایند جدید بعضاً تا ۲ ماه طول می‌کشد.


  ۲- سازمان استاندارد به مواردی که از طرف تولیدکننده اعمال شده از قبیل نداشتن کلگی شارژر یا ۳ شاخه بودن آداپتور ایراد می‌گیرد. لازم به توجه است شارژر به‌صورت کلی از برخی مدل‌های تبلت توسط تولیدکننده حذف شده و اصلاً در جعبه آن هم محلی برای قرار دادن آن وجود ندارد. سازمان استاندارد در جدیدترین اقدام، بازرگان را مکلف می‌کند از بازار شارژر بخرد و به همراه جعبه تبلت، آن‌ها را در جعبه دیگری قرار داده و سپس پلمپ نماید. بدیهی است هزینه تمام این اقدامات، در انتها به مصرف‌کننده نهایی منتقل می‌شود.


  ۳- سازمان استاندارد بازرگان را مکلف می‌کند که مشخصات تبلت را تحت عنوان نشانه‌گذاری در هر سطح قابل‌دسترس کاربر الصاق نماید. با اینکه این مشخصات روی کارتن یا در about تبلت در دسترس است؛ لذا بازرگان مکلف می‌شود برای مدل‌هایی که فاقد هک این مشخصات توسط تولیدکننده هستند، مشخصات را به‌صورت برچسب در پشت تبلت بچسباند.

فرایند اجرای آن نیز زحمت و هزینه زیادی را به بازرگان تحمیل می‌کند. کوچک‌ترین نمونه آن، باز کردن پلمپ کل تبلت‌ها و تبدیل آن به حالت دست‌دوم است. موضوع زمانی بحرانی‌تر می‌شود که امکان الصاق برچسب در مبدأ (مثلاً کشور امارات) نباشد. در این حالت، در انبار گمرک فضای کافی برای انجام این فرایند نیست لذا بازرگان مجبور است با دادن تعهد کالا را خارج کند که آن‌هم چالش‌های خود را دارد.


  ۴- سازمان استاندارد بازرگان را مکلف می‌کند که برچسب انرژی شامل تصویر یک برگ سبزرنگ را روی جعبه تبلت بچسباند. هدف از الصاق این برچسب مشخص نیست.


  ۵- هزینه قابل‌توجهی توسط سازمان استاندارد از بازرگان دریافت می‌شود که قاعدتاً روی هزینه تمام‌شده کالا مؤثر خواهد بود. این هزینه حداقل برابر ۸ هزارم ارزش محموله است.

کاهش شدید واردات تبلت، در سایه اضافه‌کاری سازمان استاندارد+اینفوگرافیک

پایان پیام//

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: