bazarnews

کد خبر: ۱۰۹۶۸۸
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۸
در نشست خبری رئیس کل بانک مرکزی مطرح شد؛
صالح‎‌آبادی گفت: برخلاف روال سالهای گذشته امسال تنخواهی به دولت پرداخت نکردیم؛ می توانستیم طبق قانون بودجه ۶۰ هزار میلیاردتومان تنخواه بدهیم.

گروه بانک و بیمه بازارنیوز؛ علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی در نشست خبری امروز درباره آمارهای کلان بانک مرکزی در حوزه کنترل تورم، پایه پولی و نقدینگی اظهارداشت: پایه پولی در پایان آبان نسبت به اسفند سال قبل 20.5 درصد بوده است. روند رشد نقدینگی از ابتدای کار دولت و امسال نزولی بوده است.

صالح آبادی: امسال تنخواهی به دولت ندادیم

صالح ابادی با بیان اینکه برنامه ریزی بانک مرکزی کاهش رشد نقدینگی به زیر 30 درصد در سال جاری است؛ گفت: برخلاف روال سالهای گذشته امسال تنخواهی به دولت پرداخت نکردیم؛ می توانستیم طبق قانون بودجه 60 هزار میلیاردتومان تنخواه بدهیم.

رییس کل بانک مرکزی به خرید ارزهای دولت توسط این بانک اشاره و تاکید کرد: بشدت کنترل میکنیم این ارزها در بازار فروخته و ریال آن از بازار جمع آوری شود.

مطالبات بانک مرکزی از دولت موضوع مهم دیگری بود که صالح آبادی به آن اشاره و تصریح کرد: باید سیاست های پولی به گونه ای وضع شود که بازار با کسری نقدینگی مواجه نشود.

وی گفت: کنترل ترازنامه بانکها حائز اهمیت ویژه ای است که بانک مرکزی در دستور کار دارد؛ بانکها رتبه بندی شده اند و براساس رتبه آنها رشد ترازنامه‌شان را در بانک مرکزی کنترل کردیم. هم اکنون این عدد برای هر بانک مشخص و اعلام شده است؛ رتبه هر بانک با بانک دیگر متفاوت است.

وی افزود: تسهیلات تکلیفی بانکها موضوع مهم دیگری است که در بانک مرکزی به آن پرداختیم؛ عدد کلی را مشخص و‌به دولت پیشنهاد کردیم؛ خواهش ما از مجلس این است که هنگام تصویب بودجه سال آینده تسهیلات تکلیفی را متناسب با پیشنهاد ما تعیین‌کند تا خللی در سایر اقدامات و سیاست های بانکی پیش نیاید.

 امسال 555 هزار نفر وام فرزندآوری گرفتند

رییس کل بانک مرکزی ‌درباره عدم پرداخت تسهیلات تکلیفی گفت: امسال تا 26 آذر 697 هزار فقره به مبلغ 96 هزار میلیاردتومان پرداخت شده است؛ سال قبل کل این رقم 80 هزار میلیارد تومان بوده است.

وی افزود: تسهیلات فرزندآوری نیز امسال 555 هزار فقره تا تاریخ مورد گزارش پرداخت شده است.

15 درصد کل تسهیلات بانکی به خانواده‌ها رسید

رئیس کل بانک مرکزی گفت: کل تسهیلات شبکه بانکی از اول سال تا پایان آبان 2600 همت بوده است که 44.7 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است. 84.2 درصد تسهیلات به صاحبان کسب و کار پرداخت شده و 15.8 درصد به خانوارها پرداخت شده است.

وی باردیگر تاکید کرد: انتظار ما در قانون بودجه سال آینده کنترل تسهیلات تکلیفی بانکها برای کنترل ترازنامه بانکهاست. بیش از 50 همت اوراق گام در سال جاری منتشر شد؛ برای جلوگیری از تنزیل در بازار سرمایه تلاش میکنیم این اوراق در زنجیره تولید مورد استفاده قرار گیرد.

رییس کل بانک مرکزی از برنامه اصلاحی این بانک برای هر بانک بصورت مشخص خبر داد و گفت: نظارت ها دقیق در شبکه بانکی انجام میشود؛ قوانین نظارتی بانک در حوزه تسهیلات پرداختی در سامانه سمات تعریف شده است.

وی افزود: فاکتور الکترونیک؛ جزو برنامه هایی است که تا پایان سال کامل می شود؛ فروش اموال مازاد بانکها بصورت ماهانه رصد میشود. اخیرا دو صندوق نیز در این خصوص تعریف شد. در حوزه کنترل ترازنامه بانکها و نظارت بر حوزه بانکی برنامه های خودمان را اجرا میکنیم تا از این ناحیه نیز کنترل نقدینگی را انجام دهیم.

تورم سال آینده کاهشی است/  آثار تورمی اصلاح ارز ترجیحی تخلیه شد

وی درباره تورم نیز گفت: تورم مصرف کننده ابتدای دولت 59.3 درصد بود که به 39.9 درصد کاهش یافت؛ گرچه هنوز بالاست و راضی به این تورم نیستیم و‌حتما باید کاهش پیدا کند ولی امسال اصلاح ارز ترجیحی، افزایش حقوقها و حقوق گمرکی و ... نصف این‌تورم‌را بخود اختصاص داد. امیدواریم سال آینده افزایش تورم از این محل نداشته باشیم وهمین موضوع می تواند به کاهش تورم سال آینده کمک کند.

صالح آبادی گفت: قرار نیست همیشه افزایش تورم تکرار شود؛ روند تورم به روال طبیعی خود برمیگردد البته باید تلاش کنیم انتظارات را تعدیل کنیم. تورم نقطه به نقطه در اسفندماه 29.5 درصد شد و اگر اصلاح ارز ترجیحی نداشتیم می‌توانستیم‌تورم را به کمتر از 25 درصد هم‌کاهش دهیم؛ البته آثار این سیاست تخلیه شده است.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: