bazarnews

کد خبر: ۱۰۹۸۵۹
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۳
معاون وزیر راه خبر داد؛
مدیرعامل شرکت راه‌آهن ضمن اشاره به رشد ۴.۶ درصدی شاخص حمل ریلی در ۹ ماه سال ۱۴۰۱ از اصلاح شیوه‌نامه اجرایی ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید خبر داد و گفت: شیوه‌نامه جدید به امضای وزیر راه و شهرسازی و وزیر نفت رسیده است.

به گزارش بازارنیوز به نقل از روابط عمومی راه آهن جمهوری اسلامی ایران، نشست هم‌اندیشی با هیات مدیره انجمن صنفی شرکت‌های حمل و نقل ریلی روز یکشنبه ۱۸ دی با حضور میعاد صالحی، مدیرعامل راه آهن، اعضای هیات مدیره راه‌آهن و اعضای هیات مدیره انجمن صنفی شرکت‌های حمل و نقل ریلی در ساختمان شهدای راه آهن برگزار شد.


در این جلسه مشکلات و دستاورد‌های حوزه حمل و نقل ریلی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.


در این مراسم مدیرعامل راه‌آهن با اشاره به دستاورد‌های مهم راه‌آهن جمهوری اسلامی در ماه‌های گذشته گفت: هرچند با انبوهی از مشکلات، عدم پیگیری‌ها و بدهی‌های به ارث رسیده از دولت قبل از جمله انباشت عدم تعمیرات ۳ هزار میلیارد تومانی و بدهی ۲ هزار میلیارد تومانی در حوزه تعمیر و نگهداری لکوموتیو مواجه بودیم و باوجود تنگنا‌های اقتصادی کشور، حوزه ریلی در ۹ ماهه ابتدای امسال قدم‌های مهمی را رو به جلو برداشته است.


میعاد صالحی ضمن اشاره به اقدامات اساسی و زیرساختی برای بهبود وضعیت بازیگران مختلف صنعت حمل و نقل ریلی در بخش‌های دولتی و خصوصی اظهار داشت: راه‌آهن در راستای جذابیت هر چه بیشتر سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه ریلی و استفاده از ظرفیت‌های مختلف در این زمینه تلاش‌های فشرده‌ای کرده است.


وی گفت: یکی از موارد بسیار مهمی که به‌صورت جدی پیگیری شد و الحمدلله توفیقات بسیار خوبی کسب شده است، اصلاح شیوه نامه اجرایی ماده ۱۲ است. شیوه نامه جدید به امضای وزیر راه و و شهرسازی و وزیر نفت رسیده است.


صالحی ادامه داد: گام‌های نهایی این اتفاق بزرگ به‌زودی در سازمان برنامه برداشته شود و شهد آن کام همه فعالان و سرمایه گذاران صنعت حمل و نقل ریلی را شیرین کند.


مدیرعامل راه آهن همچنین از پیگیری‌های فشرده جهت حل مشکل ارزش افزوده شرکت‌های ریلی و رایزنی با مسئولان مربوطه از جمله در وزارت اقتصاد و سازمان امور مالیاتی خبر داد.


معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص دستاورد‌های اخیر راه‌آهن نیز به نکات مهمی اشاره کرد.


به گفته صالحی، در حالی که در ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۰ به‌صورت متوسط ماهانه حدود ۱۱ لکوموتیو از تعداد لکوموتیو‌های گرم کاسته می‌شد، با تمهیدات و پیگیری‌های انجام شده توانستیم در قدم اول جلوی کاهش بیشتر لکوموتیو‌های آماده بکار را بگیریم و در قدم بعدی تعداد این لکوموتیو‌ها افزایش یافت به نحوی که تعداد لکوموتیو گرم از متوسط ۵۱۶ دستگاه در مهر ۱۴۰۰ به ۵۴۲ دستگاه در آذر ۱۴۰۱ رسیده است.


مدیرعامل راه آهن همچنین به موضوع قابلیت اطمینان لکوموتیو‌های گرم نیز اشاره کرده و گفت: برای ما صرف گرم بودن لکوموتیو مهم نیست بلکه قابلیت اطمینان آن یا به‌عبارتی کاهش احتمال خرابی مجدد آن نیز مهم است و ما به‌صورت روزانه هم تعداد و هم قابلیت اطمینان لکوموتیو‌های حاضر در شبکه ریلی کشور را رصد می‌کنیم تا از ورود لکوموتیو‌ها با قابلیت اطمینان پایین به شبکه ریلی بویژه در مسیر‌های تک خطه و پر اهمیت جلوگیری کنیم.


صالحی در بحث عملکرد بار و مسافر راه آهن در ۹ ماهه ابتدایی امسال نیز توضیحات مبسوطی را ارائه کرد.


وی با اشاره به افزایش حدودا ۵۰ درصدی عملکرد مسافری ریلی، اظهار امیدواری کرد که در ماه‌های باقیمانده سال که به‌صورت طبیعی کاهش تقاضای سفر وجود دارد، با انتقال تعدادی از لکوموتیو‌ها از بخش مسافری به باری، عملکرد بار افزایش قابل توجهی پیدا کند.


مدیرعامل راه آهن در جمع بندی این بخش ضمن اشاره به شاخص حمل راه‌آهن گفت: شاخص حمل که به مجموع نفر کیلومتر و تن کیلومتر اطلاق می‌شود و به نوعی شاخص مبنای مجموع عملکرد ریلی کشور است، در ۹ ماهه اول ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴.۶ درصد رشد داشته است.


وی ادامه داد: این میزان رشد با توجه به وضعیت نامناسبی که در ابتدای دولت تحویل ما شد بسیار مطلوب ارزیابی شده و جا دارد از همکاران زحمتکش و تلاش‌گر راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و همچنین فعالان حمل و نقل ریلی که در دستیابی به این موفقیت سهیم بوده و مشارکت موثری داشتند تشکر و قدردانی کنم.


در این نشست مقرر شد که کارگروه‌های مشترکی در خصوص قیمت تمام شده خدمات ریلی، تعرفه خدمات مختلف ریلی، فرایند اجرایی‌سازی ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید و راهکار‌های ارتقای تامین مالی در حوزه حمل و نقل ریلی تشکیل شده و با سرعت به بررسی و ارائه پیشنهاد در خصوص هر یک از موارد بپردازند.


پایان پیام//

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: