bazarnews

کد خبر: ۱۰۹۸۷۱
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۳
ترکیب اطلاعات سه نوع داده از خانوار‌های ایرانی نشان می‌دهد که استان‌های سیستان و بلوچستان و یزد به ترتیب درصذر و انتهای لیست استان‌های محروم ایران قرار دارند.

استان‌های محروم ایران کدامند؟

گزارش پایش فقر سال ۱۴۰۰ که چندی پیش از سوی وزارت کار، رفاه و تعاون اجتماعی منتشر شد، استان‌های ایران را از نظر سطح فقر مقایسه کرده است. بنا بر داده‌های هزینه و درآمد خانوار، هر چند نرخ فقر در کل کشور حدود ۳۰ درصد است، اما در استانی مانند سیستان و بلوچستان، این نرخ بالاتر از ۵۰ درصد است. یعنی بیش از نصف مردم این استان کمتر از خط فقر محاسبه‌شده برای آن مخارج داشته‌اند.


ترکیب داده نام‌برده با داده پایگاه رفاه ایرانیان و شاپرک به پژوهشگران کمک کرده تا یک شاخص ترکیبی برای محرومیت محاسبه کنند. با این شاخص هم استان سیستان و بلوچستان محروم‌ترین استان کشور است. همچنین خراسان شمالی، هرمزگان و لرستان در رتبه‌های بعدی‌اند که همه از جمله استان‌های مرزی کشور هستند. استان‌های ناحیه مرکزی ایران غالباً جزو ده استان پایین جدول محرومیت محسوب می‌شوند؛ رتبه ۳۱ از آن استان یزد است و رتبه ۳۰ را تهران داراست. خانوار‌های این دو استان بنا بر نتایج گزارش پایش فقر کمترین محرومیت را دارند.

 

پایان پیام//

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: