bazarnews

کد خبر: ۱۱۰۱۴۷
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۴
یک فعال اقتصادی مدعی شد؛
یک فعال اقتصادی ضمن تاکید بر رویکرد بی‌طرفانه انجمن نظارت بر انتخابات اتاق بازرگانی ایران، درخصوص اعمال فشار بر اعضای این انجمن برای تایید صلاحیت افرادی خاص هشدار داد.

گروه صنعت، معدن و تجارت بازارنیوز-سعید ترکاشوند؛ «سید حسین معروف» عضو اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با بازارنیوز پیرامون آخرین وضعیت دور جدید انتخابات این تشکل مدعی شد: در حال حاضر برخی موارد از وجود تشتت میان اعضای انجمن نظارت بر انتخابات حکایت دارد. ظواهر امر حاکی از آن است که عده‌ای سعی دارند با اعمال فشار بر اعضای این انجمن، زمینه تایید صلاحیت افرادی خاص را مهیا سازند.

 

اعمال فشار برای تایید صلاحیت خواص!


این عضو اتاق بازرگانی خاطر نشان کرد: با توجه به حساسیت انتخابات امسال، شورای عالی نظارت بر اتاق بازرگانی موظف است نسبت به ادوار گذشته، قدری مسئولانه‌تر برخورد کند؛ این شورا با اصلاح آیین‌نامه اتاق بازرگانی گام بسیار خوبی را برداشت، اما این اقدام مثبت زمانی موثر واقع می‌شود که بتواند انجمن نظارت بر انتخابات اتاق را از فشار برخی خواص مصون دارد.


وی افزود: انجمن نظارت نیاز به حمایت دارد و این مسئله زمانی محقق می‌شود که شورایعالی نظارت در کنار آن باشد. در حال حاضر انتخابات اتاق بازرگانی ایران در مهمترین و حساس‌ترین مرحله خود قرار دارد.


معروف تاکید کرد: در آیین‌نامه جدید اتاق بازرگانی ایران موارد مهمی احصاء شده که انجمن نظارت بر انتخابات موظف است بدون در نظر گرفتن هیچ ملاحظه‌ای، هر یک از آن شروط را را با شرایط کاندیداها تطبیق دهد. هرگونه اغماض عمدی یا سهوی در ارزیابی این موارد، می‌تواند آینده انتخابات پیش رو را تحت‌الشعاع قرار داده و باعث انحراف آن از مسیر خود شود.


این عضو اتاق بازرگانی تاکید کرد: با اجرای دقیق مفاد آیین‌نامه جدید اتاق بازرگانی، شان و تشخص این تشکل اقتصادی برای بار دیگر مهیا خواهد شد. مطالبی مطرح شده مبنی بر این که در طول فرایند ثبت نام، عده‌ای با ارائه مدارک غیر مرتبط و ضعیف، مرحله هیئت‌های نظارتی شهرستان‌ها را پاس کرده که رسیدگی به این امر ورود و برخورد جدی انجمن نظارت بر انتخابات را می‌طلبد.


صراحت بیان بدون امنیت!


معروف همچنین درباره رسیدگی به تخلفات برخی اعضای اتاق‌های بازرگانی، تصریح کرد: پیگیری و پاسخگویی در مورد این قبیل موضوعات برعهده دستگاه قضایی کشور است؛ لذا، درباره جزئیات این مسائل نمی‌توان به خوبی اظهار نظر کرد.


این فعال اقتصادی با انتقاد از عملکرد ضعیف اتاق بازرگانی ایران در پذیرش نظران منتقدان، گفت:اعضای هیئت رئیسه اتاق ایران در ابتدای دوره خود، برنامه شاخصی را ارائه کردند که در سال آخر آن به مسائلی مانند صراحت بیان اشاره شده بود.


وی تاکید کرد: صراحت بیانی که در پس آن امنیت بیان وجود نداشته باشد، ارزشی ذاتی ندارد. در حال حاضر ابراز هرگونه سخن درباره تخلفات اعضای اتاق بازرگانی به احضار در کمیسیون انضباطی اتاق ایران یا محاکم قضایی منتج خواهد شد.


این عضو اتاق بازرگانی متذکر شد: موضوعات مطرح شده پیرامون تخلفات اتاق بازرگانی ایران شفاف، مستند و کاملاً مستدل بوده و پیچیدگی خاصی ندارد، اما رسیدگی به آن به عزمی جدی از سوی دستگاه‌های نظارتی نیازمند است.


معروف تاکید کرد: ماهیت مسائل مطرح شده درباره تخلفات اتاق بازرگانی ایران شخصی نیست؛ بلکه اساس آن‌ها به موارد مهمی مانند حقوق عمومی و منافع جمعی و ملی بازمی‌گردد؛ لذا، با توجه به اهمیت آن، دستگاه‌های نظارتی و قضایی مکلفند در موقعیتی بی‌طرف به این موضوع رسیدگی کنند.


این عضو اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی ایران در طول سالیان اخیر ترک فعل‌های متعددی را انجام داده که از قضا شخص و یا نهاد خاصی هم خواهان پیگیری آن و بازخواست اعضای هیئت رئیسه این تشکل نبوده است.


وی متذکر شد: قانون‌گذار چندین هزار میلیارد تومان پول را وارد اتاق بازرگانی کرده، اما با این وجود سوالی که در ذهن وجود دارد آن است که آیا این تشکل به اهداف خود رسیده و یا اینکه تاکنون شخصی مطالبه‌گر آن بوده که اهداف اقتصادی اتاق بازرگانی تا چه حد محقق شده است یا خیر؟


لابی برای ثبت‌نام افراد خاص


معروف با ابراز نگرانی از اعمال فشار بر انجمن نظارت بر انتخابات اتاق بازرگانی، نسبت به تایید صلاحیت برخی افراد هشدار داد و گفت: دخالت در امور و تصمیمات انجمن نظارت بر انتخابات در ادوار گذشته بسیار عمیق و گسترده بود. اگرچه این گونه اقدامات در دوره جدید انتخابات به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته، اما علی‌رغم اصلاح آیین‌نامه، این نوع مداخله در شدت کمتر همچنان ادامه دارد.


پایان پیام//

نام نویسنده:
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: