bazarnews

کد خبر: ۱۱۰۴۸۷
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۳
در گفتگو با بازارنیوز مطرح شد؛
دبیر انجمن خودروسازان ضمن تشریح آثار مثبت عرضه خودرو در بورس کالا، از موافقت این انجمن برای ادامه این سیاست خبر داد و گفت: در حال حاضر مخالفت شورای رقابت با این مسئله، مانع از ادامه آن شده است.

انجمن خودروسازان، موافق عرضه خودرو در بورس کالا/ شورای رقابت تنها مخالف خودرو‌های بورسی است

گروه صنعت، معدن و تجارت بازارنیوز- سعید ترکاشوند؛ اخیراً، مصاحبه‌ای از سوی «محمدرضا پور ابراهیمی» رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، منتشر شده که او در این گفتگو اعلام کرده بود که هیچ منع قانونی برای عرضه خودرو در بورس کالا وجود نداشته و ادامه این سیاست به نظر خودروسازان بستگی دارد.

«احمد نعمت بخش» دبیر انجمن خودروسازان در گفتگو با بازارنیوز، درباره نظر اعضای این انجمن برای عرضه خودرو در بورس کالا اظهار کرد: در حال حاضر، تنها مخالفت شورای رقابت با این مسئله، مانع از ادامه آن شده است، وگرنه ما به عنوان انجمن خودروسازان، مشکلی با عرضه خودرو در بورس کالا نداشته و با ادامه اجرای آن هم موافقیم.


دبیر انجمن خودروسازان با بیان اینکه در مورد عرضه خودرو در بورس کالا، بین دستگاه‌های نظارتی و اجرایی اختلاف نظر وجود دارد،گفت: شورای رقابت معتقد به انحصاری بودن صنعت خودرو بوده و خود را مکلف به مداخله در قیمت‌گذاری خودرو‌ها می‌داند. از سوی دیگر بر اساس یکی از بند‌های قانونی سازمان بورس، اگر کالایی از طریق بورس به فروش برسد، دیگر کسی نمی‌تواند مانع از عرضه آن شود.


وی تاکیدکرد: انجمن خودروسازان از همان ابتدای امر به دلایل مختلفی همچون اختلاف بسیار زیاد قیمت کارخانه‌ای خودرو‌ها با بازار آزاد و آغاز قرعه‌کشی و داغ شدن سوداگری در بازار خودرو، موافق عرضه این محصول در بورس کالا بود.

انجمن خودروسازان، موافق عرضه خودرو در بورس کالا/ شورای رقابت تنها مخالف خودرو‌های بورسی است
بورس کالا مانع ضرر و زیان خودروسازان می‌شود


نعمت بخش خاطرنشان کرد: در طول سالیان اخیر، قیمت‌گذاری دستوری خودرو باعث افزایش ضرر و زیان خودروسازان شده است. مضاف بر این مسئله، تفاوت نرخ پایه و قیمت بازار آزاد خودرو منجر به آن شده که نقدینگی سرگردان در فضای اقتصادی کشور به سمت بازار خودرو هجوم آورده و باعث افزایش سوداگری در این بازار شود.


دبیر انجمن خودروسازان متذکر شد: در حال حاضر اکثر اعضای انجمن به جز یکی از اعضا، موافق عرضه خودرو در بورس کالا هستند. علت مخالفت این عضو  هم به عدم سابقه این اقدام در جهان باز می‌گردد؛ به بیان ساده‌تر، آن شرکت می‌گوید چون در هیچ یک از کشور‌های جهان، خودرو از طریق بورس فروخته نمی‌شود، نباید چنین کاری در ایران صورت بپذیرد.


وی تاکید کرد: با عرضه خودرو در بورس کالا، ضرر و زیان خودروسازان متوقف شده و آن‌ها می‌توانند محصولات خود را با قیمت واقعی‌ به دست مصرف‌کنندگان نهایی برسانند.

انجمن خودروسازان، موافق عرضه خودرو در بورس کالا/ شورای رقابت تنها مخالف خودرو‌های بورسی است
موافقت وزیر اقتصاد برای عرضه خودرو در بورس کالا


نعمت بخش خاطرنشان کرد: در حال حاضر نظر وزیر اقتصاد هم برای عرضه خودرو در بورس کالا مثبت است و انجمن خودروسازان هم به واسطه همین امر، نامه‌نگاری‌هایی را برای تغییر برخی شرایط عرضه خودرو در این بازار انجام داده است.


دبیر انجمن خودروسازان اخذ ضمانت نامه‌ای معادل ارزش خودرو‌های بورسی از خودروسازان را به عنوان یکی از موانع عرضه خودرو در بورس کالا دانست و گفت: حال با توجه به این مسئله، انجمن خودروسازان در نامه‌نگاری با وزیر اقتصاد انجام داده، درخواست کرده است که بورس کالا به جای اخذ ضمانت‌نامه بانکی ۱۴۰درصدی خودرو‌های بورسی، چک شرکت‌های خودروسازان را بپذیرند. سپردن این مقدار نقدینگی به عنوان ضمانت، فشار مضاعفی را بر دارایی و نقدینگی خودروسازان وارد می‌کند.


پایان پیام//

نام نویسنده:
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: