bazarnews

کد خبر: ۱۱۰۵۳۱
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۹
رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران گفت: خبر‌های خوبی از منابع ارزی کشورمان در راه است که در صورت تحقق آنها،اطلاع رسانی می‌شوند.

سیگنال مثبت رئیس‌کل بانک مرکزی به بازار ارز/ فرزین: خبر‌های خوبی از منابع ارزی در راه است

به گزارش بازارنیوز به نقل از خبرگزاری ایرنا،«محمدرضا فرزین» رئیس‌کل بانک مرکزی امروز(چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت) در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با اشاره لزوم رفع تعهد ارزی شرکت‌ها و بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور گفت: کمیته‌ای تحت عنوان کمیته بررسی تخلفات ارزی در بانک مرکزی تشکیل دادیم. در این کمیته تمام شرکت‌هایی که سه تخلف دارند، مورد بررسی قرار می‌گیرند.

 

وی توضیح داد: تخلف اول این است که تعهد ارزی خود را ایفا نکرده باشند؛ در واقع ارز حاصل از صادرات خود را در موعد قانونی برگشت نداده باشند. تخلف دوم این است که در سامانه نیما تخلفاتی صورت بگیرد و محاسبه خارج از نرخی که بانک مرکزی تعیین کرده، صورت بگیرد.

 

فرزین افزود: تخلف سوم هم این است که خارج از مقررات بانک مرکزی و قانونی در بازار رسمی، معاملاتی صورت بگیرد. تخلفات در این کمیته بررسی شده و با آنها برخورد قانونی می‌شود.

 

فرزین درباره میزان این بدهی‌ها گفت: اسامی شرکت‌های هنوز در حال بررسی است و اگر تخلفات محرز شد، اعلام می کنیم.

 

رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: قانون به بانک مرکزی اختیار داده است و مطابق آن از شرکت‌ها توضیح می‌خواهیم و باید ارز خود را در مهلت قانونی بازگردانند. اگر شرکتی خارج از مقررات قانونی در بازار غیررسمی حضور پیدا کند، با آن برخورد می‌شود.

 

متقاضیان وام ازدواج بیشتر از عددی هستند که قانون تعیین کرده است

 

رییس کل بانک مرکزی درباره طولانی شدن فرآیند پرداخت وام ازدواج و فرزندآوری اظهار داشت: سامانه ای در این زمینه طراحی شده اما متقاضی این وام ها بیشتر از عددی است که تعیین شده و باید این میزان تا پایان سال پرداخت شود.

 

فرزین توضیح داد: سال گذشته تلاش شد تا تمام آن چیزی را که قانون تعیین کرده بود، در حوزه وام ازدواج پرداخت شود؛ اطمینان داشته باشید به اندازه ای که قانون تعیین کرده امسال هم تا پایان سال تسهیلات را خواهیم پرداخت و بر آن نظارت داریم که کمتر از آنچه که قانون تعیین کرده، نشود.

 

خبرهای خوبی در راه است

 

فرزین در پاسخ به سوالی درباره برخی نوسانات جزئی در بازار ارز و سکه و اینکه آیا تحت کنترل است، گفت: بله همه چیز تحت کنترل است؛ درباره نوسانات نرخ ارز می دانید که ماههاست که بازار آرام شده است. در گذشته نوساناتی رخ داد که بانک مرکزی ورود کرد و اکنون بازار آرام است.

 

وی تاکید کرد: درباره آزادسازی منابع ارزی خبرهای خوبی هم در آینده در راه است که هر گاه محقق شد، اطلاع رسانی می شود.

 

پایان پیام//

نام نویسنده:
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: