bazarnews

کد خبر: ۱۱۰۷۲۴
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۹
بازارنیوز گزارش می‌دهد؛
چند ماهی از رسانه‌ای شدن خبر رانت بزرگ وزارت جهادی کشاورزی به یک شرکت معروف برای واردات چای در زمان وزیر سابق این وزارتخانه می‌گذرد، حال بعد از مدت‌ها یک فعال صنف چای ابعاد جدیدی از این رانت را بازگو می‌کند.

ابعاد جدیدی از «رانت چای»/ شرکت خاص پشت پرده کارشکنی در آزادسازی واردات چای است؟

گروه کشت و دام بازارنیوز؛ ماجرای رانت وزارت جهاد کشاورزی به یک شرکت خاص برای واردات چای که طی ماه‌های گذشته جنجالی شده و حتی به عقیده بسیاری از کارشناسان یکی از مهم‌ترین دلایل برکناری «سیدجواد ساداتی نژاد» وزیر سابق جهاد کشاورزی همین مسأله بود، ابعاد تازه‌ای پیدا کرده و کارخانجات تولیدی و مردم قربانی این ماجرا شده اند. در این پرونده رانتی، وزارت جهاد کشاورزی به شرکتی خاص مجوز واردات دو و نیم سال چای مورد نیاز کشور را داده بود.


در عین حال ثبت سفارش برای سایر فعالان صنف چای که محصول آنان در گمرکات مانده بود، ممنوع شده و بازار دچار نابسامانی‌های گسترده‌ای شد، به طوری که هم اکنون نیز با افزایش شدید قیمت این کالا در بازار مواجه هستیم.


در این راستا «رضا کنگری» رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفته است: به‌رغم عرضه مناسب، قیمت چای در روز‌های اخیر افزایش یافت. علت اول این است که واردات انجام نمی‌شود. همچنین واردات چای به شکل انحصاری در اختیار یک نفر قرار گرفته که این وضعیت باعث شده است هر روز چای در بازار کمتر شود.


به دنبال این اتفاقات، اخیرا ستاد تنظیم بازار با آزاد شدن ثبت سفارش چای برای سایر تجار موافقت کرده، اما به گفته فعالان صنعت چای وزارت جهاد کشاورزی همچنان در این حوزه سنگ اندازی می‌کند ضمن اینکه نیازی به ورود ستاد تنظیم بازار به این پرونده هم نبوده و این پروسه صرفا باعث ایجاد تعلل بیشتر در آزادسازی ثبت سفارش‌ها شده است.


فعالان صنعت چای معتقدند به دنبال اقدام رانت زای وزارت جهاد کشاورزی و شرکت خاص واردکننده چای که منجر به نابسامانی بازار و افزایش شدید قیمت چای شده، باید برخورد جدی با مسببین این ماجرا و شرکت مذکور می‌شد، اما نه تنها این اتفاق نیفتاده بلکه اقدامات مسئولان وزارت جهاد کشاورزی آگاهانه یا ناآگاهانه در راستای منافع همین شرکت است، چرا که هر چه ثبت سفارش واردات برای سایرین دیرتر باز شود، سود و منفعت بیشتری برای واردکننده انحصاری ایجاد خواهد شد.


به گفته فعالان بخش خصوصی، در حال حاضر جای شاکی و متهم تغییر کرده و به جای اینکه تجار بخش خصوصی که ماه هاست کالای وارداتی آنان در گمرکات مانده، به شرایط ایجاد شده معترض باشند، وزارت جهاد کشاورزی توجه‌ای به اتفاقاتی که برای این صنف رخ داده، ندارد..

 

یک فعال حوزه چای تاکید کرد: کارخانجات چای نمی‌توانند واردات انجام دهند و شرکت مذکور تنها واردکننده‌ای است که این کالا را به بازار عرضه می‌کند و سایر تجار باید از بازار چای عرضه شده از سوی این شرکت را به دو برابر قیمت خریداری کنند تا کارخانجات آنان آسیب نبیند و همین مسأله سناریوی نفوذ شرکت خاص و کارشکنی‌های آن را قوت می‌بخشد.


پایان پیام//

نام نویسنده:
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: