bazarnews

کد خبر: ۱۱۰۸۳۶
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۵
در سومین اجلاس هشتمین دوره هیات نمایندگان اتاق اصناف ایران، بودجه سال ۱۴۰۲ این تشکل بخش خصوصی با حضور اعضای آن تصویب شد.

بودجه سال ۱۴۰۲ اتاق اصناف ایران تصویب شد

به گزارش بازارنیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران، در سومین اجلاس هشتمین دوره هیات نمایندگان اتاق اصناف ایران بودجه سال ۱۴۰۲ این تشکل که پیش‌تر، دو نوبت برابر با سه دوازدهم بودجه ۱۴۰۱ برای هزینه‌کرد شش ماهه نخست سال ۱۴۰۲ مصوب شده بود، با رای الکترونیک هیات نمایندگان اتاق اصناف ایران به تصویب رسید. همچنین اعضای شش کمیسیون عمومی اتاق اصناف ایران نیز با رای الکترونیک اعضای اجلاس انتخاب شدند.


«حسین طاهرمحمدی» در ابتدای این اجلاس، ضمن تقدیر و تشکر از نمایندگان حضور یافته و همکاری در برگزاری این انتخابات، به اقدامات موفق و موثر در سفر‌های استانی هیات رئیسه دوره هشتم اتاق اصناف ایران اشاره کرد و گفت: در مدت حدود یک ماه که از مسئولیت این هیات رئیسه می‌گذرد، به هشت استان کشور سفر کردیم.


چند دستاورد از سفر‌های استانی


طاهرمحمدی در خصوص دستاورد‌های این سفر‌های استانی تصریح کرد: اگرچه برخی از مشکلات عمومی و در تمامی استان‌ها مشترک است، اما مشکلات و ظرفیت‌های خاص نیز وجود دارند که در بازدید‌های میدانی برای ما مشخص می‌شوند.


وی بیان کرد: بعضا اتاق‌های اصناف شهرستان‌ها اقدامات بسیار خوبی دارند که کسی از آن خبر ندارد. ما از ظرفیت پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران استفاده می‌کنیم تا تمامی استان‌ها از تجربیات یکدیگر با خبر شده، استفاده کنند و در صورت لزوم تکمیل کننده آن اقدامات باشند.


لزوم برگزاری جلسات اصناف و نمایندگان مجلس در شهرستان‌ها


رئیس اتاق اصناف ایران افزود: در این سفرها، بعضا اتاق‌های اصناف هم‌جوار نیز دعوت شدند که نتایج بهتری داشت. همچنین برگزاری جلسات هم اندیشی با نمایندگان مجلس در استان‌ها نیز از مهمترین اقداماتی است که در برخی از این استان‌ها عملی شد که امید است در سایر استان‌ها نیز تکرار شود چرا که جلسات هم اندیشی با نمایندگان مجلس اگرچه در تهران انجام می‌شود، اما کیفیت این جلسات در موطن نمایندگان اصناف و نمایندگان مجلس با حضور هیات رئیسه اتاق اصناف ایران کمک خواهد کرد تا مسائل با دقت نظر بیشتر و فرصت کافی مورد بررسی قرار گیرند.


طاهرمحمدی اظهار کرد: یکی از مواردی که با مجلس داریم ارائه پیشنهادات برای تدوین برنامه هفتم توسعه است. در دیدار با نمایندگان در استان‌ها برخی از موارد در جلسات طولانی مطرح می‌شود و خواسته‌های به حق جامعه صنفی در این جلسات با استدلال‌های حقوقی مطرح می‌شود. از جمله اینکه به کمیسیون تلفیق برنامه هفتم پیشنهاد دادیم اجرای تبصره ۱ ماده ۲۲ در طول برنامه هفتم که پنج سال است، کان لم یکن تلقی شود، البته پیشنهاد حذف تبصره یا احراز آرای دو سوم را نیز ارائه کرده ایم.


وی گفت: قصد داریم کارگروه‌های ملی و کمیته‌های تخصصی را در اتاق اصناف ایران داشته باشیم. این مصوبه را داریم که برای هر شغل یک کارگروه ملی درست کنیم تا مشکلات آن شغل را احصاء کنند و مثلا بگویند زیتون فروشان چه مشکلات خاصی در مالیات، بهداشت، صادرات و واردات و …. دارند. تشخیص این مشکلات و ظرفیت‌ها باید با خود صاحبان این مشاغل باشد که در تعیین اعضای آن هیات نمایندگان اتاق اصناف ایران اولویت دارند.


رئیس اتاق اصناف ایران افزود: نامه‌ای را برای رئیس جمهور در خصوص دریافت کارمزد از تراکنش کارتخوان‌ها تهیه کرده ایم. ما مخالفتی با این موضوع نداریم، اما در نظر داریم بانک اصناف را تشکیل دهیم تا سود حاصل از این تراکنش‌ها در بانک اصناف جمع آوری شده و برای خود اصناف هزینه شود.


وی افزود: به زودی تفاهم نامه آموزش قوانین مالیاتی را با سازمان امور مالیاتی به امضا خواهیم رساند. در خصوص سامانه نوین اصناف نیز بررسی‌های دقیقی داشته ایم و جلساتی را با نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار کرده و مشکلات سامانه را مطرح کرده ایم.


تحقق شعار‌های انتخاباتی در مدت یک ماه


طاهرمحمدی اظهار کرد: مفتخریم که در مدت حدود یک ماه که از بر عهده گرفتن این مسئولیت می‌گذرد برخی از شعار‌های انتخاباتی را محقق کرده‌ایم. ما یک اتاق اصناف شیشه‌ای درست می‌کنیم و شفاف و اطلاعات را به طور مستند به اطلاع هیات نمایندگان اتاق اصناف ایران می‌رسانیم که در این باره زیرساخت‌های نرم افزاری فراهم است.


وی ادامه داد: معاضدت حقوقی و ارائه مشاورت حقوقی به اتاق‌های اصناف شهرستان‌ها امروز قابلیت اجرا یافته است تا در اجرای مسئولیت‌ها طبق قوانین سهولت بیشتری داشته باشند. ضمن این که امکان ارائه مشاوره مالیاتی به اتاق‌های اصناف شهرستان‌ها هم در اتاق اصناف ایران فراهم شده است و در صورت هرگونه ابهام و سوال، مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران پاسخگویی خواهند داشت.


بنابر این گزارش، با استقبال هیات نمایندگان اتاق اصناف ایران از تمرکززدایی در مدیریت اصناف در تهران و تصویب در این اجلاس، مقرر شد پس از این، اجلاس‌ها به صورت دوره‌ای به صورت ویدئو کنفرانس و یا به صورت حضوری در شهرستان‌ها برگزار شود.


پایان پیام//

نام نویسنده:
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: