bazarnews

کد خبر: ۱۱۱۰۸۱
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۳
در گفتگو با بازارنیوز مطرح شد؛
یک کارشناس اقتصادی گفت: راه اندازی کامل سامانه مودیان گامی مهم و موثر در جهت اصلاح ساختار نظام مالیات گیری کشور است. این سامانه می‌تواند از طریق ایجاد شفافیت مالی و اقتصادی به مشکلاتی همچون بی عدالتی در مالیات‌ستانی، فرار مالیاتی و یا عدم وجود شفافیت در زنجیره توزیع کالا پایان دهد.

سامانه مودیان، خط پایان فرار مالیاتی مودیان

گروه اقتصاد کلان بازارنیوز- سعید ترکاشوند؛«امیرحسین اقبالی» کارشناس اقتصادی در گفتگو با بازارنیوز پیرامون ضرورت افزایش درآمد‌های مالیاتی و همچنین لزوم کاهش فرار مالیاتی مودیان اظهار کرد: مالیات مهمترین منبع درآمدی دولت‌ها به شمار می‌رود و برخورداری از یک نظام مالیات‌ستانی صحیح و جامع یکی از مهمترین مولفه‌های پویایی یک اقتصاد محسوب می‌شود. با توجه به این نکته، سیاست گذاران این عرصه با تأکید بر ضرورت مالیات ستانی مبتنی بر اطلاعات شفاف و قابل استناد و بهره گیری از ابزار‌های ثبت معاملات و سامانه‌های اطلاعاتی، به دنبال جلوگیری از فرار مالیاتی مودیان هستند.


این کارشناس اقتصادی با اشاره به اهمیت اجرای کامل سامانه مودیان گفت: طی سال‌های اخیر تلاش‌های متعددی در ساختار اقتصادی کشور صورت گرفته تا نظام مالیاتی ایران به مانند سیستم‌های مالیاتی سایر از کشور‌های پیشرفته از حالت سنتی خارج و به سمت اصلاح و عدالت پیش برود.


وی تصریح کرد: تلاش‌ها انجام شده برای بهبود وضعیت نظام مالیاتی کشور در این راستا بوده که سازمان امور مالیاتی بتواند از طریق سامانه‌های متصل مالیاتی، امکان ایجاد شفافیت در روند مالیات‌ستانی از مودیان را فراهم کند. علاوه بر این مورد، با افزایش کارآمدی نظام مالیاتی به افزایش درآمد‌های مالیاتی دست یابیم و در نهایت کسری بودجه را به حداقل برسانیم.


اقبالی متذکر شد: اقدام اصلی سازمان امور مالیاتی در این راستاست که به تشخیص صحیح اطلاعات فعالان اقتصادی بپردازند و زمینه را برای مالیات گیری هوشمند و عادلانه فراهم کنند؛ به همین خاطر، مجلس یازدهم قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان را تصویب کرد.


این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: راه اندازی سامانه مودیان گامی مهم و موثر در راستای اصلاح ساختار نظام مالیات گیری کشور است. این سامانه می‌تواند از طریق ایجاد شفافیت مالی و اقتصادی به مشکلاتی همچون بی عدالتی در مالیات‌ستانی، فرار مالیاتی، عدم وجود شفافیت در زنجیره توزیع کالا و پایین بودن درآمد‌های مالیاتی کشور نسبت به تولید ناخالص ملی پایان دهد.


وی تاکید کرد: مزیت سامانه مودیان فقط به موارد مذکور خلاصه نمی‌شود، بلکه اطلاعات این سامانه می‌تواند به تصمیم‌گیران ارشد کشور در سیاست‌گذاری‌های صحیح اقتصادی کمک کند. به عنوان مثال، تعیین تکلیف مالیات از خانه‌های خالی از جمله مواردی است که می‌توان از بستر این سامانه محقق شود.


اقبالی در پایان، افزایش شفافیت جریان کالایی در کشور را به عنوان یکی دیگر از مزیت‌های سامانه مودیان برشمرد و گفت: با توجه به مزیت و کارکرد‌های این سامانه، راه اندازی کامل سامانه مودیان یک ضرورت است و به سبب اهمیت بالای آن در ساختار اقتصادی کشور، تکمیل این سامانه باید به طور ویژه در دستور کار سیاست‌گذاری اقتصادی کشور قرار گرفته و با جدیت پیگیری شود.


پایان پیام//

نام نویسنده:
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: