bazarnews

کد خبر: ۱۱۱۰۹۱
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۲
در برخی نقاط تهران؛
مشاهدات میدانی از برخی نقاط شهر تهران حاکی از افزایش قیمت گوشت گوسفندی به بیش از ۵٠٠ هزار تومان است.

گروه کشت و دام بازارنیوز- مهربانو مهدوی؛ مشاهدات میدانی خبرنگار بازارنیوز نشان می‌دهد که هم اکنون قیمت هر کیلوگرم ران گوسفندی در برخی نقاط شهر تهران، ۵٢٠ هزار تومان و همچنین نرخ هر کیلوگرم سردست و راسته گوسفندی ۴٨٠ هزار تومان است.

قیمت گوشت قرمز در برخی نقاط شهر تهران حتی از این نرخ‌ها هم بالاتر رفته و در فروشگاه‌های اینترنتی هم هر کیلوگرم سر دست گوسفندی ۵٧٩ هزار تومان، ران گوسفندی ۵١٠ هزار تومان، گوشت خورشتی گوسفندی ۶٠٠ هزار تومان و همچنین قیمت گوشت گوسفندی پاک شده بیش از یک میلیون تومان است.

براساس این گزارش، طغیان بازار گوشت قرمز طی ماه‌های اخیر آنچنان شدید بوده که کارشناسان از حذف این کالای استراتژیک از سبد غذایی بسیاری از خانوار ایرانی خبر می‌دهند. این در حالی است که دامداران همچنان از مازاد دام زنده در کشور سخن می‌گویند و از ممنوعیت صادرات آن گله‌مند هستند.

با این حال فعالان بازار گوشت معتقدند آمار تولید نیاز به راستی‌آزمایی دارد؛ چرا که با وجود کاهش سرانه مصرف و رکود بازار و واردات گوشت قرمز همچنان دولت قادر به مدیریت و کنترل بازار این کالا نیست.

در همین حال برخی افزایش قاچاق دام زنده به کشور‌های همسایه را دلیل این اتفاقات می‌دانند؛ ضمن اینکه در سال‌های اخیر به دلیل سوءمدیریت در بازار نهاده‌های دامی و افزایش سرسام آور هزینه‌های تولید بسیاری از تولیدکنندگان از چرخه تولید خارج و جمعیت کثیری از دام‌ها کشتار شدند.

به نظر می‌رسد در شرایط فعلی مهم‌ترین راهکاری که می‌تواند به خروج بازار از بحران کمک کند، شناسایی عامل اصلی این اتفاقات و تلاش برای رفع آن است و در غیر این صورت طی ماه‌های آینده گوشت نیز مانند بسیاری از دیگر کالا‌ها، به محصولی تبدیل می‌شود که خرید آن برای برخی از اقشار مردم دشوار خواهد شد.

پایان پیام//

خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: