bazarnews

کد خبر: ۱۱۱۰۹۵
تاریخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۵
گزارش|
بازارنیوز در این گزارش به تجربه جهانی الزامات ساختاری مبارزه با پدیده قاچاق کالا با محوریت آفریقای جنوبی پرداخته است.

گروه بین الملل بازارنیوز- سید مهدی میرحسینی؛ قاچاق کالا، تقریباً در تمام کشورهای جهان با شدت و ضعف متفاوت وجود دارد. گستردگی این پدیده نامیمون و شوم اقتصادی، موجب عدم کارایی بهینه در سطح کلان حکمرانی شده و می توان گفت ریشه بسیاری از قانون شکنی ها و منشا فساد سازمان یافته اداری ـ ساختاری، از همین مسئله نشات می گیرد. 

آفریقایی‌ها چگونه با قاچاق کالا مقابله می‌کنند؟

اساساً هدف و انگیزه اصلی قاچاق، سودآوری است و این هدف، تمامی اصول اخلاقی یک ساختار حاکمیتی را تحت الشعاع قرار می دهد. به طور کلی بروز و پیدایش پدیده قاچاق در عرصه مبادلات کالایی، عمدتاً ریشه در طراحی، توسعه و اعمال الزامات حقوقی و قانونی در حوزه تجارت دارد که توسط دولت ها اجرایی می‌‌شود.

تعادل در بستر عرضه و تقاضای کالای قاچاق و وجود تقاضای موثر برای محصولات قاچاق در یک کشور، مهمترین دلیلی است که به ما نشان می دهد، تدوین قوانین و مقررات تجارت کالایی، از فراگیری، جهان شمولی و بازدارندگی و الزام کافی برخوردار نبوده و دارای حفره های چالش برانگیزی است که موجب عدم تمایل دو طرف عرضه و تقاضای بازار قاچاق برای قرار گرفتن در چارچوب حقوقی و قانونی شده است.

با نظر به اینکه امروزه کشورها به نحو فزاینده ای با اقتصاد جهانی ادغام شده اند که مشخصه بارز آن، گسترش جابجایی افراد، کالاها، سرمایه، اطلاعات و فناوری است، الزام طراحی یا بازطراحی و یا تدوین الگوهای بهینه ی حقوقی در حوزه تجارت بین الملل در جهت کنترل پدیده فلج کننده قاچاق کالا و نیل به سوی بستر اقتصاد پاک، بیش از پیش خودنمایی می کند.

مبتنی بر این مهم، در این پرونده، قصد بر آن داریم که به تبیین تجربه جهانی کشورها در طراحی، توسعه و عملیاتی سازی الزامات ساختاری موفق مبارزه با پدیده قاچاق کالا بپردازیم. در اولین بررسی انجام شده به بررسی تجربه آفریقای جنوبی در کنترل و مبارزه با قاچاق کالا پرداخته می­شود.

آفریقای جنوبی به دلیل گستردگی مرزهای پهناور خود با سایر اقتصادهای قاره سیاه و به سبب فقر نسبی پایدار بلندمدت در این قلمرو و همچنین به دلیل رشد اقتصادی کندتر از میانگین جهانی (علی رغم پتاسیل های طبیعی و معدنی قابل سرمایه گذاری)، همواره با مقوله قاچاق کالا روبرو بوده است. عدم توانایی حکمرانان این کشور برای خلق بستر اقتصاد سالم از طریق ایجاد اشتغال مولد، کاهش تورم، کاهش بیکاری و افزایش سرعت رشد اقتصادی در سه دهه گذشته، موجب ترویج و توسعه فزاینده اقتصاد قاچاق در آفریقای جنوبی شده است اما از سال 2018 و با تغییر دولت در این کشور و استفاده بهینه از ظرفیت های بالقوه طبیعی و معدنی، مولفه­ های اقتصادی آفریقای جنوبی اندکی بهبود یافته است. همچنین تدوین سازوکارهای حقوقی و باز طراحی نظارت های قانونی در اداره گمرکات این کشور، موجب آغاز روند کاهش حجم قاچاق کالا در آفریقای جنوبی و حرکت به سمت اقتصاد پاک شده است که در ادامه به برخی از مهم ترین اقدامات آنها در مقابله با قاچاق کالا اشاره خواهیم کرد:

آفریقایی‌ها چگونه با قاچاق کالا مقابله می‌کنند؟

کاهش تعداد مدخل ها و مبادی ورودی کالا به آفریقای جنوبی

یکی از واکنش ها و اقدمات قانونی موثر نسبت به کنش های قاچاقچیان کالا، تغییر هدفمند قوانین مرتبط با ایجاد محدودیت و کاهش در تعداد مدخل ها و مبادی ورودی کالا است و این کاری است که دولت آفریقای جنوبی انجام داده است. اداره گمرکات این کشور توانست با بازنگری در ساختار فیزیکی و تغییر قانون مرتبط با تعداد نقاط ورودی کالا به کشور، تا سال 2022، تعداد مبادی ورود کالاهای تجاری را از ٩٦ نقطه به ٣٦  نقطه کاهش دهد که از این تعداد، ١٩ مدخل مربوط به پست های مرزی زمینی، ١٠ مدخل مربوط به فرودگاه های بین المللی و ٧ مدخل نیز مبادی ورودی دریایی بودند. این امر موجب افزایش فزاینده ی کنترل فیزیکی بر صادرات به این کشور گردید و میزان حجم ورودی کالای تجاری قاچاق را در یک بازه 4 ساله، 35 درصد کاهش داد. همچنین با این اقدام انجام گرفته، دولت آفریقای جنوبی شاهد کاهش تخلفات مربوط به مالیات بر ارزش افزوده بود. به منظور تشویق فعالان این حوزه در جهت قرار گرفتن در چارچوب و سازوکار قانونی جدید و کاهش زیان های مرتبط، یک طرح انگیزشی برای مالیات بر ارزش افزوده یِ کالاهای صادراتی که شامل صادرات به کشورهای دیگر بویژه به کشورهای غربی و اروپایی می شود، صورت داده شد.

 

تغییر بستر حقوقی نظارت و مانیتورینگ کالاهای پستی در مبادی ورود و خروج

اداره گمرکات آفریقای جنوبی، در سال 2021، با اخذ مجوز از مجلس نمایندگان این کشور و با اکثریت آراء، دست به تغییر در قانون نظارت بر ورود و خروج کالاهای پستی و طراحی و اجرای یک نرم افزار مانیتورینگ فراگیر و هوشمند و بکارگیری تدریجی آن در کلیه مدخل های گمرکی آفریقای جنوبی زد. با گسترش کاربرد قوانین جدیدِ نظارت بر کالاهای پستی، حجم سوء استفاده ها و خطاهای عمدی و سهوی مانیتورینگ های پستی و کنترل های گمرکی در پایانه های پستی در جهت ارزیابی و توقیف کالاهای قاچاق و غیر قانونی در بسته های پستی ورودی به آفریقای جنوبی، به طور قابل توجهی کاهش یافت. رئیس اداره گمرکات آفریقای جنوبی، سه ماه پس از اجرای این طرح، خاطرنشان کرد که طراحی و عملیاتی سازی طرح های تشویقی در این حوزه، موجب تداوم موفقیت اجرای قوانین جدیدِ نظارت و مانیتورینگ کالاهای پستی خواهد شد.

 

بکارگیری ابزارهای پیشرفته شناسایی کالای قاچاق در مبادی ورودی

در اکتبر سال 2020، در پی تصمیم اداره گمرکات آفریقای جنوبی و موافقت پارلمان حزبی این کشور و تأمین بودجه توسط بانک مرکزی دولت های غرب آفریقا (BCEAO)، برای مقابله با تخلفات تجاری و ورود کالاهای قاچاق یا کالاهای دارای مواد ممنوعه و خطرناک، مدخل ها و مبادی 36 گانه ورود کالاهای تجاری در آفریقای جنوبی مجهز به ابزار بازرسی غیرمداخله کننده، اسکنرهای مجهز به اشعه X و دوربین های حساس به گرما شدند. همچنین برای بهبود عملکرد ناظران، شبکه های حمل و نقل هوایی و زمینی و نواحی بندری، به دوربین های مداربسته با مانیتورینگ 24 ساعته مجهز شدند تا ضابطین و مجریان قانون را در مبارزه با تجارت غیر قانونی کالاها، یاری دهد.

آفریقایی‌ها چگونه با قاچاق کالا مقابله می‌کنند؟

تغییر رویه حقوقی فرآیند اخذ مالیات بر ارزش افزوده کالاهای تجاری و ایجاد مشوق­ها

یکی از اقدامات قانونی موثری که موجب کاهش فزایند­ه­یِ حجم قاچاق کالا در آفریقای جنوبی گردید، تغییر رویه حقوقی فرآیند اخذ مالیات بر ارزش افزوده کالاهای تجاری، روند نظارت و کنترل این نوع مالیات بر کالاهای وارداتی و ایجاد مشوق­های مالی قابل توجه در این بخش بود. در سال 2019، دپارتمان تحقیقات مالیاتیِ اداره گمرکات آفریقای جنوبی، لایحه درخواست تغییر رویکرد قانونی در باب نوع، نحوه و کیفیت اخذ مالیات بر ارزش افزوده کالاهای تجاری را به  پارلمان آفریقای جنوبی تقدیم کرد تا به بحث گذاشته شود. پس از چندین جلسه بحث و گفتگوی تخصصی، این لایحه در مجلس این کشور به تصویب رسیده و به قانونی جدید در سرفصل های مالیاتی آفریقای جنوبی مبدل گردید. در اواسط سال 2019، رویه حقوقی جدید فرآیند اخذ مالیات بر ارزش افزوده کالاهای تجاری در قالب یک بخشنامه لازم الاجرا، از پارلمان آفریقای جنوبی به وزارت اقتصاد و اداره گمرکات این کشور ابلاغ شد.

در رویکرد حقوقی جدید، تمامی اسناد مرتبط با کالاهای وارداتی از کشورهای دیگر می بایست به شکل اطلاعات دیجیتال آنلاین با قابلیت رصد 24 ساعته ثبت گردد. این فرآیند که توسط ماموران آموزش دیده اداره گمرکات آفریقای جنوبی اجرا می شود، منجر به اخذ دقیق تر مالیات بر ارزش افزوده کالاهای تجاری، افزایش 47 درصدی درآمد سالانه اداره مالیات آفریقای جنوبی و بهبود فعالیت های صورت گرفته در حوزه واردات و صادرات کالاهای ممنوع شده و غیر قانونی گردید.

در اقدامی دیگر، مراکز بررسی و اخذ مالیات بر ارزش افزوده کالاها، از وزارتخانه به مبادی و مدخل های مرزی آفریقای جنوبی منتقل شد تا فرآیند جمع آوری مالیات ها به طور مؤثرتری انجام پذیرد. این انتقال مراکز اخذ مالیات به نقاط صفر مرزی، باعث کاهش هزینه های مربوط به سفرهای رفت و برگشتی و عودت کالاهای قاچاق و غیر مجاز به کشورهای دیگر شد.

همزمان با اجرای مدون و سازمان دهی شده رویه جدید اخذ مالیات بر ارزش افزوده کالاهای تجاری، به فعالان اقتصادی که به جای قاچاق کالا، از مبادی قانونی برای واردات محصولات مدنظر خود استفاده کنند، مشوق های قابل توجهی نظیر معافیت مالیات بر فروش کالاهای وارداتی تا 3 سال، ارائه تسهیلات کم بهره و بلندمدت برای افزایش حجم واردات و امکان توسعه واردات و صادرات و دستیابی به بازارهای مالی در کشورهای غربی و اروپایی با همراهی دیپلماتیک وزارت خارجه آفریقای جنوبی، تعلق می گیرد.

 

تشدید مجازات قاچاقچیان کالاهای تجاری

یکی دیگر از تصمیمات موثر بر کاهش حجم قاچاق کالاهای تجاری که توسط دولت آفریقای جنوبی اتخاذ شد، تشدید مجازات عاملان این اقدامات بوده است. در سال 2021، مقامات قضایی این کشور، لایحه ی افزایش مصادیق قاچاق کالا و تشدید نوع مجازات قاچاقچیان کالاهای تجاری را با اکثریت آرای پارلمان آفریقای جنوبی، به تصویب رساندند. در این لایحه، مجازات قاچاق برخی کالاهای ممنوعه و غیرمجاز تا 50 سال حبس نیز تعیین شده است. به گفته مسئولان قضایی آفریقای جنوبی، از زمان اجرای این لایحه، تعداد قابل توجهی از وارد کنندگان غیر مجاز کالا و محصولات، تن به چارچوب های حقوقی و رویه های قانونی این حوزه داده اند.

پایان پیام//

خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: