bazarnews

کد خبر: ۱۱۱۱۵۴
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۷
در گفتگو با بازارنیوز مطرح شد؛
یک کارشناس اقتصادی ضمن تشریح مزیت‌های سامانه مودیان، این سامانه را به عنوان بستری مهم برای تصمیم‌گیری‌های کلان اقتصادی و همچنین ابزاری برای رفع برخی چالش‌های اقتصادی مانند چک‌های برگشتی، فاکتور‌های جعلی معرفی کرد.

سامانه مودیان، ابزاری برای حذف فاکتور‌های جعلی

گروه اقتصاد کلان بازارنیوز- سعید ترکاشوند؛ «سیاوش غیبی پور» کارشناس اقتصادی در گفتگو با بازارنیوز پیرامون مزیت‌های سامانه مودیان در نظام مالیاتی کشور تصریح کرد: با اجرای فراگیر این سامانه بسیاری از چالش‌های اقتصادی کشور از قبیل چک‌های برگشتی، فاکتور‌های جعلی و ... حل و فصل می‌شود. با راه اندازی سامانه مودیان دولت می‌تواند به راحتی تمامی مشاغل را شناسنامه‌دار کند. تحقق این روند‌ به نفع همه بوده و به ایجاد نظام مالیاتی هوشمند و عادلانه در کشور ختم می‌شود.


این کارشناس امور مالیاتی خاطرنشان کرد: سامانه مودیان مبنای همه اطلاعات اقتصادی است و می‌تواند بستر مناسبی را برای سیاست گذاری‌های صحیح در کشور فراهم کند. کارکرد این سامانه خلق داده‌هایی صحیح و واقعی از همه مودیان مالیاتی و فعالان اقتصادی است که به واسطه آن دولت می‌توان نظارت قابل قبولی را بر فعالیت آن‌ها داشته باشد.


وی ادامه داد: در شرایط فعلی و در غیاب اطلاعات دقیق و سامانه‌هایی منسجم مثل سامانه مودیان، شاهد اقداماتی همچون عدم ارائه فاکتور و یا صدور فاکتور‌های بدون هویت هستیم. اما وقتی که این سامانه راه اندازی شود، راه فراری برای متخلفان مسدود شده و همه چیز در فضای اقتصادی کشور شفاف می‌شود.


غیبی پور گفت: علاوه بر شناسنامه‌دار شدن مشاغل، سامانه مودیان این توانایی را دارد که زمینه‌های لازم برای برای ردیابی کالا‌ها را در کشور ایجاد کند. کالا‌ها به لحاظ احتکار قابل شناسایی هستند و میزان فروش مودیان مشخص می‌شود. در سایه این سامانه هویت خریدار و میزان واردات کالا‌ها به کشور مشخص می‌شود. این شفاف سازی‌ها به نفع کشور است.


این کارشناس اقتصادی ادامه داد: به طور کلی، سامانه مودیان می‌تواند مزیت‌های بسیاری برای کشور داشته باشد و حتی کنترل مسیر واردات را هم برای سیاست‌گذاران اقتصادی و سایر دستگاه‌های کشور را امکان‌پذیر کند. بر اساس اطلاعاتی که سامانه مودیان در اختیار دستگاه‌های اجرایی قرار می‌دهد، آن‌ها می‌توانند بفهمند که چه کسی کالایی را با چه قیمتی خریداری کرده و یا اینکه با چه نرخی به فرد دیگری فروخته است.


وی در پایان تصریح کرد: این اطلاعات می‌توانند مبنای مهمی برای تصمیم گیری‌های اقتصادی صحیح باشند که در نهایت منجر به هوشمندسازی و عادلانه‌تر شدن اخذ مالیات از افراد شود. استفاده از سامانه مودیان در گام نخست منتج به بهبود وضعیت نظام مالیاتی و در گام‌های بعدی به ابزاری موثر برای تصمیم گیری‌های کلان اقتصادی در کشور تبدیل خواهد شد.


پایان پیام//

نام نویسنده:
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: