bazarnews

کد خبر: ۱۱۱۲۱۲
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۷
بازارنیوز خبر می‌دهد؛
قیمت مرغ در روز‌های اخیر کاهش چشمگیری داشته و به کیلویی ۷۳ تا ۷۵ هزار تومان در هر کیلوگرم (نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار) رسیده است.

کاهش ۲۵ هزار تومانی قیمت مرغ/ عرضه به نرخ مصوب در بازار

گروه کشت و دام بازارنیوز- مهربانو مهدوی؛ قیمت مرغ در روز‌های اخیر کاهش چشمگیری داشته و به کیلویی ۷۳ تا ۷۵ هزار تومان در هر کیلوگرم (نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار) رسیده است. افزایش قیمت مرغ که طی ماه‌های گذشته حتی تا ۱۰۰ هزار تومان هم رسیده بود، مشکلات زیادی را برای خانوار ایجاد و باعث انتقادات گسترده‌ای از عملکرد وزارت جهاد کشاورزی شده بود.


از مهم‌ترین دلایل افزایش قیمت مرغ در ماه‌های گذشته می‌توان به کاهش تولید اشاره کرد که مسئولان وزارت جهاد کشاورزی از جبران این مساله خبر داده بودند و در حال حاضر با توجه به اینکه مرغ به وفور در بازار یافت می‌شود، می‌توان گفت این مشکل حل شده است.


در همین رابطه، «مهدی شیخ اکبری» دبیر انجمن صنفی مرغداران گیلان در گفتگو با خبرنگار بازارنیوز درباره آخرین وضعیت بازار کنجاله سویا گفت: متاسفانه بازار این نهاده دامی همچنان در التهاب است و این مسأله تولیدکنندگان را دچار چالش جدی کرده است.


دبیر انجمن صنفی مرغداران گیلان تاکید کرد: همچنان با کمبود شدید نهاده کنجاله سویا مواجه هستیم و به همین دلیل قیمت این نهاده در بازار آزاد تقریبا به دو برابر نرخ مصوب آن رسیده است.


وی قیمت مصوب هر کیلوگرم کنجاله سویا را ١۶ هزار و ٣٠٠ تومان اعلام و اضافه کرد: نرخ این نهاده هم اکنون در بازار آزاد به حدود ٢٧ هزار تومان رسیده و این در صورتی است که تولیدکننده بتواند این نهاده را پیدا کند!


شیخ اکبری تصریح کرد: این مسأله برای تولیدکنندگان مشکل تامین نقدینگی ایجاد کرده است.


دبیر انجمن صنفی مرغداران گیلان افزود: نکته قابل توجه این است که مرغدار سویا را خریده است، اما بارگیری انجام نمی‌شود و همین امر تولید را با اختلال مواجه کرده است.


وی در ادامه درباره شرایط تولید با چنین وضعیتی هشدار داد و گفت: اگر مسئولان قصد دارند که بازار مرغ به ثبات برسد و از شرایط فعلی خارج شود باید هرچه سریع‌تر راهکاری برای این مسأله پیدا کنند در غیر این صورت بازار نابسامانی در حوزه تولید و مصرف مرغ خواهیم داشت.


به گفته شیخ اکبری، عدم تخصیص ارز برای ترخیص محموله‌های سویا چنین مشکلی را پدیده آورده است.


دبیر انجمن صنفی مرغداران گیلان درباره افزایش بی رویه برنامه تولید، بدون توجه به نیاز بازار و مشکل تامین نهاده‌ها ابراز نگرانی کرد و گفت: پس لرزه‌های این اتفاق تا حدود یک ماه آینده مشخص می‌شود، اما به دلیل افزایش شدید تولید قیمت مرغ در کوتاه مدت (۱۰ روز آینده) کاهشی خواهد بود.


همچنین «علیرضا پیمان پاک» قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی نیز اخیرا گفته بود: شرکت پشتیبانی امور دام تاکنون ۱۰ کشتی کنجاله سویا خریداری کرده که هر هفته یک کشتی در بنادر ایران پهلوگیری و محموله آن تخلیه می‌شود.


وی اضافه کرده بود: مشکل اصلی تاخیر در توزیع نهاده‌های دامی تامین ارز مورد نیاز بود که ارز مورد نیاز تامین شده و به زودی مشکل تامین نهاده‌های دامی هم برطرف می‌شود.


قائم مقام تجارت و تنظیم بازار وزیر کشاورزی گفته بود: تا پایان آذرماه، روزانه ۵ هزار تن نهاده دامی بین تولید کننده‌ها توزیع می‌شود و شرکت‌های داخلی هم متعهد شده اند ۸ هزار تن نهاده دامی مورد نیاز داخل را تامین کنند.


پیمان پاک افزوده بود: برخی مجموعه‌های وارد کننده هم قرارداد‌هایی با هند و ترکیه برای واردات کنجاله سویا منعقد کرده اند.پایان پیام//

نام نویسنده:
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: