bazarnews

کد خبر: ۱۱۱۲۲۶
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۴
در گفتگو با بازارنیوز مطرح شد؛
‌رئیس مجمع عالی واردات ضمن برشمردن ویژگی‌های سامانه مودیان، اجرای کامل این بستر اطلاعاتی را به عنوان سدی در مقابل فعالیت‌های اقتصادی زیرزمینی توصیف کرد.

اجرای کامل سامانه مودیان سدی در مقابل اقتصاد زیرزمینی است

گروه اقتصاد کلان بازارنیوز- سعید ترکاشوند؛ «علیرضا مناقبی» رئیس مجمع عالی واردات پیرامون مزیت سامانه مودیان مالیاتی اظهار کرد: اطلاعات اقتصادی سامانه مورد بحث می‌تواند بستری خوبی برای تصمیم سازی‌های صحیح باشد


رئیس مجمع عالی واردات خاطرنشان کرد: نظام اقتصادی کشور باید به سمتی حرکت کند که سامانه‌ها به صورت خودکار پیش بروند و دخالت افراد در آن‌ها کمرنگ و به مراتب کاهش پیدا کند. سازمان امور مالیاتی برای مالیات‌ستانی دقیق از مودیان به بستر‌های اطلاعاتی منسجمی و یکپارچه‌ای مثل سامانه مودیان نیاز دارد.


وی معتقد است که در حال حاضر بخش قابل توجهی از فرار‌های مالیاتی، ناشی از فقدان اطلاعاتی است که در دسترس نظام مالیاتی کشور وجود ندارد.


مناقبی تصریح کرد: فرار مالیاتی مشاغل خاص و افزایش حجم اقتصاد زیرزمینی نتیجه عدم اجرای کامل سامانه مودیان و همچنین نبود اطلاعات اقتصادی کافی است. راه اندازی کامل این بستر اطلاعاتی به عنوان یک نظام منسجم می‌تواند به سیاستگذاران اقتصادی کشور در مقابله با فرار مالیاتی کمک شایانی کند.


این فعال اقتصادی خاطرنشان کرد: راه اندازی سامانه‌های منسجم در سایه اعتماد دو طرفه میان مودیان و مالیات گیرندگان می‌تواند همزمان به نفع مردم و حاکمیت باشد. از یک طرف مودیان مالیات عادلانه‌ای می‌پردازند و در طرف مقابل، حاکمیت این امکان را پیدا خواهد کرد که از اطلاعات این سامانه‌ها در راستای تصمیم سازی‌های مهم اقتصادی بهره گیری کند.


وی تاکید کرد: یکی از بزرگترین مشکلاتی که در کشور با آن روبرو هستیم، این است که اطلاعات متقنی از تعاملات اقتصادی در دست سیاست‌گذاران اقتصادی وجود ندارد. این ضعف اطلاعاتی باعث شده که در بسیاری از موارد نتوانیم شفافیت لازم را در امور اقتصادی کشور محقق بسازیم.


مناقبی در پایان خاطرنشان کرد: اطلاعات و آمار‌های اقتصادی متقن نقش مهمی در تصمیم‌گیری‌های کلان دارد، اما به دلیل فقدان چنین مولفه‌ای دچار تصمیم گیری‌های مقطعی و زودگذر هستیم. سیاست‌های متناقضی مثل صدور اجازه واردات کالایی در یک مقطع و بلافاصله ممنوع کردن این اقدام نشان می‌دهد که ما اطلاعات دقیقی در خصوص تولیدات، مصارف، نیاز اجتماعی و میزان پول کشور نداریم.


پایان پیام//

نام نویسنده:
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: