bazarnews

کد خبر: ۱۱۱۲۹۳
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۷
در گفتگو با بازارنیوز مطرح شد؛
رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با اشاره به قول دولت برای تعیین نرخ جدید تخم مرغ، خواستار ارائه سوبسید به تولیدکنندگان یا مصرف کنندگان شد تا مردم از خرید تخم مرغ بازنمانند.

گروه کشت و دام بازارنیوز- مهربانو مهدوی؛ ناصر نبی پور، رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در گفتگو با خبرنگار بازارنیوز با اشاره به افزایش قیمت تخم مرغ در برخی مناطق گفت: قیمت تخم مرغ درب مرغداری با کاهش مواجه بوده و در حال حاضر قیمت این محصول از 48 هزار تومان به 45 تا 46 هزار تومان رسیده است.

وی با بیان اینکه معمولا زمانی که مغازه داران قیمت محصولی را بالا می برند، کاهشی در این حوزه رخ نمی دهد، افزود: دولت قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ برای مصرف کننده را 56 هزار تومان اعلام کرده و باید مغازه داران را مجبور به فروش کیلویی تخم مرغ با همین نرخ کند.

در سلامت تخم مرغ‌های بومی شبهه وجود دارد

این فعال بخش خصوصی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فروش تخم مرغ های قهوه ای به عنوان تخم مرغ محلی و ارگانیک گفت: در کشور به دلیل اینکه نهاده های دامی از جمله ذرت و سویای دامی وارداتی و غیر ارگانیک است؛ بنابراین تخم مرغ ارگانیک نداریم و درباره سلامت و عدم آلودگی تخم مرغ های بومی با توجه به محل تولید و جمع آوری آنها اطمینان کافی وجود ندارد.

نبی پور تاکید کرد که بنابراین تخم مرغ های صنعتی از لحاظ کیفی در جایگاه بالاتری قرار دارند و از نظر سایر ویژگی ها نیز تفاوتی بین این دو وجود ندارد که قیمت آنها متفاوت باشد.

دولت قول تعیین نرخ جدید تخم مرغ را داده است

وی درباره اینکه آیا با شروع فصل سرما و افزایش تقاضا برای مصرف این محصول احتمال افزایش قیمت تخم مرغ وجود دارد؟، اضافه کرد: قرار بود در صورتی که قیمت متغییرهای تولید 7 درصد افزایش یابد دولت درباره قیمت جدید تخم مرغ تصمیم گیری کند و با توجه به اینکه در حال حاضر نرخ متغییرهای تولید حدود 18 تا 20 درصد رشد داشته این امر ضروری است.

وی تاکید کرد: دولت نیز قول دولت داده که این کار هر چه سریع تر انجام شود تا تولید کننده بیش از این زیان نکند.

نبی پور با اشاره به افزایش نرخ مصوب کنجاله سویا از 16300 تومان به 19000 تومان گفت: با این حال در بازار سویا به نرخ دولتی یافت نمی شود و قیمت آن در بازار آزاد نیز بین 37 تا 38 هزار تومان است که این موضوع 4 ماه به طول انجامیده و تولیدکننده ناچار شده نقدینگی خود را در این زمینه صرف کند.

وی همچنین با بیان اینکه ویتامین ها و ریزمغذی ها 20 درصد جیره غذایی طیور را تشکیل می دهد، افزود: تغییر نرخ ارز این محصولات از 28500 تومان به 37500 تومان نیز از دیگر عوامل افزایش قیمت تمام شده تولید است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

قدرت خرید مردم کاهش یافته است

نبی پور با اشاره به اینکه البته تولیدکنندگان راضی به افزایش قیمت برای مصرف کنندگان نیستند، گفت: قدرت خرید مردم کاهش یافته و افزایش بین از اندازه نرخ ها باعث کاهش توان آنها برای خرید کالا می شود. بنابراین دولت باید چاره ای بیندیشد و به تولیدکننده یا مصرف کننده سوبسید بدهد.

وی با بیان اینکه هم اکنون قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری 47300 تومان است، افزود: نرخ تخم مرغ درب مرغداری با توجه به قیمت تمام شده تولید باید بیش از 57 هزار تومان باشد اما درباره نرخ آن برای مصرف کننده باید ستاد تنظیم بازار تصمیم بگیرد و نمی توان در این زمینه اظهارنظر کرد.

پایان پیام//

خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: