bazarnews

کد خبر: ۱۱۱۳۲۶
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۰
بازارنیوز بررسی می‌کند؛
بازارنیوز طبق روال هر هفته، در گزارشی به بررسی وضعیت بازار‌های مالی در هفته گذشته پرداخته است.

گروه تحلیل بازار بازارنیوز- محمدرضا زارع (کارشناس اقتصادی)؛ بازار بررسی تحولات بازار‌های مالی به دلیل نقش و اهمیت آن در تصمیم گیری فعالان اقتصادی (خرد و کلان) و همچنین اثرگذاری بر سیاست­های اتخاذی از سوی دولت همواره مورد توجه بوده است. بر همین اساس پایگاه خبری بازار نیوز، به صورت هفتگی و برای هفته سوم مهر ماه ۱۴۰۲ به رصد و تحلیل بازار‌های مالی در چهار بخش مختلف (ارز، بورس، طلا، رمز ارز) می­پردازد.


الف) بازده بازار‌ها


بر اساس آنچه که در نمودار ۱ آمده است، بازار ارز و سکه در هفته منتهی به ۲۰ مهر ماه ۱۴۰۲ به ترتیب بازده مثبت ۳.۱ و ۴.۹ درصدی را به ثبت رسانده اند که معکوس با روند آن از ابتدای سال است. بورس اوراق بهادار نیز با روند نزولی خود، در هفته گذشته بازده منفی ۲.۴ درصدی را به ثبت رساند که همسو با روند آن از ابتدای سال بوده است.


ارز دیجیتال تتر (ریالی) عملکرد مثبت ۳.۸ درصدی را به ثبت رساند که روندی همسو با دلار نقدی تهران و بالاتر از آن بوده است که همین موضوع منجر به افزایش شکاف قیمت بین دلار نقدی تهران و تتر (ریالی) شده است. جزء بورس اوراق بهادار، سایر دارایی­‌های مالی در هفته گذشته، رفتاری غیرهمسو با روند خود از ابتدای سال تاکنون داشته است.

تحولات بازار‌های مالی هفته سوم مهر ماه/ فروکش کردن طوفان با مداخله ارزی بانک مرکزی

نمودار 1. بازده هفتگی و سالانه بازارهای مالی به هفته منتهی به 20 مهر ماه 1402 (درصد)


ب) عملکرد بازار‌ها


بعد از مرور کلی رفتار بازار‌های مالی چهارگانه در هفته گذشته در ادامه و در بخش­های جداگانه رفتار هر یک از ابزار‌های مالی را بررسی می‌نماییم.


بازار ارز (دلار)


هر دلار آمریکا در تاریخ ۲۰ مهرماه به ارزش ۵۱ هزار و ۲۰۰ تومان در بازار غیر رسمی مبادله شد که نسبت به هفته گذشته بازده مثبت ۳.۱۲ درصدی را به ثبت رسانده است که نشان از نوسان بالا و وضعیت بی ثبات در هفته گذشته است.


در واقع وضعیت بی ثبات ارز ناشی از اجرای عملیات طوفان الاقصی علیه رژیم صهیونیستی توسط نیرو‌های مقاومت (حماس) و تحرکات سیاسی و میدانی ناشی از آن و همچنین زلزله شدید در افغانستان و ایجاد اخلال در جریان ارزی بین بازار نقدی تهران و کشور‌های همسایه بود. بازار ارز در سه روز ابتدایی هفته تغییرات بیش از ۸ درصدی را به ثبت رسانده بود و به ۵۳ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده بود که با مداخله به موقع بانک مرکزی و همچنین خنثی سازی عملیات رسانه و روانی رسانه‌های خبری زرد مانع از تداوم روند افزایش بازار شد.

تحولات بازار‌های مالی هفته سوم مهر ماه/ فروکش کردن طوفان با مداخله ارزی بانک مرکزی

نمودار 3. نمودار مقایسه هفته قبل و دو هفته قبل نرخ دلار بازار غیررسمی    نمودار 2. قیمت پایان هفتگی نرخ ارز (دلار) به همراه تغییرات هفتگی بازار     


بازار طلا (سکه تمام امامی طرح جدید)


بازار طلا (سکه تمام امامی طرح جدید) در هفته منتهی به ۲۰ مهر ماه ۱۴۰۲ بازدهی مثبت ۴.۹۴ درصدی به ثبت رسانده و به کانال ۲۸ میلیون و ۷۰۰ تومان صعود کرده است البته نسبت به قیمت ۳۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ به عنوان قله قیمتی سکه در سال جاری فاصله ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی دارد.


بازار طلا و به طور مشخص سکه تمام تحت تأثیر تحولات بازار ارز و قیمت جهانی اونس است که آن نیز متاثر از تحولات سیاست پولی آمریکا است. روند افزایشی سکه تمام در این هفته همسو با عملکرد مثبت اونس جهانی (۳ درصد) و عملکرد مثبت دلار (مثبت ۳.۱ درصد) بوده است. افزایش بیشتر سکه نسبت به دلار نقدی تهران، منجر به کاهش حباب سکه به میزان حدود ۵ هزار تومانی شده است.


حباب کنونی هر قطعه سکه طرح جدید ۶ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان شده است که این موضوع می‌تواند به معنای افزایش سطح انتظارات تورمی کوتاه مدت فعالان بازار سکه و طلا باشد. با این حال انتظار اثرگذاری این انتظارات بر بخش حقیقی اقتصاد نیازمند گذر زمان و شکل گیری برآیند تاثیر سایر بازار‌ها است.

تحولات بازار‌های مالی هفته سوم مهر ماه/ فروکش کردن طوفان با مداخله ارزی بانک مرکزی

نمودار 5. نمودار مقایسه هفته قبل و دو هفته قبل نرخ سکه امامی               نمودار 4. قیمت پایان هفتگی سکه امامی به همراه تغییرات هفتگی بازار               


بازار سرمایه (بورس اوراق بهادار تهران)


شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران همانند هفته گذشته با عملکرد منفی روبرو شده است به گونه‌ای که در هفته منتهی به ۲۰ مهر ماه ۱۴۰۲، بازده منفی ۲.۴۱ درصدی را به ثبت رسانده است و به عدد ۲ میلیون و ۱۹ هزار واحد رسیده است. روند کاهش شاخص بورس اوراق بهادار تهران از تاریخ ۱۴ اردیبهشت ماه در پی اختلافات بین دولت و مجلس در خصوص نرخ خوراک پتروشیمی، اعمال نرخ تسعیر تبدیل دارایی‌های شرکت­های پتروشیمی، قیمت خودرو‌های مونتاژی، روند نوسانی نرخ ارز و کاهش انتظارات تورمی در نتیجه بهبود متغیر‌های کلان اقتصادی شروع و همچنان ادامه دارد.


علاوه بر این، وضعیت خروج پول حقیقی از این بازار نگرانی‌هایی از خروج نقدینگی از این بازار‌ها و احتمال ایجاد التهاب در میان سایر بازار‌های مالی را بیشتر کرده است. از جمله نگرانی‌های بازار سرمایه در هفته اخیر مطرح شدن موضوع خروج سیمان و فولاد از بورس کالا بود که با مصوبه هیأت وزیران و اعلام سخنگوی اقتصادی دولت این موضوع منتفی شد. بورس اوراق بهادار در هفته گذشته به مانند سایر بازار‌ها تحت تأثیر تحولات منطقه و اجرای عملیات طوفان الاقصی توسط نیرو‌های مقاومت بود.

تحولات بازار‌های مالی هفته سوم مهر ماه/ فروکش کردن طوفان با مداخله ارزی بانک مرکزی

نمودار 7. نمودار مقایسه هفته قبل و دو هفته قبل شاخص کل بورس تهران     نمودار 6. شاخص پایان هفتگی بورس تهران به همراه تغییرات هفتگی بازار


رمز ارز (تتر ریالی)


متقاضیان رمز ارز در ایران، از تتر (ریالی) به عنوان ابزار سرمایه­گذاری و یا ابزار پرداخت ناقص استفاده می­کنند؛ بنابراین با توجه به ویژگی­های آن، به عنوان جایگزین ارز‌های جهان روا (دلار، یورو و ...) مورد استفاده قرار می­گیرد. در هفته منتهی به ۲۰ مهر ۱۴۰۲، تتر (ریالی) میزان شکاف خود را با دلار بیشتر کرد و با بازدهی مثبت ۳.۸۱ درصد به مبلغ ۵۲ هزار و ۲۰۰ تومان رسید.


با وجود اختلاف قیمت ریالی تتر و نرخ ارز بازار غیر رسمی، روند این دو همسو بوده و با افزایش همراه شده است. با این حال همچنان ریسک سرمایه‌گذاری در بازار رمز ارز با وجود رویکرد سکوت و انتظار بانک مرکزی بالاست. علاوه بر این هفته­ گذشته با مصوبه کارگروه تعیین محتوای مجرمانه هرگونه فعالیت قمار، شرط‌بندی یا بخت‌آزمایی در محیط آنلاین که به منظور انجام اعمال مجرمانه مذکور از حساب بانکی، ابزار پذیرش، درگاه پرداخت الکترونیکی یا ابزار پرداخت الکترونیکی استفاده شود، جرم تلقی می‌شود.

تحولات بازار‌های مالی هفته سوم مهر ماه/ فروکش کردن طوفان با مداخله ارزی بانک مرکزی

نمودار 9. نمودار مقایسه هفته قبل و دو هفته قبل رمز ارز تتر ریالی              نمودار 8. قیمت پایان هفتگی رمز ارز تتر ریالی به همراه تغییرات هفتگی بازار


ج) چشم انداز آتی بازار‌ها


در هفته­ گذشته بازار‌های مالی بیشتر تحت تاثیر تحولات منطقه و عملیات طوفان الاقصی حماس فلسطین و همچنین زلزله کشور افغانستان و البته تداوم نگرانی در خصوص کسری تجاری کشور بود. با این حال برخی رویداد‌ها و ابهامات سیاست­گذاری وجود دارد که انتظار می‌رود در هفته‌های آتی بازار‌ها را تحت تاثیر قرار دهد.


از جمله مهم­ترین این تحولات و اقدامات می­توان به:

۱) ابهام و گمانه‌زنی در خصوص پذیرش FATF توسط ایران؛

۲) ابهام و گمانه‌زنی در خصوص تحولات منطقه‌ای (اسرائیل، فلسطین و ...)؛

۳) آغاز فرآیند واگذاری خودرو‌های وارداتی به متقاضیان از طریق سامانه یکپارچه عرضه خودرو؛ اشاره نمود.


پایان پیام//

نام نویسنده:
برچسب ها: ارز ، طلا ، تتر ، رمز ارز ، سکه ، بورس
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: