bazarnews

کد خبر: ۱۱۱۳۴۴
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۰
بازارنیوز گزارش می‌دهد؛
تحلیلگران اذعان دارند که با طولانی شدن جنگ حماس و اسرائیل، رژیم صهیونیستی ضربه سنگینی در زمینه‌های مختلف اقتصادی از جمله کسری بودجه، کاهش درآمد‌های مالیاتی، مشکل در صادرات مواد معدنی و تعطیلی کسب و کار‌های حوزه فناوری خواهد خورد.

گروه بین الملل بازارنیوز- بهزاد قبادی؛ نیرو‌های ثابت ارتش اسرائیل حدود ۱۶۰ هزار نفر است. پس از شروع حمله غافلگیرانه حماس علیه مواضع رژیم صهیونیستی، کابینه نتانیاهو و ارتش این رژیم، ۳۰۰ هزار نیروی آموزش دیده و ذخیره خود را برای جنگ با فلسیطنی‌ها، فراخواند.
«پتاس» در جواب فسفر/ مقاومت، اقتصاد اسرائیل فلج می‌کند

به گفته سایت CNBC، اکثریت این افراد فراخوانده شده از افراد عادی جامعه از جمله معلمان، کارگران فناوری، کارآفرینان نوپا، کشاورزان، وکلا، پزشکان، پرستاران، فعالان گردشگری و کارگران کارخانه‌ها هستند. علت استفاده از این افراد، تجربه و آموزشی است که همه زنان و مردان اسرائیلی ساکن در سرزمین‌های اشغالی، به صورت اجباری باید ببینند.

ایال وینتر، یکی از استادان اقتصاد دانشگاه اورشلیم، پس از رخداد ۷ اکتبر در مصاحبه‌ای گفت که حمله حماس تاثیر شدیدی بر اقتصاد رژیم صهیونیستی خواهد گذاشت. او اعلام کرد که میزان و برآورد از این اثر، به میزان طولانی شدن جنگ و عدم حضور نیرو‌های کمکی فراخوانده شده بر سر مشاغل خودشان ارتباط دارد.

از طرف دیگر، در صورت طولانی شدن جنگ، علاوه بر هزینه‌های تسلیحاتی و نظامی، هزینه این افراد بر گرده دولت نتانیاهو است؛ آن هم در دوره‌ای که به دلیل کاهش درآمد‌های مالیاتی، دست دولت خالی‌تر شده و این کاهش درآمد، با طولانی شدن جنگ و توقف فعالیت‌های اقتصادی، کمتر هم خواهد شد؛ لذا دولت نتانیاهو با کسری قابل توجه بودجه مواجه خواهد بود.


ضربه به صادرات مواد معدنی اسرائیل


در روزهایی که صهیونیست‌ها با استفاده از بمب‌های ممنوعه فسفری، مردم غزه و لبنان را هدف قرار می‌دهند، از درآمد صادراتی خود از ماده معدنی «پتاس» محروم شده‌اند. بندر اشدود که حدودا ۳۰ کیلومتر با نوار غزه فاصله دارد، مرکز اصلی صادرات پتاس در جهان است.

CNBC می‌گوید، وال استریت به قدری نگران چشم‌انداز مشکل عرضه جهانی پتاس ناشی از حملات حماس به اسرائیل بود، که برخی کمپانی‌های شیمیایی از جمله Mosaic شاهد افزایش قیمت قابل توجهی در محصولات خود از جمله کود‌های شیمیایی بودند.

کمپانی نام برده و و صنایع سی.اف هر دو در اولین روز معاملات پس از حمله ۱۵ مهرماه،  تقریباً ۷ درصد افزایش قیمت در محصولات خود داشتند.

شرکت‌های فناوری، در معرض خطر!


بسیاری از شرکت‌های فناوری آمریکایی و برخی شرکت های چینی به تازگی فعالیت خود را در سرزمین‌های اشغالی افزایش داده اند. اپل، مایکروسافت، آلفابت و... از جمله این شرکت‌ها هستند. شرکت اینتل (Intel)، فعالیت خود را در محلی در فاصله ۳۰ دقیقه‌ای با نوار غزه انجام می‌داد که حالا با توجه به حملات راکتی گروه مقاومت حماس، فعالیت تقریبا متوقف شده است.

پایان پیام//

خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: