bazarnews

کد خبر: ۱۱۱۳۸۳
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۱
بازار نیوز خبر می‌دهد؛
اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران در نامه‌ای به رئیس جمهور از افزایش ۳۰۰ درصدی هزینه انبارداری در کمتر از یکسال خبر داد و خواستار معافیت کالا‌های اساسی از این امر شد.

گروه کشت و دام بازارنیوز- مهربانو مهدوی؛ اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران در نامه ای به رئیس جمهور از افزایش 300 درصدی هزینه انبارداری در کمتر از یکسال خبر داد و خواستار معافیت کالاهای اساسی از این امر شد.

 

در نامه محمد مهدی نهاوندی، دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور آمده است:

به استحضار می رساند، با کمال تعجب و برای دومین بار در کمتر از یکسال شاهد مصوبه افزایش هزینه های انبارداری توسط سازمان بنادر و ... به ماخذ 4 برابری از ابتدای آبان ماه هستیم. این در حالیست که افزایش قیمت سالانه از پانزدهم خرداد اجرایی شده بود.

با توجه به سهم وزنی بیش از 70 درصدی کالاهای اساسی از مجموع واردات وزنی کشور، تصمیم اخیر به منزله تحمیل هزینه گزاف آن هم برای دومین بار در سال به سفره مردم خواهد بود.

چرا که هزینه تحمیلی فوق مستقیما روی هزینه تمام شده نهاده های دام و طیور و متعاقبا قیمت تمام شده مرغ و گوشت و لبنیات اثر گذار است.

قابل توجه جنابعالی اینکه بنا به تایید و اظهارات ریاست محترم گمرک و ریاست سازمان اموال تملیکی در جلسه اخیر اتاق بازرگانی ، بیش از 85 درصد علت ماندگاری کالا در گمرکات کشور به دلیل تاخیر در تخصیص ارز و عدم وجود اسناد لازم برای ترخیص و خروج کالا از بنادر توسط واردکنندگان است و این تصمیم قطعا منجر به حذف قابل توجه فعالان خرد و متوسط از بازار می شود.

جناب آقای رئیس جمهور، در حال حاضر کلیه کالاهای اساسی کشور از طریق سامانه های سراسری و تحت مدیریت وزارت جهاد کشاورزی از محل مبادی ورودی قابل فروش بوده و علی رغم تاخیرهای تا بیش از 4 ماه در تخصیص و تامین و انتقال ارز آن توسط بانک مرکزی هیچ امکانی برای خروج نهاده های دامی توسط واردکنندگان از محدوده گمرکی فراهم نبوده، لذا ادعای واهی احتکار کالا در انبارهای گمرکات حداقل برای نهاده های دامی کذب مطلق است.

با توجه به اینکه عمده درآمد حاصل از این تصمیم متوجه دولت محترم است، لطفا بررسی فرمایید این اقدام چه نسبتی با شعارهای انتخاباتی مبنی بر صیانت از سفره مردم و با شعار سال مقام معظم رهبری که کاهش تورم بوده است، دارد؟

علی ایحال مشفقانه و از سر ارادت به استحضار جنابعالی می رساند این قبیل رویه ها در دولت حضرتعالی علاوه بر تضاد با شعارها و تعهدات شما، موجبات ناامیدی فعالین اقتصادی را به دنبال خواهد داشت.

بدیهی است انتظار می رود ضمن دستور فوری برای بازنگری تصمیم مذکور نسبت به معافیت کالاهای اساسی از شمول این افزایش 300 درصدی هزینه انبارداری در کمتر از یکسال اقدام فرمایید.

رشد ۳۰۰ درصدی هزینه‌های انبارداری در کمتر از یکسال


پایان پیام//

خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: