bazarnews

کد خبر: ۱۱۱۴۳۵
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۹
بازارنیوز بررسی می‌کند؛
بازارنیوز طبق روال هر هفته، در گزارشی به بررسی وضعیت بازار‌های مالی در هفته گذشته پرداخته است.

گروه تحلیل بازارهای بازارنیوز- محمدرضا زارع؛ بررسی تحولات بازارهای مالی به دلیل نقش و اهمیت آن در تصمیم‌گیری فعالان اقتصادی (خرد و کلان) و همچنین اثرگذاری بر سیاست­ های اتخاذی از سوی دولت همواره مورد توجه بوده است. بر همین اساس پایگاه خبری بازار نیوز، به صورت هفتگی و برای هفته دوم آبان ماه 1402 به رصد و تحلیل بازارهای مالی در چهار بخش مختلف (ارز، بورس، طلا، رمز ارز) می­پردازد.

الف) بازده بازارها

بر اساس آنچه که در نمودار 1 آمده است، بازار ارز و سکه در هفته منتهی به 11 آبان ماه 1402 به ترتیب با بازده مثبت 1.3 و 1.5 درصدی همراه بوده است. روند افزایش نرخ ارز در هفته اخیر منجر به بازگشت نرخ ارز به نرخ ابتدای سال شده است که همین موضوع منجر به ثبت بازده صفر برای دلار نقدی تهران از ابتدای سال شده است. 

این در حالی است که با وجود بازده مثبت سکه تمام امامی طرح جدید، بازده سالانه آن همچنان منفی 5.82 درصد است. بورس اوراق بهادار نیز با روند رو به نزول خود، در هفته گذشته بازده منفی 1.5 درصدی را به ثبت رساند که همسو با روند آن از ابتدای سال بوده است.

 ارز دیجیتال تتر (ریالی) عملکرد مثبت 1.1 درصدی را به ثبت رساند که روندی همسو با دلار نقدی تهران و برخلاف روند آن از ابتدای سال بوده است برآیند تفاوت در تغییرات دلار نقدی و تتر ریالی منجر به کاهش شکاف قیمت بین دلار نقدی تهران و تتر (ریالی) شده است.

وضعیت بازار‌های مالی در هفته دوم آبان ۱۴۰۲ چگونه بود؟ +نمودار

ب) عملکرد بازارها

بعد از مرور کلی رفتار بازارهای مالی چهارگانه در هفته گذشته، در ادامه و در بخش­های جداگانه رفتار هر یک از ابزارهای مالی را بررسی می نماییم.

 

  1.       بازار ارز (دلار)

هر دلار آمریکا در تاریخ 11 آبان ماه به ارزش 52 هزار تومان در بازار غیر رسمی مبادله شد که نسبت به هفته گذشته بازده مثبت 1.36درصدی را به ثبت رسانده است که نشان از نوسان های مثبت و قوی در هفته گذشته دارد. این در حالی است که دلار نقدی تهران در هفته گذشته تغییرات منفی 1.35درصد را به ثبت رساند. 

با این حال تداوم حضور آن در کانال قیمتی 52 هزار تومان، نگرانی هایی در خصوص آینده بازار ارز تا پایان سال ایجاد کرده است. تحولات بازار ارز همچنان تحت تأثیر تحولات سیاسی و میدانی ناشی عملیات طوفان الاقصی است. به این صورت که هر چه قدر دامنه و سطح درگیری­ها بیشتر شود، نگرانی هایی برای ایجاد نوسان و تلاطم در بازار ارز در ایران افزایش می ­یابد. 

با این حال برخی اقدامات و رویدادهای دیگر نیز در عملکرد بازار ارز نقش داشته است که از جمله این موارد می توان به افزایش سود بازرگانی خودروهای سواری وارداتی، تمدید مشروط مهلت بازگشت ارز صادراتی تا نیمه آبان، آزادسازی واردات لوازم خانگی و اعلام برگزاری دوباره انتخابات اتاق بازرگانی ایران از سوی وزارت صمت اشاره نمود. 

نمودارهای 2 و 3 وضعیت تغییرات قیمت هفتگی دلار نقدی و همچنین روند قیمتی آن در هفته گذشته را به تصویر کشیده است.

وضعیت بازار‌های مالی در هفته دوم آبان ۱۴۰۲ چگونه بود؟ +نمودار

 

  1.       بازار طلا  (سکه تمام امامی طرح جدید)

بازار طلا (سکه تمام امامی طرح جدید) در هفته منتهی به 11 آبان ماه 1402 بازدهی مثبت 1.53 درصدی به ثبت رسانده و به کانال 29 میلیون و 950 هزار تومان صعود کرد که نشان از بهبود وضعیت قیمت این دارایی نسبت به هفته گذشته با بازده مثبت 1.9 درصد بود. 

البته نسبت به قیمت 33 میلیون و 900 هزار تومان 14 اردیبهشت ماه 1402 به عنوان قله قیمتی سکه در سال جاری فاصله 3 میلیون و 950 هزار تومانی دارد. به این معنی که خریداران سکه در آن بازه زمانی در صورت نگهداری دارایی خود با ضرر مواجهه شده اند. 

بازار طلا و به طور مشخص سکه تمام تحت تأثیر تحولات بازار ارز و قیمت جهانی اونس است که آن نیز متاثر از تحولات سیاست پولی آمریکا و در هفته های اخیر تحت تأثیر تحولات منطقه و انجام عملیات طوفان الاقصی است.

 روند افزایشی سکه تمام در این هفته غیر همسو با عملکرد منفی اونس جهانی (0.25درصد) و همسو با عملکرد مثبت دلار (1.36 درصد) بوده است. افزایش قیمت سکه و همچنین نرخ دلار نقدی تهران، منجر به افزایش حباب سکه به میزان 180 هزار تومان شد به گونه ای که حباب کنونی هر قطعه سکه طرح جدید 5 میلیون و 650 هزار تومان شده است که این موضوع می تواند به معنای افزایش سطح انتظارات تورمی فعالان بازار سکه و طلا در کوتاه مدت است. 

نمودارهای 4 و 5 وضعیت تغییرات قیمت هفتگی سکه تمام طرح جدید و همچنین روند قیمتی آن در هفته گذشته را به تصویر کشیده است.

وضعیت بازار‌های مالی در هفته دوم آبان ۱۴۰۲ چگونه بود؟ +نمودار

 

 

  1.       بازار سرمایه (بورس اوراق بهادار تهران)

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با عملکرد منفی همراه بود به گونه ای که در هفته منتهی به 11 آبان ماه 1402، بازده منفی 1.57 درصدی را به ثبت رسانده است و به عدد 1 میلیون و 970 هزار واحد رسیده است. 

نمودار 6 نشان از عملکرد بدتر شاخص بورس نسبت به هفته گذشته (منفی 1.06 درصد) با وجود اعلام حمایت صندوق تثبیت از بازار سرمایه دارد. روند کاهش شاخص بورس اوراق بهادار تهران از تاریخ 14 اردیبهشت ماه در پی اختلافات بین دولت و مجلس در خصوص نرخ خوراک پتروشیمی، اعمال نرخ تسعیر تبدیل دارایی‌های شرکت­های پتروشیمی، قیمت خودروهای مونتاژی، روند نوسانی نرخ ارز و کاهش انتظارات تورمی در نتیجه بهبود متغیرهای کلان اقتصادی همچنان ادامه دارد که این موضوع ضمن ایجاد موج نارضایتی عمومی در میان سهامداران، نگرانی هایی در خصوص خروج سرمایه از بازار سرمایه و ورود به سایر بازارها با تبعات اقتصادی نگران کننده دارد. 

نمودارهای 6 و 7 وضعیت تغییرات شاخص کل بورس اوراق بهادار و همچنین روند آن در هفته گذشته را به تصویر کشیده است.

وضعیت بازار‌های مالی در هفته دوم آبان ۱۴۰۲ چگونه بود؟ +نمودار

 

  1.       رمز ارز (تتر ریالی)

متقاضیان رمز ارز در ایران، از تتر (ریالی) به عنوان ابزار سرمایه­گذاری و یا ابزار پرداخت ناقص استفاده می­کنند. بنابراین با توجه به ویژگی­های آن، به عنوان جایگزین ارزهای جهان روا (دلار، یورو و ...) مورد استفاده قرار می­گیرد. 

در هفته منتهی به 11 آبان 1402، تتر (ریالی) میزان شکاف خود را با دلار کمتر کرد و با بازدهی مثبت 1.10 درصد به مبلغ 52 هزار و 170 تومان رسید. با وجود اختلاف قیمت ریالی تتر و نرخ ارز بازار غیر رسمی، روند این دو همسو بوده و با افزایش همراه شده است.

 با این حال همچنان ریسک سرمایه گذاری در بازار رمز ارز با وجود رویکرد سکوت و انتظار بانک مرکزی بالاست. در هفته­ گذشته با تصمیم فدرال رزرو ایالات متحده برای ثابت نگه داشتن نرخ بهره در محدوده ۵٫۲۵ تا ۵٫۵۰ درصد، نبض بازار تندتر شد. 

اگرچه این تصمیم از قبل پیش‌بینی شده بود، اما یک حس خوش‌بینی محتاطانه را القا کرده و سرمایه‌گذاران و معامله‌گران در صنعت کریپتو را جسورتر کرده است و این بازار روند صعودی در پیش گرفته است.

 

وضعیت بازار‌های مالی در هفته دوم آبان ۱۴۰۲ چگونه بود؟ +نمودار

ج) چشم‌انداز آتی بازارها

در هفته­ گذشته، بازارهای مالی بیشتر تحت تاثیر تحولات منطقه و ادامه تنش و جنگ اسرائیل علیه غزه بود. با این حال برخی رویدادها و ابهامات سیاست­‌گذاری وجود دارد که انتظار می رود در هفته های آتی بازارها را تحت تاثیر قرار دهد. از جمله مهم­ترین این تحولات و اقدامات می‌­توان به:

1) ابهام و گمانه زنی در خصوص تحولات منطقه ای (اسرائیل، فلسطین، حزب الله و ...)؛

 2) ابطال نتیجه انتخابات اتاق بازرگانی و اعلام برگزاری مجدد انتخابات؛ اشاره نمود.

پایان پیام//

برچسب ها: بازارهای مالی ، ارز ، تتر ، طلا ، بورس
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: