bazarnews

کد خبر: ۱۱۱۴۴۵
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۶
بازارنیوز گزارش می‌دهد؛
جنگ ۷ اکتبر در حوزه‌های مختلف سیاسی، نظامی و اقتصادی به اسرائیل ضربات جبران ناپذیر وارد کرد. یکی از این آسب‌ها، صفر شدن تعداد توریست در سرزمین‌های اشغالی است.

گروه پرونده ویژه بازارنیوز- بهزاد قبادی؛ گردشگری به عنوان یکی از ابزار‌های مهم برای درآمدزایی رژیم صهیونیستی به شمار می‌رود که برای آن هزینه‌های فراوانی انجام دادند. دولت اسرائیل برای توسعه صنعت توریسم خود، برای سال ۲۰۲۳، حدود ۳۴۰ میلیون شکل (NIS) بودجه در نظر گرفت تا به مشکلات جاده‌ای، زیباسازی شهر‌ها و... رسیدگی کند.
توریست به سرزمین تروریست‌ها نمی‌رود/ ناامنی، درآمد گردشگری اسرائیل را به صفر رساندبر اساس اطلاعاتی که سایت statista منتشر کرده، سال ۲۰۲۲ اسرائیل حدود ۲.۶ میلیون نفر بازدیدکننده داشته که نسبت به سال‌های پس از کرونا، رشد کرده بود. در سال ۲۰۱۹، قبل از همه‌گیری کووید-۱۹، ۴.۵۵ میلیون گردشگر به مناطق اشغالی سفر کرده بودند. طبق اطلاعات دستگاه‌های دولتی اسرائیل، بیشترین تعداد بازدیدکنندگان از اراضی اشغالی معمولاً از ایالات متحده و پس از آن روسیه، فرانسه، آلمان و بریتانیا هستند.

در سال ۲۰۱۹، گردشگری حدود ۲۳ میلیارد دلار به اقتصاد اسرائیل کمک کرد که حدود ۶ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌داد. با این حال، همه گیری COVID-۱۹ تاثیر قابل توجهی بر درآمد گردشگری در سال‌های بعدی داشت.

اکنون با توجه به التهابات جنگ و درخواست کشور‌هایی که سفارتخانه در این مناطق دارند برای خروج شهروندانشان از اراضی اشغالی، اسرائیل در مجموع سال ۲۰۲۳ دچار کاهش شدید گردشگر خواهد بود که تراز درآمدی را برای این کشور به شدت کاهش خواهد داد.


گردشگران برای چه به سرزمین های اشغالی سفر می‌کنند؟

گردشگران برای مقاصد مختلفی به سرزمین‌های اشغالی سفر می‌کنند که در زیر به آن‌ها اشاره شده است:

گردشگر مذهبی: وزارت گردشگری اسرائیل اعلام کرده که به صورت میانگین ۱۹ درصد از سفر‌ها به سرزمین اشغالی، با مقاصد مذهبی و برای زیارت است. اکنون؛ مسافران یهودی و مسیحی که برای زیارت به این مناطق سفر کرده‌اند به دستور مقامات کشورهایشان، به سرعت سرزمین اشغالی را ترک کرده‌اند.

گردشگری طبیعی و تفریحی: فلسطین اشغالی دارای سواحل زیبا در امتداد سواحل مدیترانه است، از جمله مقاصد ساحلی محبوب مانند تل آویو و ایلات. هر دوی این شهر‌ها که جاذبه‌های توریستی محسوب می‌شوند اکنون زیر آتش گروه‌های مقاومت قرار دارند و نه تنها توریست، که شهرک‌نشینان هم از این مناطق فرار می‌کنند.

توریسم آشپزی: اسرائیل در توریسم غذا به دلیل تبلیغاتی که انجام داده، شهرت پیدا کرده که با توجه به تعطیلی بسیاری از مراکز تهیه غذا به دلیل دستور مقامات دولتی و یا فراخوانده شدن کارگران و صاحبان آن‌ها به عنوان نیرو‌های ذخیره جنگی، این بخش گردشگری هم تعطیل شده است.

گردشگری پزشکی: اسرائیل به دلیل امکانات پیشرفته مراقبت‌های بهداشتی و تخصص در زمینه‌های خاص پزشکی شناخته شده، اما اکنون این خدمات در خدمت زخمی‌های حاصل از جنگ است. روز گذشته یکی از مقامات اسرائیلی اعلام کرده که بیمارستان‌ها مملو از زخمی‌ها و سردخانه‌ها پر از جنازه است.

نوآوری و فناوری: اسرائیل به عنوان «ملت استارتاپی» شهرت دارد. اکنون بسیاری از شرکت‌هایی که در این زمینه در اسرائیل سرمایه گذاری کردند، واحد‌های خود را تعطیل کرده و از این کشور فرار کرده‌اند. برای نمونه کارخانه INTEL که در نزدیکی شهر غزه مشغول فعالیت شده بود، اما به دلیل ناامنی حاصل از بماران‌های حماس، پابه فرار گذاشته است.


گردشگری در چه زمینه‌هایی به اسرائیل کمک می‌کند؟

 

گردشگری نقش مهمی در اقتصاد اسرائیل ایفا و به اشتغال، تولید درآمد و رشد اقتصادی، کمک می‌کند. در اینجا برخی از اثرات کلیدی گردشگری در اقتصاد اسرائیل آورده شده است:


ایجاد شغل: صنعت گردشگری در اسرائیل فرصت‌های شغلی را در بخش‌های مختلف از جمله حمل و نقل، خدمات غذایی، آژانس‌های مسافرتی، اپراتور‌های تور و خرده فروشی فراهم می‌کند. فعالیت‌های مرتبط با گردشگری برای تعداد قابل توجهی از مردم شغل ایجاد می‌کند و به طور مستقیم و غیرمستقیم از اقتصاد حمایت می‌کند. بر اساس اطلاعات وزارت کار رژیم صهیونیستی، تا بیست و ششمین روز شروع جنگ، ۷۲۰ هزار شهرک‌نشین شغل خود را از دست دادند.


تولید درآمد: گردشگری در اسرائیل درآمد قابل توجهی برای اقتصاد اسرائیل ایجاد می‌کند. بازدیدکنندگان برای اقامت، غذاخوری، خرید، حمل و نقل، تور‌ها و سایر فعالیت‌های مرتبط با گردشگری پول خرج می‌کنند. این هزینه‌ها به اقتصاد محلی کمک کرده، از مشاغل حمایت و درآمد مالیاتی برای دولت ایجاد می‌کند. یکی از چالش‌ها برای کسری بودجه رژیم صهیونیستی، کاهش درآمد‌های مالیاتی دولت، پس از جنگ است.

درآمد ارزی: گردشگری در اسرائیل با جذب بازدیدکنندگان بین المللی پول خرج می‌کنند، به درآمد‌های ارزی کمک می‌کند. این هجوم ارز خارجی تراز پرداخت‌های اسرائیل را تقویت می‌کند و به تثبیت نرخ ارز کمک می‌کند. دیده شد که با شروع عملیات طوفان الاقصی، ارز اسرائیل دچار افت شدید ارزش شد.


سرمایه گذاری و کارآفرینی: صنعت گردشگری با جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی، منجر به توسعه بیشتر اقتصادی می‌شود. همه این موارد تا پیش از 7 اکتبر بوده و اکنون رتبه ریسک‌ اقتصاد اسرائیل بسیار وخیم شده و کسی تمایلی برای سرمایه‌گذاری ندارد.


در پایان باید گفت؛ اسرائیل با حمله‌ای که از سوی حماس در ۱۵ مهرماه متحمل شد، ضربه سنگینی در ابعاد مختلف اقتصادی از جمله حوزه گردشگری خورده که جبران‌ناپذیر است و حالا حالاها کسی برای تفریح و زیارت به اسرائیل سفر نخواهد کرد.


پایان پیام//

برچسب ها: گردشگری ، جنگ غزه ، توریست
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: