bazarnews

کد خبر: ۱۱۱۴۹۳
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۲
بازارنیوز بررسی می‌کند؛
بازارنیوز طبق روال هر هفته، در گزارشی به بررسی وضعیت بازار‌های مالی در هفته گذشته پرداخته است.

گروه تحلیل بازار بازارنیوز- محمدرضا زارع(کارشناس اقتصادی)؛ بررسی تحولات بازارهای مالی به دلیل نقش و اهمیت آن در تصمیم گیری فعالان اقتصادی (خرد و کلان) و همچنین اثرگذاری بر سیاست­های اتخاذی از سوی دولت همواره مورد توجه بوده است.

بر همین اساس بازارنیوز، به صورت هفتگی و برای هفته چهارم آبان ماه 1402 به رصد و تحلیل بازارهای مالی در چهار بخش مختلف (ارز، بورس، طلا، رمز ارز) می­پردازد.

الف) بازده بازارها

بر اساس آنچه که در نمودار 1 آمده است، بازار ارز در هفته منتهی به 25 آبان ماه 1402 با بازده منفی 0.9 درصدی همراه بوده است. سکه تمام امامی طرح جدید بازده منفی 0.3 درصدی داشته است. بورس اوراق بهادار نیز با روند رو به نزول خود، در هفته گذشته بازده منفی  0.8 درصدی را به ثبت رساند. ارز دیجیتال تتر (ریالی) عملکرد منفی 0.4 درصدی را به ثبت رساند. بازارهای چهارگانه مورد بررسی در هفته گذشته روندی همسو با ابتدای سال داشت. در واقع تحولات این هفته منجر به تقویت روند نزولی بازارها از ابتدای سال شده است.

تحولات بازار‌های مالی هفته چهارم آبان ۱۴۰۲/ حباب سکه طلا در مسیر تخلیه

ب) عملکرد بازارها

بعد از مرور کلی رفتار بازارهای مالی چهارگانه در هفته گذشته، در ادامه و در بخش­های جداگانه رفتار هر یک از ابزارهای مالی را بررسی می­نماییم.

  1. بازار ارز (دلار)

هر دلار آمریکا در تاریخ 25 آبان ماه به ارزش 50 هزار و 900 تومان در بازار غیر رسمی معامله شد که نسبت به هفته گذشته بازده منفی 0.97درصدی را به ثبت رسانده است که نشان از نوسان های منفی و ضعیف در هفته گذشته دارد. با این حال تداوم حضور آن در کانال قیمتی 50 هزار تومان و بالاتر، نگرانی­هایی در خصوص آینده بازار ارز تا پایان سال دارد. تحولات بازار ارز همچنان تحت تأثیر تحولات سیاسی و میدانی ناشی عملیات طوفان الاقصی است. به این صورت که هر چه قدر دامنه و سطح درگیری­ها بیشتر شود، نگرانی‌­هایی برای ایجاد نوسان و تلاطم در بازار ارز در ایران افزایش می­ یابد.

در کنار مسائل میدانی، برخی رویدادهای سیاسی مانند تمدید معافیت تحریمی ایران توسط آمریکا برای دوره 4 ماهه آینده در خصوص دریافت مطالبات ارزی ایران از عراق بابت صادرات گاز به این کشور و همچنین کاهش فاصله تخصیص تا تامین ارز توسط بانک مرکزی در نوسان بازار ارز در هفته گذشته نقش داشته است.

نمودارهای 2 و 3 وضعیت تغییرات قیمت هفتگی دلار نقدی و همچنین روند قیمتی آن در هفته گذشته را به تصویر کشیده است.

تحولات بازار‌های مالی هفته چهارم آبان ۱۴۰۲/ حباب سکه طلا در مسیر تخلیه

 

 

  1. بازار طلا (سکه تمام امامی طرح جدید)

بازار طلا (سکه تمام امامی طرح جدید) در هفته منتهی به 25 آبان ماه 1402 بازدهی منفی 0.34 درصدی به ثبت رسانده و به کانال 29 میلیون تومان نزول کرد که نشان از تضعیف وضعیت قیمت این دارایی نسبت به هفته گذشته بود. البته نسبت به قیمت 33 میلیون و 900 هزار تومان 14 اردیبهشت ماه 1402 به عنوان قله قیمتی سکه در سال جاری فاصله 4 میلیون و 900 هزار تومانی دارد.

به این معنی که خریداران سکه در آن بازه زمانی در صورت نگهداری دارایی خود با ضرر مواجه شده اند. بازار طلا و به طور مشخص سکه تمام تحت تأثیر تحولات بازار ارز و قیمت جهانی اونس است که آن نیز متاثر از تحولات سیاست پولی آمریکا و در هفته های اخیر تحت تأثیر تحولات منطقه و انجام عملیات طوفان الاقصی است.

روند کاهشی سکه تمام در این هفته مخالف با عملکرد مثبت اونس جهانی (1 درصد) و همچنین همسو عملکرد منفی دلار (0.97 درصد) بوده است. کاهش قیمت سکه و همچنین نرخ دلار نقدی تهران، منجر به کاهش حباب سکه به میزان 120 هزار تومان شد.

با این حال حباب کنونی هر قطعه سکه طرح جدید 5 میلیون و 450 هزار تومان شده است که این موضوع می تواند به معنای کاهش سطح انتظارات تورمی فعالان بازار سکه و طلا در کوتاه مدت است.

نمودارهای 4 و 5 وضعیت تغییرات قیمت هفتگی سکه تمام طرح جدید و همچنین روند قیمتی آن در هفته گذشته را به تصویر کشیده است.

تحولات بازار‌های مالی هفته چهارم آبان ۱۴۰۲/ حباب سکه طلا در مسیر تخلیه

  1. بازار سرمایه (بورس اوراق بهادار تهران)

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با عملکرد منفی همراه بود به گونه ای که در هفته منتهی به 25 آبان ماه 1402، بازده منفی  0.83 درصدی را به ثبت رسانده است و به عدد 2 میلیون و 38 هزار واحد رسیده است نمودار 6 نشان از عملکرد نامناسب شاخص بورس نسبت به هفته گذشته (مثبت 4.34 درصد) بوده است. بخشی از تحولات هفته اخیر بازار سرمایه، احتمالاً به خاطر کاهش حمایت ها از صندوق تثبیت از بازار سرمایه دارد.

روند کاهشی شدید در شاخص بورس اوراق بهادار تهران از تاریخ 14 اردیبهشت ماه در پی اختلافات بین دولت و مجلس در خصوص نرخ خوراک پتروشیمی، اعمال نرخ تسعیر تبدیل دارایی‌های شرکت­های پتروشیمی و قیمت خودروهای مونتاژی کلید خورد و البته روند نوسانی نرخ ارز و کاهش انتظارات تورمی در نتیجه بهبود متغیرهای کلان اقتصادی همچنان ادامه دارد که این موضوع ضمن ایجاد موج نارضایتی عمومی در میان سهامداران، نگرانی­‌هایی در خصوص خروج سرمایه از بازار سرمایه و ورود به سایر بازارها با تبعات اقتصادی نگران کننده دارد.

نمودارهای 6 و 7 وضعیت تغییرات شاخص کل بورس اوراق بهادار و همچنین روند آن در هفته گذشته را به تصویر کشیده است.

تحولات بازار‌های مالی هفته چهارم آبان ۱۴۰۲/ حباب سکه طلا در مسیر تخلیه

  1. رمز ارز (تتر ریالی)

متقاضیان رمز ارز در ایران، از تتر (ریالی) به عنوان ابزار سرمایه­گذاری و یا ابزار پرداخت ناقص استفاده می­کنند. بنابراین با توجه به ویژگی­های آن، به عنوان جایگزین ارزهای جهان روا (دلار، یورو و ...) مورد استفاده قرار می­گیرد. در هفته منتهی به 25 آبان 1402، تتر (ریالی) میزان شکاف خود را با دلار بیشتر کرد و با بازدهی منفی 0.43 درصد به مبلغ 51 هزار و 430 تومان رسید. با وجود اختلاف قیمت ریالی تتر و نرخ ارز بازار غیر رسمی، روند این دو همسو بوده و با کاهش همراه شده است.

با این حال همچنان ریسک سرمایه گذاری در بازار رمز ارز با وجود رویکرد سکوت و انتظار بانک مرکزی بالاست. در هفته­ گذشته مدیرعامل صندوق بین‌المللی پول، در اظهارات اخیر خود بیان داشت که، ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) می‌توانند جایگزین پول فیزیکی شوند، به‌ویژه در اقتصادهایی که استقرار پول نقد پرهزینه است اما با این حال این بازار روند نزولی نسبت به هفته گذشته داشته است.

 

تحولات بازار‌های مالی هفته چهارم آبان ۱۴۰۲/ حباب سکه طلا در مسیر تخلیه

 

ج) چشم انداز آتی بازارها

همان­طور که گذشت، بازارهای مالی بیشتر تحت تأثیر تحولات منطقه و ادامه تنش و جنگ اسرائیل علیه غزه بود. با این حال برخی رویدادها و ابهامات سیاست­گذاری وجود دارد که انتظار می رود در هفته­‌های آتی بازارها را تحت تأثیر قرار دهد. از جمله مهم­ترین این تحولات و اقدامات می­توان به:

1) چالش­ های تنظیم بازار و تجارت خارجی صنعت خودرو؛

2) گمانه زنی ها در خصوص افزایش دستمزد در نتیجه جلسات شورای عالی دستمزد؛

3) بررسی مجدد قانون مالیات بر ارزش افزوده در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان؛

4) ابهام و گمانه‌­زنی در خصوص تحولات منطقه‌­ای (اسرائیل، فلسطین، حزب الله و ...)؛ اشاره نمود.

 

پایان پیام//

برچسب ها: بازارهای مالی ، بورس ، ارز ، تتر ، طلا
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: