bazarnews

کد خبر: ۱۱۱۵۴۸
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۵
بازارنیوز بررسی می‌کند؛
بازارنیوز طبق روال هر هفته، در گزارشی به بررسی وضعیت بازار‌های مالی در هفته گذشته پرداخته است.

گروه تحلیل بازار بازارنیوز- محمدرضا زارع؛ بررسی تحولات بازارهای مالی به دلیل نقش و اهمیت آن در تصمیم گیری فعالان اقتصادی (خرد و کلان) و همچنین اثرگذاری بر سیاست­ های اتخاذی از سوی دولت همواره مورد توجه بوده است. بر همین اساس پایگاه خبری بازار نیوز، به صورت هفتگی و برای هفته اول آذر ماه 1402 به رصد و تحلیل بازارهای مالی در چهار بخش مختلف (ارز، بورس، طلا، رمز ارز) می­ پردازد.

تحولات بازار‌های مالی هفته اول آذر ۱۴۰۲/ وضعیت بیم و امید بازار‌ها در فصل بودجه ریزی دولت

بازده بازارها

بر اساس آنچه که در نمودار 1 آمده است، بازار ارز در هفته منتهی به 9 آذر ماه 1402 با بازده مثبت 0.1 درصدی همراه بوده است. سکه تمام امامی طرح جدید بازده مثبت 2.09 درصدی داشته است. بورس اوراق بهادار نیز، در هفته گذشته بازده مثبت 1.88 درصدی را به ثبت رساند. ارز دیجیتال تتر (ریالی) عملکرد منفی 0.15 درصدی را به ثبت رساند. بازارهای چهارگانه مورد بررسی به جزء ارز دیجیتال تتر مابقی در هفته گذشته روندی غیر همسو با ابتدای سال داشت. در واقع تحولات این هفته منجر به تضعیف روند نزولی بازارها از ابتدای سال البته به جز ارز دیجیتال تتر شده است.

تحولات بازار‌های مالی هفته اول آذر ۱۴۰۲/ وضعیت بیم و امید بازار‌ها در فصل بودجه ریزی دولت

عملکرد بازارها

بعد از مرور کلی رفتار بازارهای مالی چهارگانه در هفته گذشته، در ادامه و در بخش­های جداگانه رفتار هر یک از ابزارهای مالی را بررسی می کنیم.

  1. بازار ارز (دلار)

هر دلار آمریکا در تاریخ 9 آذر ماه به ارزش 50 هزار و 500 تومان در بازار غیر رسمی معامله شد که نسبت به ابتدای هفته بازده مثبت 0.1 درصدی را به ثبت رسانده است که نشان از نوسان های ضعیف در هفته گذشته دارد. با این حال تداوم حضور آن در کانال قیمتی 50 هزار تومان و بالاتر، نگرانی هایی در خصوص آینده بازار ارز تا پایان سال همچنان به قوت خود باقی است.

تحولات بازار ارز همچنان تحت تاثیر تحولات سیاسی منطقه خاورمیانه است. در کنار این مسائل، برخی رویدادهای سیاسی مانند جایگزینی ارزهای ملی در تبادلات تجاری و اقتصادی ایران و سوریه و همچنین طرح مسدودسازی ۶ میلیارد دارایی آزاد شده ایران از طرف مجلس نمایندگان آمریکایی در بازار ارز تاثیر گذار بودند.

علاوه بر این گمانه زنی ها در خصوص لایحه بودجه 1403 از دیگر موضوعاتی بود که در هفته گذشته بازار ارز را تحت تأثیر قرار دارد. نمودارهای 2 و 3 وضعیت تغییرات قیمت هفتگی دلار نقدی و همچنین روند قیمتی آن در هفته گذشته را به تصویر کشیده است. همان­طور که ملاحظه می گردد بازار ارز بعد از سه هفته بازده منفی در هفته گذشته بازده مثبت ضعیف از خود به ثبت رساند.

تحولات بازار‌های مالی هفته اول آذر ۱۴۰۲/ وضعیت بیم و امید بازار‌ها در فصل بودجه ریزی دولت

 

  1. بازار طلا (سکه تمام امامی طرح جدید)

بازار طلا (سکه تمام امامی طرح جدید) در هفته منتهی به 9 آذر ماه 1402 بازدهی مثبت 2.09 درصدی به ثبت رسانده و به کانال 29 میلیون تومان صعود کرد که نشان از تقویت وضعیت قیمت این دارایی نسبت به هفته گذشته بود. البته نسبت به قیمت 33 میلیون و 900 هزار تومان 14 اردیبهشت ماه 1402 به عنوان قله قیمتی سکه در سال جاری فاصله 4 میلیون و 650 هزار تومانی دارد. به این معنی که خریداران سکه در آن بازه زمانی در صورت نگهداری دارایی خود با ضرر مواجه شده اند.

 بازار طلا و به طور مشخص سکه تمام تحت تأثیر تحولات بازار ارز و قیمت جهانی اونس است که آن نیز متاثر از تحولات سیاست پولی آمریکا و در هفته های اخیر تحت تاثیر تحولات منطقه است. روند افزایشی سکه تمام در این هفته همسو با عملکرد مثبت اونس جهانی (2.3 درصد) و همچنین همسو با عملکرد مثبت دلار (0.1 درصد) بوده است. 

افزایش قیمت سکه و همچنین نرخ دلار نقدی تهران، در مجموع منجر به افزایش حباب سکه به میزان 30 هزار تومان شد. با این حال حباب کنونی هر قطعه سکه طرح جدید 5 میلیون و 33 هزار تومان شده است که این موضوع می تواند به معنای افزایش سطح انتظارات تورمی فعالان بازار سکه و طلا در کوتاه مدت است. 

نمودارهای 4 و 5 وضعیت تغییرات قیمت هفتگی سکه تمام طرح جدید و همچنین روند قیمتی آن در هفته گذشته را به تصویر کشیده است. همانند بازار ارز، در بازار سکه تمام امامی طرح جدید، بعد از سه هفته بازده و تغییرات منفی، در این هفته شاهد بازده مثبت بودیم.

تحولات بازار‌های مالی هفته اول آذر ۱۴۰۲/ وضعیت بیم و امید بازار‌ها در فصل بودجه ریزی دولت

 

  1. بازار سرمایه (بورس اوراق بهادار تهران)

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با عملکرد مثبت همراه بود به گونه ای که در هفته منتهی به 9 آذر ماه 1402، بازده مثبت 1.88 درصدی را به ثبت رسانده است و به عدد 2 میلیون و 60 هزار واحد رسیده است. نمودار 6 نشان از عملکرد مناسب شاخص بورس نسبت به هفته گذشته (منفی 0.81 درصد) بوده است.

 بخشی از تحولات هفته اخیر بازار سرمایه، مربوط به زمزمه های سرمایه گذاری عربستان در یکی از شرکت های خودروساز ایرانی و همچنین زیان ده شدن شرکت های بیمه از بخش بیمه شخص ثالث بود. 

روند کاهشی شدید در شاخص بورس اوراق بهادار تهران از تاریخ 14 اردیبهشت ماه در پی اختلافات بین دولت و مجلس در خصوص نرخ خوراک پتروشیمی، اعمال نرخ تسعیر تبدیل دارایی‌های شرکت­های پتروشیمی و قیمت خودروهای مونتاژی کلید خورد و البته روند نوسانی نرخ ارز و کاهش انتظارات تورمی در نتیجه بهبود متغیرهای کلان اقتصادی همچنان ادامه دارد که این موضوع ضمن ایجاد موج نارضایتی عمومی در میان سهامداران، نگرانی هایی در خصوص خروج سرمایه از بازار سرمایه و ورود به سایر بازارها با تبعات اقتصادی نگران کننده دارد.

 نمودارهای 6 و 7 وضعیت تغییرات شاخص کل بورس اوراق بهادار و همچنین روند آن در هفته گذشته را به تصویر کشیده است. همان­طور که ملاحظه می شود، بازار سرمایه بعد از دو هفته تغییرات و بازده منفی، در هفته گذشته بازده مثبت 1.88 درصدی را به ثبت رساند.

تحولات بازار‌های مالی هفته اول آذر ۱۴۰۲/ وضعیت بیم و امید بازار‌ها در فصل بودجه ریزی دولت

 

  1. رمز ارز (تتر ریالی)

متقاضیان رمز ارز در ایران، از تتر (ریالی) به عنوان ابزار سرمایه­گذاری و یا ابزار پرداخت ناقص استفاده می­کنند. بنابراین با توجه به ویژگی­های آن، به عنوان جایگزین ارزهای جهان روا (دلار، یورو و ...) مورد استفاده قرار می­گیرد. در هفته منتهی به 9 آذر 1402، تتر (ریالی) میزان شکاف خود را با دلار کمتر کرد و با بازدهی منفی 0.15 درصد به مبلغ 50 هزار و 725 تومان رسید.

با وجود اختلاف قیمت ریالی تتر و نرخ ارز بازار غیر رسمی، روند این دو غیرهمسو بوده و به ترتیب با کاهش و افزایش هرچند ناچیز همراه شده است. با این حال همچنان ریسک سرمایه گذاری در بازار رمز ارز با وجود رویکرد سکوت و انتظار بانک مرکزی بالاست. در هفته­ گذشته برخی گمانه زنی ها از اعمال نرخ های مالیاتی بر درآمدهای حاصل از تجارت با ارزهای دیجیتال و استخراج آن ها در کشور های مختلف مطرح شده است. همان­طور که ملاحظه می شود، بازار رمزارز تتر (ریالی) برای چهارمین هفته متوالی بازده منفی را به ثبت رسانده است.

 

تحولات بازار‌های مالی هفته اول آذر ۱۴۰۲/ وضعیت بیم و امید بازار‌ها در فصل بودجه ریزی دولت

چشم‌­انداز آتی بازارها

همان­طور که گذشت، بازارهای مالی در کل بیشتر تحت تاثیر تحولات منطقه و سیاستگذاری های داخلی بود. با این حال برخی رویدادها و ابهامات سیاست­گذاری وجود دارد که انتظار می رود در هفته­ های آتی بازارها را تحت تاثیر قرار دهد. از جمله مهم­ترین این تحولات و اقدامات می­توان به:

1) ابهام ها و چالش های تشکیل وزارت بازرگانی و تشکیل جلسه دو فوریتی درباره این موضوع در مجلس شورای اسلامی؛

2) ابهام ها و چالش های نتایج بررسی طرح تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها در شورای نگهبان؛

3) ارائه لایحه بودجه 1403 به مجلس شورای اسلامی؛

4) تحولات منطقه ای خاورمیانه و همسایگان ایران؛ اشاره نمود.

پایان پیام//

برچسب ها: بازار مالی ، بورس ، ارز ، تتر ، طلا
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: