bazarnews

کد خبر: ۱۱۱۶۰۷
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۶
بازارنیوز گزارش می‌دهد؛
بازارنیوز طبق روال هر هفته، در گزارشی به بررسی وضعیت بازار‌های مالی در هفته گذشته پرداخته است.

گروه تحلیل بازار بازارنیوز- محمدرضا زارع؛ بررسی تحولات بازارهای مالی به دلیل نقش و اهمیت آن در تصمیم‌گیری فعالان اقتصادی (خرد و کلان) و همچنین اثرگذاری بر سیاست­های اتخاذی از سوی دولت همواره مورد توجه بوده است. بر همین اساس پایگاه خبری بازار نیوز، به صورت هفتگی و برای هفته سوم آذر ماه 1402 به رصد و تحلیل بازارهای مالی در چهار بخش مختلف (ارز، بورس، طلا، رمز ارز) می­پردازد.

الف) بازده بازارها

بر اساس آنچه که در نمودار 1 آمده است، بازار ارز در هفته منتهی به 23 آذر ماه 1402 با بازده صفر همراه بوده است. سکه تمام امامی طرح جدید بازده مثبت 0.85 درصدی داشته است. بورس اوراق بهادار نیز، در هفته گذشته بازده منفی 0.45 درصدی را به ثبت رساند. 

ارز دیجیتال تتر (ریالی) عملکرد مثبت 0.18 درصدی را به ثبت رساند. بازارهای چهارگانه مورد بررسی به جزء دلار نقدی مابقی در هفته گذشته روندی غیر همسو با ابتدای سال داشته است. در واقع تحولات این هفته منجر به تضعیف روند نزولی بازارهایی همچون ارز دیجیتال تتر و سکه تمام امامی از ابتدای سال شده است.

تحولات بازار‌های مالی هفته سوم آذر ۱۴۰۲/ افزایش حباب سکه با وجود روند با ثبات بازار ارز

ب) عملکرد بازارها

بعد از مرور کلی رفتار بازارهای مالی چهارگانه در هفته گذشته، در ادامه و در بخش­های جداگانه رفتار هر یک از ابزارهای مالی را بررسی می کنیم.

بازار ارز (دلار)

هر دلار آمریکا در تاریخ 23 آذر ماه به ارزش 50 هزار و 450 تومان در بازار غیر رسمی معامله شد که نسبت به انتهای هفته گذشته بازده صفر را به ثبت رسانده که نشان از نوسان های بسیار ضعیف در هفته گذشته دارد. با این حال تداوم حضور آن در کانال قیمتی 50 هزار تومان و بالاتر، نگرانی‌­هایی در خصوص آینده بازار ارز تا پایان سال همچنان به قوت خود باقی است. 

تحولات بازار ارز همچنان تحت تاثیر تحولات سیاسی منطقه خاورمیانه و جنگ فرسایشی غزه است. نمودارهای 2 و 3 وضعیت تغییرات قیمت هفتگی دلار نقدی و همچنین روند قیمتی آن در هفته گذشته را به تصویر کشیده است. همان­طور که ملاحظه می گردد بازار ارز بازده خنثی با عملکرد صفر را از خود به ثبت رساند.

تحولات بازار‌های مالی هفته سوم آذر ۱۴۰۲/ افزایش حباب سکه با وجود روند با ثبات بازار ارز

بازار طلا (سکه تمام امامی طرح جدید)

بازار طلا (سکه تمام امامی طرح جدید) در هفته منتهی به 23 آذر ماه 1402 بازدهی مثبت 0.85 درصدی به ثبت رسانده و در کانال 29 میلیون تومان نوسان داشته است و به قیمت 29 میلیون و 600 هزار تومان رسید که نشان از تقویت هرچند ناچیز وضعیت قیمت این دارایی نسبت به هفته گذشته بود. البته نسبت به قیمت 33 میلیون و 900 هزار تومان 14 اردیبهشت ماه 1402 به عنوان قله قیمتی سکه در سال جاری فاصله 4 میلیون و 650 هزار تومانی دارد. به این معنی که خریداران سکه در آن بازه زمانی در صورت نگهداری دارایی خود با ضرر مواجه شده اند. 

بازار طلا و به طور مشخص سکه تمام تحت تأثیر تحولات بازار ارز و قیمت جهانی اونس است که آن نیز متاثر از تحولات سیاست پولی آمریکا و در هفته های اخیر تحت تاثیر تحولات منطقه است. 

روند افزایشی سکه تمام در این هفته غیرهمسو با عملکرد منفی اونس جهانی (0.05 درصد) و همچنین خلاف عملکرد خنثی دلار (صفر درصد) بوده است. افزایش قیمت سکه و همچنین کاهش نرخ اونس جهانی طلا، در مجموع منجر به افزایش حباب سکه به میزان 260 هزار تومان شد. 

با این حال حباب کنونی هر قطعه سکه طرح جدید 5 میلیون و 460 هزار تومان شده است که این موضوع می تواند به معنای افزایش سطح انتظارات تورمی فعالان بازار سکه و طلا در کوتاه مدت است. 

نمودارهای 4 و 5 وضعیت تغییرات قیمت هفتگی سکه تمام طرح جدید و همچنین روند قیمتی آن در هفته گذشته را به تصویر کشیده است. در بازار سکه تمام امامی طرح جدید، طی سه هفته گذشته شاهد بازده مثبت بودیم.

تحولات بازار‌های مالی هفته سوم آذر ۱۴۰۲/ افزایش حباب سکه با وجود روند با ثبات بازار ارز

بازار سرمایه (بورس اوراق بهادار تهران)

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با عملکرد مثبت همراه بود به گونه ای که در هفته منتهی به 23 آذر ماه 1402، بازده منفی 0.45 درصدی را به ثبت رسانده است و به عدد 2 میلیون و 161 هزار واحد رسیده است. نمودار 6 نشان از عملکرد شاخص بورس نسبت به هفته گذشته (منفی  0.45 درصد) بوده است. 

بخشی از تحولات هفته اخیر بازار سرمایه، به واسطه خبر افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها اتفاق افتاد اما به گمان برخی از تحلیلگران چندان قوی نبوده و همانطور که در هفته گذشته مشاهده شد نمی‌تواند به جهشی بزرگ بینجامد، اگرچه فرضیه تغییر روند کم و بیش اثبات ‌شده و کارشناسان به رشدی با شیب ملایم تا انتهای سال ‌امیدوارند. 

با این حال روند کاهشی شدید در شاخص بورس اوراق بهادار تهران از تاریخ 14 اردیبهشت ماه در پی اختلافات بین دولت و مجلس در خصوص نرخ خوراک پتروشیمی، اعمال نرخ تسعیر تبدیل دارایی‌های شرکت­های پتروشیمی و قیمت خودروهای مونتاژی کلید خورد و البته روند نوسانی نرخ ارز و کاهش انتظارات تورمی در نتیجه بهبود متغیرهای کلان اقتصادی همچنان ادامه دارد که این موضوع ضمن ایجاد موج نارضایتی عمومی در میان سهامداران، نگرانی هایی در خصوص خروج سرمایه از بازار سرمایه و ورود به سایر بازارها با تبعات اقتصادی نگران کننده دارد.

نمودارهای 6 و 7 وضعیت تغییرات شاخص کل بورس اوراق بهادار و همچنین روند آن در هفته گذشته را به تصویر کشیده است. 

همان­طور که ملاحظه می ­شود، بازار سرمایه در دو هفته اخیر تغییرات و بازده مثبت داشته، این در حالی است که در هفته گذشته بازده منفی 0.45 درصدی را به ثبت رساند.

تحولات بازار‌های مالی هفته سوم آذر ۱۴۰۲/ افزایش حباب سکه با وجود روند با ثبات بازار ارز

رمز ارز (تتر ریالی)

متقاضیان رمز ارز در ایران، از تتر (ریالی) به عنوان ابزار سرمایه ­گذاری و یا ابزار پرداخت ناقص استفاده می­کنند. بنابراین با توجه به ویژگی­های آن، به عنوان جایگزین ارزهای جهان روا (دلار، یورو و ...) مورد استفاده قرار می­گیرد. در هفته منتهی به 23 آذر 1402، تتر (ریالی) میزان شکاف خود را با دلار کمتر کرد و با بازدهی مثبت 0.18 درصد به مبلغ 50 هزار و 600 تومان رسید. با وجود اختلاف قیمت ریالی تتر و نرخ ارز بازار غیر رسمی، روند این دو همسو بوده و با کاهش هرچند ناچیز همراه شده است. با این حال همچنان ریسک سرمایه­ گذاری در بازار رمز ارز با وجود رویکرد سکوت و انتظار بانک مرکزی بالاست. همان­طور که ملاحظه می ­شود، بازار رمز ارز تتر (ریالی) بعد از پنج هفته متوالی بازده منفی، هفته گذشته را با بازده مثبت اما ضعیف به پایان رساند.

 

تحولات بازار‌های مالی هفته سوم آذر ۱۴۰۲/ افزایش حباب سکه با وجود روند با ثبات بازار ارز

ج) چشم انداز آتی بازارها

همان­طور که گذشت، بازارهای مالی در کل بیشتر تحت تاثیر تحولات منطقه و سیاستگذاری های داخلی بود. با این حال برخی رویدادها و ابهامات سیاست­گذاری وجود دارد که انتظار می رود در هفته های آتی بازارها را تحت تاثیر قرار دهد. از جمله مهم­ترین این تحولات و اقدامات می­توان به:

 1) تحولات منطقه ای خاورمیانه و مقاومت حماس و شکست آتش بس؛

 2) ابهام ها و چالش های بررسی لایحه بودجه سال 1403 ؛ 3

) ابهام و چالش های طرح واردات خودرو؛ 

4) ابهام ها و چالش های حذف ارز 28500 تومانی و جایگزینی آن با نرخ مرکز مبادله ارز و طلا؛ 

5) ابهام و چالش های برگزاری مجدد انتخابات اتاق بازرگانی ایران؛ اشاره نمود.

 

 پایان پیام//

 

خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: