bazarnews

کد خبر: ۱۱۱۷۳۲
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۱
سیستم سرمایش یکی از سیستم هایی است که وجود آن در فصول گرم باعث آسایش افراد در یک ساختمان مسکونی، اداری یا صنعتی می شود.

 

 

سیستم سرمایشی چیست :

سیستم سرمایش یکی از سیستم هایی است که وجود آن در فصول گرم باعث آسایش افراد در یک ساختمان مسکونی، اداری یا صنعتی می شود.

سیستم سرمایش شامل دستگاه هایی است که کارشان تولید سرما است و عملکرد و نحوه تولید سرما در هر کدام از این دستگاه ها با دیگری فرق می کند. این دستگاه ها با منابع انرژی مختلفی کار می کنند که از جمله آن ها می توان به آب، گاز و برق اشاره کرد.

انواع دستگاه های سرمایشی:

این دستگاه یکی از دستگاه های تولید سرما است که در صورت وجود کویل آب گرم در آن، می تواند گرما نیز تولید کند و در حقیقت یک دستگاه دوکاره به شمار می رود، نحوه کار این دستگاه به این صورت است که هوا را با استفاده از هواکش های خود وارد محفظه دستگاه کرده و با کویل های فلزی و رطوبت زن آن را خنک می کند، سپس این هوای خنک شده را از طریق کانال های موجود به محیط موردنظر می رساند.

این دستگاه ها در بام خانه و یا آپارتمان، تراس و یا حیاط ها قابل نصب هستند. یکی از مزایای چیلرها است که دمای آن ها قابل تنظیم است و شما می توانید با توجه به نیاز خود آن را تغییر دهید . این دستگاه به این صورت کار می کند که هوا را با استفاده از فن کویل دریافت کرده وبعد از تبدیل هوای گرم به هوای خنک، آن را به چیلر می فرستد و چیلر نیز آن را در فضای مورد نظر پخش می کند.

 

 • برج خنک کننده :

این دستگاه انواع مختلفی دارد که از آن ها می توان به برج خنک کننده مرطوب مدار باز، خشک مدار بسته و خشک اشاره کرد.

اغلب اوقات در داخل این دستگاه ها یک مبدل حرارتی قرار داده میشود که با استفاده از آن ها آب به بخار تبدیل می شود و آن بخار آب است که هوایی را که با فن ها دریافت می شود خنک می کند و سپس آن را به محیط مورد نظر ارسال می کند.

 

 • سرمایش از سقف :

در سرمایش از سقف  سیستم تعدادی لوله در سقف ساختمان تعبیه می شوند که آب خنک با استفاده از یک پمپ به درون آن ها پمپاز می شود. هوای گرم بالا رفته و با قرار گرفتن در معرض سرمایش موجود در اطراف لوله ها، خنک می شود و سپس هوای خنک به سمت پایین حرکت می کند.

 • سرمایش تبخیری :

همانطور که مشخص است در این سیستم از آب به عنوان سیال استفاده می شود وچرخه عملکرد آن به این صورت که هوای گرم وارد محفظه دستگاه شده، در این مسیر پدهای مرطوب قرار دارند که در اثر برخورد با آن ها هوا خنک می شود.

 

 • سرمایش خورشیدی :

در این سیستم با روش های متفاوتی از جمله استفاده از پنل های خورشیدی و راه اندازی کمپسورها هوا خنک میشود.

 

 

سیستم‌های سرمایشی، تهویه، سردخانه، هواساز، کولر

 

کولر ها:

 

 • کولر آبی :

این دستگاه در مدل ها و ابعاد مختلفی تولید می شود ، عملکرد این دستگاه ها به این صورت است که آب، پوشال هایی که درون کولر قرار دارند را مرطوب می کند وهوای خنک را به سمت پروانه کولر می فرستد. سپس هوای خنک به سمت خارج از کولر ارسال می شود.

 • کولر گازی :

اجزای اصلی این دستگاه به دو قسمت تقسیم می شوند که یکی از آن ها در خارج از خانه برای دریافت هوا و تصفیه آن و دیگری در درون خانه برای خنک کردن و ارسال هوا به فضای مورد نظر، قرار داده می شوند.

تهویه چیست :

یعنی انجام عملیاتی روی هوا تا بتوان شرایط هوای محل مورد نظر را برای زیستن، کار کردن یا عملیات صنعتی معین، راحت و بهداشتی کرد و به حد مطلوب برسانیم. تهویه مطبوع باعث می‌شود شرایط هوا طبق روش خاصی به صورت اتوماتیک ثابت بماند یا تغییر کند

در واقع به فرایند پردازش یا جایگزینی هوا در هر مکانی که خواهان فراهم نمودن کیفیت هوای بالا در داخل ساختمان باشد گفته می‌شود. این می‌تواند شامل تأمین هوای تازه، بیرون کردن دی اکسید کربن و گرد و خاک، رطوبت، دود،  باکتری ها و گرما شود.

 

کاربرد تهویه :

 • سیستم تهویه، دما هوا را کنترل کرده و همچنین باعث تمیز شدن هوا نیز می شود.
 • باعث تمیز شدن هوا و کنترل رطوبت محیط کار نیز می شود.
 • در صنعت، قطعا آلاینده های بسیاری وجود دارد، سیستم تهویه هوا سطح آلاینده ها در محیط را کاهش می دهد .

 

سیستم‌های سرمایشی، تهویه، سردخانه، هواساز، کولر

 

سردخانه چیست :

یک اتاق ایزوله یا عایق می باشد که دما، رطوبت و اتمسفر آن بنا به محصولی که در آن نگهداری می شود، تحت کنترل قرار می گیرد. به کارگیری یک سردخانه مطمئن، جهت تولید و دپوی محصول با کیفیت و امن برای کسب و کارهای مرتبط با صنایع غذایی و دارویی از استارت آپ های کوچک گرفته تا شرکت ها و صنایع با قدمت و اندازه بیشتر، یک بخش مهم کار است. سرد خانه ها یک راهکار حرفه ای و بهداشتی جهت نگهداری سفارش های حجیم و حساس و همچنین منابع مازاد هستند.

کاربرد سردخانه :

 • دامداری و کشتارگاه های دام
 • ماکیان و کشتارگاه های مرغ
 • لبنیات و فرآورده های شیر
 • آبزیان و صنایع شیلات
 • سوپر مارکت های زنجیره ای و......

اجزای سردخانه :

 • کمپرسور سردخانه :

دارای طیف گسترده ای می باشد که بر اساس عملکرد (پیچشی یا رفت و برگشتی) ، نوع مبرد (آمونیاک یا فریون)، ساختمان (هرمتیک، سمی هرمتیک و باز)، مراحل تراکم (تک مرحله یا دو مرحله ای) دسته بندی می شوند.

 • مبدل حرارتی سردخانه :

سردخانه و کندانسور سردخانه مبدل های حرارتی سردخانه هستند. این تجهیزات بر اساس نوع محصول، ظرفیت سردخانه، نوع کاربرد و نوع دیفراست برای هر یونیت سردخانه به شکل مستقل محاسبه، طراحی و انتخاب می شود. در سردخانه های صنعتی معمولاً کندانسور و اواپراتور سردخانه به صورت سفارشی برای آن پروژه طراحی و تولید می گردد اما در سردخانه های کوچک و تجاری سایز های استاندارد موجود می باشد.

 • عایق سردخانه :

عایق سردخانه، ماده‌ای است که به منظور کاهش انتقال حرارت از داخل به بیرون ساختمان سردخانه و از بیرون به داخل ساختمان استفاده می‌شود. عایق سردخانه معمولاً از جنس فوم پلی‌یورتان (PU)، پلی‌استایرن (PS)، پلی‌آمید (PA) و یا پلی‌اتیلن (PE) ساخته می‌شوند.

 

 

سیستم‌های سرمایشی، تهویه، سردخانه، هواساز، کولر

 

در پایان برای موفقیت بیشتر و شرکت در  بهترین  و مطمئن ترین مناقصه ها ، مزایده ها و استعلام ها در این زمینه، شما را به مرکز اطلاعات مناقصات و مزایدات ایران (زنجیره معاملاتی آریاتندر) راهنمایی مینمایم.

 

خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: