bazarnews

کد خبر: ۱۱۲۲۹۰
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۴۵
در گفتگو با بازارنیوز مطرح شد؛
یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اظهار نظر یکی از نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری مبنی بر اعتبار بخشیدن به طلا، گفت: اعتبار بخشیدن به آن یک گزاره غلط است، زیرا معتبر شدن این دارایی مالی تفاوتی با اعتبار بخشیدن به دلار در ساختار اقتصادی کشور به همراه ندارد.

گروه بانک و بورس بازارنیوز- سعید ترکاشوند؛ «محمدرضا یزدی زاده» کارشناس اقتصادی در گفتگو با بازارنیوز اظهار نظر یکی از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری مبنی بر اعطای اعتبار طلا به جای یارانه به مردم اظهار کرد: صیانت از پول ملی باید محور اصلی اقتصاد ایران باشد، بنابراین هر تصمیمی که بخواهد دارایی‌های مالی را جایگزین ریال کند، نتیجه‌ای جز تضعیف پول ملی به همراه نخواهد داشت.

طلا و ارز، دو روی سکه بی اعتباری ریال/ اعتبار بخشیدن به طلا غلط است
این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: دارایی‌های مالی به دلیل سوء مدیریت مدیران جایگزین پول ملی می‌شود. کسانی که خواستار تداوم این جایگزینی باشند، در واقع به دنبال سقوط اقتصاد کشور هستند. حال می‌خواهد این امر توسط وابستگی اقتصاد کشور به دلار باشد چه طلا.


وی تصریح کرد: در اقصا نقاط جهان به محض اینکه دارایی مالی به عنوان جایگزین پول ملی مورد هدف قرار بگیرد، یعنی تبدیل به ابزاری برای مبادله شود، دولت آن کشور به سرعت جلوی آن را می‌گیرد. علاوه بر این، اگر دارایی‌های مالی به عنوان ابزاری برای سرمایه‌گذاری قرار بگیرد که بتواند باعث تورم بخشی شود، دولت آن کشور با وضع مالیات تقاضا در خصوص آن دارایی را محدود و سپس کنترل می‌کند.


یزدی‌زاده تصریح کرد: در حال حاضر در ساختار ایران طلا، سکه، دلار، خودرو و رمز‌ارز‌ها شامل این موضوع می‌شود که از میان آن‌ها طلا و ارز و رمز ارز گاهی به عنوان ابزار مبادله هم توسط افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد.


این کارشناس اقتصادی متذکر شد: اکنون به همین خاطر است بازار بورس در کشور‌های پیشرفته طراحی شده است. اکنون این بازار در همه کشور‌ها صرفاً وسیله‌ای برای تامین سرمایه نیست، بلکه بورس محلی برای هدایت نقدینگی برای جلوگیری از تورم‌های بخشی است.


وی گفت: با توجه به نکات مذکور، دولتی که ادعا کند که برای مهار تورم صرفاٌ تمرکز خود را معطوف به کسری بودجه و رفع یا ناترازی بانک‌ها خواهد کرد، نمی‌تواند این هدف مهم را محق کند، زیرا مسئله اصلی اقتصاد به موضوع مهم نقدینگی و تاثیر آن بر اقتصاد ایران باز می‌گردد.


یزدی‌زاده در پایان تاکید کرد: اعتبار بخشیدن به طلا یک گزاره غلط است، زیرا معتبر شدن این دارایی مالی تفاوتی با معتبر شدن دلار ندارد. طلا و ارز در ساختار اقتصادی ایران دو روی یک سکه هستند به همین خاطر هیچ گونه سیاستی درباره طلا موفقیت آمیز نخواهد بود مگر اینکه همزمان با آن برای ارز پیاده شده باشد و هیچ گونه سیاستی درباره ارز موفقیت آمیز نخواهد بود مگر اینکه همزمان با آن برای طلا پیاده شده باشد.


پایان پیام//

نام نویسنده:
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: