bazarnews

کد خبر: ۱۱۲۳۰۶
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۴۰۳ - ۰۹:۳۷
در گفتگو با بازارنیوز مطرح شد؛
رئیس اتحادیه فناوران تهران با انتقاد از تصمیم ناگهانی وزارت صمت برای تخصیص ارز حاصل از صادرات برای واردات لپ‌تاپ، افزایش قیمت این محصول و همچنین تشدید قاچاق آن در بازار را به عنوان عواقب منفی این تصمیم معرفی کرد.

گروه صنعت، معدن و تجارت بازارنیوز- سعید ترکاشوند؛ «محمدرضا فرجی» رئیس اتحادیه فناوران تهران در گفتگو با بازارنیوز پیرامون تصمیم اخیر وزارت صمت در ابلاغ آیین‌نامه‌ای مبنی بر تخصیص ارز حاصل از صادرات برای واردات لپ‌تاپ اظهار کرد: این موضوع عواقب منفی برای صنف فناوران به همراه خواهد داشت. گرانی لپ‌تاپ در بازار و همچنین تشدید قاچاق در این حوزه از جمله نتایج این تصمیم نا به هنگام است.

سیگنال گرانی‌ به بازار IT در ماه‌های پایانی دولت سیزدهم/ قاچاق لپ‌تاپ تشدید می‌شود
رئیس اتحادیه فناوران تهران افزود: لپ‌تاپ از لحاظ ارزشی چگالی بالایی دارد. زمانی که فعالان اقتصادی درگیر موارد مختلفی مانند تهیه ارز از بازار آزاد، پرداخت ۱۰ درصد ارزش افزوده و همینطور خواب چند روزه نقدینگی برای ترخیص کالا از گمرک می‌شوند، قاچاقچی این فرصت را به دست می‌آورد که در غیاب اعضای صنف فناوران، کالای غیرقانونی خود را روانه بازار کند.


وی تصریح کرد: اعضای صنف فناوران تنها متضرر این موضوع نیستند، بلکه به دلیل گسترش کالا‌های بدون گارانتی، مصرف‌کنندگان لپ‌تاپ هم در نوع خود متحمل ضرر می‌شوند.


فرجی خاطرنشان کرد: مشروط شدن واردات لپ‌تاپ به تامین ارز حاصل از صادرات صرفاً باعث مقرون به صرفه شدن قاچاق این کالا خواهد شد. تا قبل از این اتفاق، عمده لپ‌تاپ‌های قاچاق دست دوم و یا استوک بود، اما با این تصمیم حتی کالا‌های نو و اورجینال هم به زمره محصولات قاچاقچیان خواهد پیوست.


رئیس اتحادیه فناوران تصریح کرد: در چنین وضعیتی مصرف‌کننده می‌تواند لپ‌تاپ اورجینال را به صورت قاچاق و با قیمت پایین‌تری خریداری کنند، اما به دلیل ماهیت غیر قانونی بودن این کالا‌ها، آن‌ها به مانند سایر محصولات دیگر از مزایای گارانتی برخوردار نخواهند بود.


وی متذکر شد: در حال حاضر برخی گروه‌های کالایی هم تولید داخل دارند و هم واردات؛ لذا این امکان وجود داشت که به جای لپ‌تاپ، این نوع محصولات مشمول دریافت ارز حاصل از صادرات می‌شدند، اما نمی‌دانم که وزارت صمت چرا چنین تصمیمی را برای واردات لپ‌تاپ گرفته است. محصولات IT در سراسر جهان به ویژه در کشور‌های توسعه یافته به دلیل استفاده از آن در امور زیرساختی معاف از مالیات ارزش افزوده است، اما این موضوع نه تنها در ایران اجرا نمی‌شود، بلکه با برخی تصمیمات مانند تخصیص ارز حاصل از صادرات، واردات رسمی این کالا را هم با مشکل مواجه می‌کنند.


صنف فناوران از تصمیم وزارت صمت بی‌خبرند


فرجی در ادامه با انتقاد از تصمیم یکباره وزارت صمت در اتخاذ این تصمیم مهم گفت: متاسفانه این بخشنامه بدون مشورت و یا هماهنگی با اعضای صنف فناوران صورت گرفته است. تاکنون مسئولان این وزارتخانه جواب درست و واضحی پیرامون علت این مسئله به ما نداده‌اند.


رئیس اتحادیه فناوران تهران تاکید کرد: مطابق با قانون هر تصمیمی که دولت می‌خواهد بگیرد، ابتدا باید جلسه‌ای را با ذی‌نفعان آن برگزار کرده و سپس به اتفاق این افراد تصمیم‌گیری لازم را انجام دهند. در حال حاضر مشخص نیست که تصمیم‌گیری برای تخصیص ارز حاصل از صادرات برای واردات لپ‌تاپ با کدام یک از اعضای صنف فناوران هماهنگ شده است.


وی خاطرنشان کرد: بخشنامه تخصیص ارز صادراتی برای واردات لپ‌تاپ را حتی به اعضای صنف ندادند، بلکه ما آن را از طریق خبرنگاران به دست آوردیم.


افزایش قیمت لپ‌تاپ در ماه‌های پایانی دولت


فرجی گفت: این تصمیم وزارت صمت در هفته پیش رو باعث افزایش قیمت لپ‌تاپ در بازار خواهد شد. این تصمیم ناگهانی در شرایطی گرفته شده که فقط سه روز دیگر به انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است.


رئیس اتحادیه فناوران تاکید کرد: در صورت ادامه اجرای این تصمیم شاهد تشدید عرضه لپ‌تاپ قاچاق در سطح بازار خواهیم بود. در گفتگویی که میان اعضای صنف فناوران صورت گرفته، این تصمیم وزارت صمت به منزله جایگزینی قاچاقچیان با آن‌ها تلقی شده است.


وی متذکر شد: در حال حاضر عمده لپ‌تاپ‌های قاچاق در تهران فروخته نمی‌شود، از مبدا شهر بندری گناوه و از طریق پست به دست خریداران آن می‌رسد.


پایان پیام//

نام نویسنده:
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: