bazarnews

کد خبر: ۳۵۸۵۸
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۴
استاد و دکترای کارآفرینی و کسب و کار، در این کارگاه به موضوع نوآوری مدل های کسب و کاری پرداخت و گفت: اینکه بدانیم برای راه اندازی کسب و کار به چه چیزی احتیاج داریم، نیروی انسانی وظیفه اش چه است، تجهیزات مورد نیازمان کدام هستند و یا اینکه کی به سودآوری میرسیم، طرح های کسب و کار هستند اما نوآوری با همه این ها تفاوت دارد.
بازار نیوز - حسن مرکزی با اشاره به اهمیت نوآوری در یک کسب و کار موفق گفت: نوآوری میتواند در محصول، خدمات، بازار، ساماندهی و منابع یک کار صورت بگیرد اما نوآوری در مدل طرح آن فعالیت در بالاترین درجه از اهمیت قرار دارد. در واقع صنایع ما و یا مدل های کسب و کار متکی به صنایع، قدیمی شده اند و حتی اگر نوآوری محصول هم انجام بدهیم، موفق نمیشویم زیرا مدل کسب و کار قدیمی است و نمیتواند نوآوری محصول را به خودش جذب کند. 

او ادامه داد: در صورتی که هرچه روی مدل کسب و کار بیشتر کار کنیم، هزینه های عملیاتی کاهش پیدا میکند و سودمان بیشتر میشود.

او در ادامه بحث به دیدگاه متخصص این عرصه، اوستروالدر پرداخت و گفت: هستی شناسی مدل کسب و کار از دیدگاه این کارشناس به چهار شاخه مدیریت زیرساخت،ارتباط با مشتری،نوآوری در محصول و جنبه های مالی محدود میشود که این چهار شاخه، برداشت کاملی از شرکت به شما میدهد. 

وی ادامه داد: در حقیقت شما با مدل کسب و کار وارد بازار میشوید نه نوآوری در کسب و کار; مدل کسب و کار، ترکیبی از مدل استراتژیک و فرایندهای کارآفرینانه است. 
دکتر حسن مرکزی در ادامه کارگاه، چند عنصر را به عنوان سنگ بنای مدل کسب و کار عنوان کرد و گفت: پیشنهادات ارزشی، مشتریان هدف، کانال های توزیع،روابط، پیکربندی ارزش، شایستگی محوری و شبکه شرکا از عناصر یک نوآوری به شمار میروند.

وی ادامه داد: فکر میکنید چرا تعطیلی کارخانه ها رو به افزایش است؟ واقعیت این است که این موضوع تقصیر دولت نیست و به قدیمی بودن آن صنعت و کارخانه برمیگردد. در واقع آن ها پیر شده اند در صورتی که باید بتوانند به رقابت با دیگران بپردازند. در اینجا چیزی که میتواند نجات دهنده آن شرکت و یا کارخانه باشد، یک نوآوری است. 

او با مقایسه دو مدل قدیمی صنعت نشر با یک مدل جدید، این موضوع را ادامه داد و گفت: برای مثال در مدل قدیمی، فکری برای ارتباط با مخاطب نشده است اما در مدل جدید،صفحه ای جداگانه برای این کار در نظر گرفته اند. از نظر ساختار هزینه هم در مدل قدیمی، نشر و بازاریابی صورت میگرفت اما در مدل جدید، مدیریت و توسعه پلت فرم رخ خواهد داد. 

او افزود: هر اتفاقی که بیرون از شرکت میافتد، در مدل شما تاثیرگذار است. برای همین تغییر مدل کسب و کار خیلی کمک کننده است. طول عمر شرکت ها در کل دنیا کاهش پیدا کرده است; زیرا آن ها آماده انعطاف نبوده اند و مجبور به تحمل شکست شده اند.
وی تصریح کرد: حالا فکر میکنید که آیا این حرف ها، قابلیت عملیاتی شدن دارند؟ باید بگوییم بله زیرا متودهای استاندارد قابل اجرایی برایش تعریف شده است.

این دکترای کارآفرینی در ادامه کارگاه، به عوامل ضرورت تغییر مدل کسب و کار اشاره کرد و گفت: عوامل وجود دارد که ایت تغییر را توجیه میند، از جگله تغییرات برق آسای محیط کسب و کار یا عدم اطمینان محیطی، تغییر روندها و پارادایم های حاکم بر فضای کسب و کار، ضرورت مزیت رقابتی پایدار، کمبود منابع و بودجه و وجود چشم انداز توسعه سازمان.

او ادامه داد: در حقیقت، نوآوری مدل کسب و کار، مفهومی فراتر از محصول یا خدمات و یا حتی استراتژی است. نوآوری کسب و کار وقتی موفق است که حداقل دو یا سه عنصرش بازسازی شود. این کار به بینشی زیرکانه نیاز دارد که میتواند نوآوری را به فعالیتی قابل اتکا تبدیل میکند که میتواند به صورت نظام مند، بررسی یا اجرا شود. در واقع ما در نوآوری، یک مدل کسب و کار جدید را جایگزین قبلی میکنیم.

وی به دلایل استفاده از نوآوری در کسب و کار اشاره کرد و گفت: کاهش سهم سرکت ها از بازار، برخوردار نبودن فعالیت ها از رشد کافی و برآورده شدن نیازها به مقدار کافی از جمله این دلایل هستند.

او تصریح کرد: بسیاری از مدیران موفق معتقد هستند که نوآوری در مدل از نوآوری در محصول بسیار ارزشمندتر است و توصیه میکنند که وقت گذاشتن بر روی نوآوری در مدل نتیجه بهتری از ایجاد محصولات جدید خواهد داشت.

حسن مرکزی ادامه داد: مدل کسب و کار، یک دارایی راهبردی برای پیشرفت و موفقیت محسوب میشود; ممکن است کسانی باشند که بتوانند یک محصول یا یک مهندس را بدزدند اما مدل کسب و کار همان فوت کوزه گری شما است که قابل دزدیدن نیست و جزو دارایی های مطمئن محسوب میشود.

او در ادامه کارگاه به انواع نوآوری در مدل کسب و کار اشاره کرد و گفت: تعدیل مدل کسب و کار، تکامل آن، اتخاذ و در نهایت بازطراحی مدل های کسب و کار، از انواع این مدل ها هستند.
استاد کارگاه نوآوری در مدل های کسب و کار، به ذکر فرایندهای این فعالیت پرداخت و گفت: بررسی مدل کسب و کار غالب، به چالش کشیدن ایده ها و عقاید موجود، دیدن از دریچه ای نو و توسعه مدل کسب و کار جدید، از راه های انجام این فرایند هستند که میتوانند میزان موفقیت شما را افزایش بدهند.

 وی در پایان این کارگاه به یک فرمول کلی از مدل های نوآوری در کسب و کار اشاره کرد و گفت: کافی است که شما مدل شرکت را به دست بیاورید، آن را به چالش بکشید، پیشنهاد بدهید و در نهایت به مرحله اجرا برسانید. 

شایان ذکر است، یازدهمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال، از تاریخ 20 لغایت 26 آبان ماه، در محل مصلی امام خمینی(ره) در حال برگزاری است.
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: