bazarnews

کد خبر: ۳۷۳۱۲
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۱
به گفته رستم قاسمی در سال‌های ۹۰ و ۹۱ در مجموع بیش از ۴۱میلیارد دلار در صنعت نفت سرمایه‌گذاری شده است که بالاترین گراف سرمایه‌گذاری بوده است.

به گزارش بازارنیوز به نقل از مشرق، چهل و پنجمین نشست ماهیانه جامعه‌اسلامی مدیران ایران با موضوع "اقتدار جمهوری اسلامی ایران" با حضور رستم قاسمی وزیر سابق نفت برگزار شد.

قاسمی در ابتدا ضمن تبریک اعیاد قربان و غدیر با اشاره به آرمان‌خواهی ملت ایران افزود: نهال انقلاب اسلامی توسط امام(ره) کاشته شد و با خون شهدا و خون دل  بزرگان آبیاری شد، امروز تبدیل به یک درخت تنومند شده است.

وی افزود: در دوران گذشته به دلیل آرمان‌هایی که انقلاب اسلامی به آن پایبند بوده است، همواره در طول حیات خود، با مخالفت‌هایی از سوی استکبار جهانی مواجه بوده و این مخالفت‌ها در آینده نیز ادامه خواهد داشت. تنها در صورتی مخالفت‌ها پایان می‌یابد که دست از آرمان‌های انقلاب اسلامی برداشته شود.

قاسمی خاطرنشان کرد: در سفری که در دوره مسئولیت به یکی از کشورهای پادشاهی منطقه رفته بودم پادشاه آن کشور عنوان کرد که ایالات متحده با هسته‌ای شدن ایران مشکل ندارد و اگر شما از انقلاب خود دست بردارید تمام مشکلات برطرف خواهد شد. در واقع آنها نیز به بهانه بودن چالش‌های هسته‌ای و حقوق بشر و ... اذعان داشتند.

وزیر سابق نفت با بیان اینکه امروز مؤلفه‌های قدرت جمهوری اسلامی با گذشته بسیار تفاوت کرده است، اظهار داشت: از این مؤلفه‌ها می‌توان به مؤلفه قدرت منطقه‌ای ایران و قدرت دفاعی جمهوری اسلامی اشاره کرد. یکی از نمودهای  قدرت منطقه‌ای ایران را می‌توان در شکست داعش نشان داد.

وی ادامه داد: شجره خبیثه‌ای که هدف از تشکیل آنها  ایجاد ناامنی در داخل کشور بود اما با هوشمندی ایران ناامنی نه تنها به داخل کشور کشیده نشد بلکه در کیلومترها دورتر از مرزهای کشور مهار و نابود شد. در برهه‌ای گروهی که داعیه مذاکره داشتند ادعا می‌کردند که باید با داعش نیز مذاکره کرد! چرا که مذاکره موفقیت می‌آورد! این در حالی بود که تفکر داعش را نمی‌شناختند.

«داعشی ها معمولا اسیر نمی‌شوند تعدادی از آنها که با اجبار اسیر شده بودند وقتی از آنها پرسیده می‌شد که چرا به اینجا آمدید اعلام می‌کردند که ما آمدیم شما را بکشیم! و اگر آزاد شویم دوباره برای کشتن شما به میدان جنگ خواهیم آمد. تفکر داعش تفکری بسیار خطرناک است که به لطف ارتش سوریه که متعهد به خانواده اسد بوده و هست امروز در شرایطی هستیم که بخش های بسیاری کمی از خاک سوریه در اختیار داعش است.  داعش از لحاظ سرزمینی در روزهای پایان حیات خود قرار دارد اما تفکر داعش همچنان خطرناک و موجود است.»

رئیس اسبق قرارگاه خاتم الانبیا اضافه کرد: امروز حضور ایران در منطقه برای کمک به جبهه مقاومت است و به واسطه محور مقاومت ایران قدرتی در تراز بین‌المللی پیدا کرده و در تمام محاسبات بین المللی ایفای نقش می‌کند. در دوره‌ای کشورهای غربی و آمریکا و برخی کشورهای منطقه برنامه ریزی کرده بودند که 45 روز دیگر اسد را پایین بکشند.

قاسمی ادامه داد: برخی از دوستان جمهوری اسلامی در منطقه با اطلاع از این برنامه‌ریزی‌ها به ایران پیام می‌دادند که بهتر است شما نیز موضع‌گیری خودتان را در مورد سوریه تغییر دهید. امروز سال‌ها از آن 45 روز گذشته است و هنوز بشار اسد رئیس جمهور قانونی سوریه است. به واسطه همین اقدامات در شرایط فعلی در منطقه همه معتقند که اگر ایران حرفی زد حتما بر روی حرف و قول خود خواهد ایستاد.

قاسمی با اشاره به پیشرفت ایران در حوضه صنایع دفاعی گفت: امروز از لحاظ پیشرفت تکنولوژی، نیروی انسانی و تفکر حاکم بر صنعت دفاعی نمی توان اهمیت و وزنی برای این صنعت مقیاس کرد.

رئیس اسبق اوپک افزود: مسئله مهم امروز کشور سه ضلع دارد؛ ضلع اول فشار آمریکایی‌ها و استکبار، ضلع دوم نگرانی‌ها و نارضایتی‌های مردم و ضلع سوم آن ناکارامدی‌های دولت و برخی مسئولین است که اگر برای این عوامل فکر نشود جای نگرانی است. در رفع این نگرانی همه باید کمک کنند، همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند آمریکایی‌ها وارد جنگ نظامی با ایران نمی‌شوند چرا که از پاسخ‌های ایران با خبرند؛ لذا فشار آمریکایی‌ها  برخلاف تبلیغاتی که در رابطه با جنگ نظامی می‌کنند صرفا اقتصادی است.

وی با بیان اینکه راه حل مقابله با جنگ اقتصادی آن است که مسئولان لباس رزم مقابله با جنگ اقتصادی را برتن کنند، تصریح کرد: در جنگ اقتصادی لازم است مسئولان آبروی خود را نیز در میان بگذارند. امروز وحدت بین اقشار مختلف مردم و مسئولین از ضروریات است اما وحدت بدون تلاش و کار فایده ای ندارد. همانطور که پس از جنگ با باور «ما می توانیم» وارد عرصه بازسازی کشور شدیم و موفق هم بودیم امروز نیز می توانیم از پس مشکلات پیش رو بربیاییم.

قاسمی ادامه داد: پس از جنگ نیز بسیاری از افرادی که امروز هم هستند اعتقاد داشتند ما توانایی بازسازی کشور را نداریم و باید به خارج از کشور متوسل شویم. اما امروز با قاطعیت می توان گفت که ما شعار «ما می توانیم» امام‌خمینی(ره) را در زمینه بازسازی کشور به توانستم تبدیل کردیم. در ابتدای انقلاب بندرهای کوچک کشور را نیز خارجی‌ها برای ما ساختند اما امروز بزرگ ترین بنادر کشور را بدون حضور خارجی ها در کشور می‌سازیم.

وی افزود: ما با تحریم‌هایی که مجدد قرار است، برگردد در سال‌های 90 و 91 مواجه بودیم و در طول این دو سال بالغ بر170 میلیارد دلار نفت به فروش رساندیم. در روزهای اول بعد از اعمال تحریم‌ها بنا بر استاندارد استفاده از تجهیزات، بسیاری از پروژه‌های گازرسانی در معرض چالش قرار داشت اما ما علاوه بر اینکه در نگه داشت صنعت نفت و گاز موفق شدیم بلکه متوسط پیشرفت فازهای پارس جنوبی در این دوره از همه ادوار گذشته طبق اسناد موجود سریع‌تر شد.

وزیر سابق نفت با بیان اینکه در این دوره 17 فاز پارس جنوبی با هم فعال بودند، ادامه داد: در سال 90 بیش از 20 میلیارد دلار و در سال 91 یک بیش از 21 میلیارد دلار در صنعت نفت سرمایه گذاری شده است که بالاترین گراف سرمایه گذاری بوده است. در نشست مونیخ که به عنوان رئیس اوپک حاضر شدیم در مقابل سؤال تأمین کنندگان و فعالان نفتی در جهان که می‌پرسیدند در برابر تحریم‌های صورت گرفته چه می‌کنید، گفته شد که به سمت خودکفایی در صنعت نفت حرکت خواهیم کرد.

قاسمی با اشاره به توانایی ایران در عبور از تحریم‌ها اضافه کرد: مسئله اصلی امروز در کشور رکود است. اگر چه گرانی، تورم و مسئله ارز نیز بسیار مهم است اما اگر رکود از بین برود و مشکل بیکاری از بین برود مردم به هر حال می‌توانند با گرانی مقابله کنند این در حالی است که در شرایط فعلی کار نیست و مطابق آن درآمد بسیاری از مردم حاصل نمی‌شود و باید همه بدون نگاه سیاسی تلاش کنیم تا در کشور رونق ایجاد شود.

وی افزود: تجربیات گذار از دوران تحریم در کشور وجود دارد و انشالله از تحریم پیش رو نیز با موفقیت خارج خواهیم شد.

برچسب ها: نفت ، تحریم ، دلار ، بازارنیوز
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: