bazarnews

کد خبر: ۳۷۷۲۸
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۵
در حالی حدود دو ماه به آغاز تحریم‌های نفتی علیه ایران باقی مانده است که اروپائی‌ها که خواستار ادامه برجام بدون حضور آمریکا هستند، عملا واردات نفت خود از ایران را به صفر رساندند.
به گزارش بازارنیوز به نقل از خبرگزاری فارس: در حالی که دو ماه تا زمان اجرای تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران باقی مانده، اما براساس آمار موسسه‌های بین المللی انرژی فروش نفت ایران روند کاهشی به خود گرفته است، طوری که اروپایی‌ها که به دنبال ادامه برجام حتی بدون آمریکا هستند، رسما واردات نفت از ایران را متوقف کرده‌اند.

جالب اینجا است که اروپایی‌ها اعلام کرده‌اند، حاضرند نفت ایران را از دیگر کشور‌ها خریداری کنند، اما نمی‌توانند مستقیم از ایران نفت خریداری کنند و مشخص نیست این صحبت اروپاییان براساس کدام بند از برجام است.

ظاهرا این روند کاهشی تا زمان آغاز تحریم‌های نفتی ایران از آبان ماه ادامه خواهد داشت، تا به میزان ثابتی برسد؛ ایران در ماه اوت، روزانه حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام و میعانات صادر کرد، در حالی که پیش از خروج آمریکا از برجام صادرات نفت خام ایران و میعانات گازی ایران حدود ۲ میلیون ۶۰۰ هزار بشکه در روز بود و باید گفت: این پایین‌ترین میزان صادرات ایران از مارس ۲۰۱۶ تاکنون است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرده است با آغاز تحریم‌های نفتی علیه ایران صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران به میزان ۷۰۰ هزار بشکه در روز کاهش می‌یابد و این موضوع باعث شده است تا مسئولان صنعت نفت ایران به دنبال کاهش تکلیفی ۷۰۰ هزار بشکه‌ای باشند که این موضوع می‌تواند ضرر‌های جبران ناپذیری به چاه‌های نفت ایران وارد کند.

به گزارش فارس به غیر از اروپا که روند واردات نفت از ایران را به صفر می‌خواهد برساند، برخی دیگر از مشتریان نفت ایران که در آسیا حضور دارند، مانند کره جنوبی واردات میعانات گازی از ایران را صفر کرده‌اند و عملا میعانات گازی ایران به جز مصرف در داخل به هیچ کشوری صادر نمی‌شود، به همین دلیل وزارت نفت تصمیم گرفته است، تا هرچه سریعتر فاز چهارم پالایشگاه ستاره خلیج فارس را برای استفاده تمام میعانات گازی پارس جنوبی در کشور راه‌اندازی کند.

در گزارش‌های قبلی اشاره شد که اگر ایران نتواند فکری به حال میعانات گازی تولید شده در پارس جنوبی کند ممکن است، مجبور شود استخراج گاز خود را کاهش دهد براین اساس در شرایطی که هنوز احداث فاز چهارم پالایشگاه ستاره خلیج فارس در هاله‌ای از ابهام قرار دارد ذخیره سازی میعانات گازی یکی از راه کار‌هایی است که می‌توان انجام داد و یا اینکه ظرفیت پتروشیمی‌هایی که خوراک میعانات گازی را مصرف می‌کنند، افزایش داد.

در میان دیگر مشتریان آسیایی نفت ایران تنها چین است که تکلیف خود را در قبال خرید نفت از ایران روشن کرده است و قصد واردات نفت خام از ایران را دارد و دیگر کشور‌ها مانند هند و ژاپن به دنبال دریافت معافیت از آرمیکا و ادامه خرید نفت از ایران هستند.

به گزارش فارس مجموع تولید نفت اوپک از ماه آوریل ۸۴۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است. اگر تولید جمهوری کنگو را که در نشست ماه ژوئن به اوپک پیوست در نظر نگیریم، مجموع افزایش تولید اوپک همچنان بیش از نیم میلیون بشکه در روز است و این یعنی اوپک توانسته است به راحتی نفت کاهش یافته ایران را در بازار جایگزین کند و باید دید با آغاز تحریم‌های نفتی علیه ایران از آبان ماه توانایی این را دارد که نفت خود را جایگزین نفت ایران کنند یا خیر.

از سوی دیگر این روند موجب شده است تا مسئولان دولتی نیز برای جبران کسری احتمالی بودجه به دنبال افزایش نرخ دلار باشند و اجازه کاهش نرخ دلار را در بازار ندهند.
برچسب ها: نفت ، ایران ، آمریکا
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: