bazarnews

کد خبر: ۳۷۷۵۹
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۰
اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛
در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد نماد‌های فلزی-معدنی با افزایش ۱.۷ درصدی روبرو شد. این در حالی بود که در ابتدای صبح و با افزایش فشار عرضه در نماد‌های پالایشی برای مدتی شاخص کل از صعود دست کشید. حذف سقف رقابت محصولات فولادی در بورس کالا اقبال به این گروه را به دنبال داشت و همین موضوع ثبت سقف بالاتری در شاخص کل را به دنبال داشت.

به گزارش بازارنیوز به نقل از اقتصادآنلاین؛ در جریان معاملات امروز بورس تهران، شاخص کل تحت تاثیر انتشار خبر آزادسازی قیمت فولاد در بورس کالا، تمامی نماگرهای بازار در محدوده های مثبت قرار گرفتند. در گروه فلزی از ابتدای صبح شایعاتی در خصوص آزادسازی قیمت فولاد در بورس کالا مطرح بود که سبب افزایش تقاضا در این گروه شد. اما پس از تایید خبر فوق تمام نمادهای فولادی به سرعت صف خرید شده و گوی سبقت را از پالایشی ها گرفتند. در این گروه پس از انتشار خبر آزادسازی، «فولاد»، «فخاس»، «فخوز»، «هرمز» و «ارفع» صف خرید سنگین را تجربه کردند. از این رو امروز 631 میلیون سهم به ارزش 255 میلیارد تومان دادوستد شد که بازدهی سه درصدی را نصیب سهامدارانش کرد. 

همچنین در این بین تمام نمادهای گروه معدنی مانند روز گذشته صف خرید را تجربه کردند. در این گروه به لیدری «کچاد» و «کگل» بازدهی 4.7 درصدی مواجه شد.

اما در گروه پالایشی وضعیت کاملا متفاوت از روزهای اخیر بود. گفتنی است روز گذشته و با انتشار گزارش شفاف سازی شرکت های پالایشی در خصوص وکیوم باتوم تهاتری با نرخ مصوب پایین تر از بورس کالا، نمادهای این گروه پس از پنج روز سقف شکنی، وارد محدوده های منفی شدند. در این گروه «شبریز»، «شتران» و «شاوان» با صف فروش روبرو شدند. در مجموع 137 میلیون سهم به ارزش 117 میلیارد تومان و بازدهی منفی 1.7 درصدی دادوستد شدند.

 

آمار و ارقام بازار امروز

در مجموع معاملات امروز بورس تهران، شاخص کل با رشد 1540 واحدی (معادل 1.7 درصد) برای اولین بار خود را به میانه کانال 148 هزار واحد رساند. البته گفتنی است شاخص امروز برای لحظاتی عقبگرد از 148 هزار واحد را تجربه کرد ولی با انتشار خبر فولادی ها مجددا سبب قوت گرفتن شاخص شد.

شاخص هم وزن نیز به تبعیت از جو روانی مثبت امروز تا 464 واحد رشد را تجربه کرد و به رقم 24 هزار و 598 واحد رسید. در این بین مجموعا سه میلیارد و 622 میلیون ورقه بهادار به ارزش یک هزار و 63 میلیارد تومان در بورس دادوستد شد که از این میزان بیش از 905 میلیارد تومان به معاملات خرد سهام و حق تقدم در این بازار اختصاص داشت.

همچنین در بین نمادهای تاثیرگذار بورسی نیز «فولاد»، «کگل»، «کچاد» و«فخوز» هرکدام به تریتب 422، 265، 149 و 143 واحد شاخص کل را تقویت کردند. در این بین «فارس» و «شبندر» اما تا حدی مانع از رشد بیشتر شاخص شدند.همچنین امروز شاهد تحرک حقیقی ها به میزان 102 میلیارد تومان بودیم که بیشترین آن در گروه فلزی-معدنی انجام شد. 

 

کوتاه از فرابورس

آیفکس اما روز چندان پُرهیجانی را پشت سر نگذاشت و با رشد 9.5 واحدی (معادل یک درصد) برای اولین بار به رقم یک هزار و 696 واحد رسید. در این بازار نیز یک میلیارد و 58 میلیون ورقه بهادار به ارزش 517 میلیارد تومان دادوستد شد که از این میزان 310 میلیارد تومان به معاملات خرد سهام و حق تقدم در این بازار اختصاص داشت. 

همچنین در این بازار نمادهای «ذوب»، «هرمز» و «میدکو» بیش از سایرین در صعود آیفکس نقش داشتند. اما در این بازار معاملات منفی «مارون»، «شاوان» و «زاگرس»  مجموعا بیش از هفت واحد مانع از رشد بیشتر شاخص شد.

دیگر خبر بازار امروز عرضه اولیه شرکت عطرین نخ قم با نماد «نطرین» در فرابورس بود که در آن هر کد حقیقی حداکثر 300 سهم در دامنه قیمت 4.680 تا 4.914 ریال می توانست سفارش خرید داشته باشد. اما در نهایت به هر کد (نفر)، حدود 109 سهم درقیمت 4914 ریال (سقف قیمت) ، تعلق گرفت.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: