bazarnews

کد خبر: ۳۷۸۱۱
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۷
در حالی که بنا بر اظهارات وزیر ارتباطات ۷۲۰ هزار دستگاه گوشی تلفن همراه در انبار‌ها توقیف یا دپو شده، تحرکات برای ترخیص خودرو‌های لوکس وارداتی بالا گرفته است.
به گزارش بازارنیوز به نقل از تسنیم: در حال حاضر بازار با افزایش شدید قیمت گوشی‌های وارداتی مواجه شده و بسیاری از مردم با وجود نیاز به تعویض یا خرید تلفن همراه، امکان خرید گوشی جدید را ندارند.

۷۲۰ هزار گوشی در انبار‌ها و گمرک توقیف شده

چندی قبل وزیر ارتباطات با تاکید بر گران شدن قیمت گوشی به دلیل افزایش قیمت دلار، گفته بود: در حال حاضر ۷۲۰ هزار دستگاه موبایل توقیف شده که ۱۲۰ هزار مورد آن توقیف قضایی و ۶۰۰ هزار مورد نیز در بخش گمرک است. افزایش قیمت گوشی دو دلیل دارد؛ نخست افزایش نرخ ارز و دوم نبود کالا در بازار. برخی می‌گویند رجیستری واردات گوشی را کاهش داد، اما براساس آمار می‌گویم که پس از رجیستری، گوشی بیش‌تری به کشور وارد شده است.

گفتنی است، وزیر ارتباطات با وجود گرانی شدید تلفن همراه در بازار چندین بار وعده آزاد سازی و توزیع گوشی‌های توقیفی را داده بود، اما تا به امروز این وعده عملی نشده است. اکنون آذری جهرمی تاکید کرده است که او مسئول تنظیم بازار نیست. به گفته جهرمی، در بازار موبایل، فقط بخش مقابله با قاچاق بر عهده وزارت ارتباطات بوده و کنترل قیمت وظیفه ما نیست.

سلب مسئولیت از وزیر ارتباطات/متولی تنظیم بازار گوشی کدام دستگاه است؟

به نظر میرسد در حال حاضر مصرف کننده واقعی گوشی تلفن همراه، حامی مشخصی نداشته و مردم باید با گرانی نجومی گوشی‌های تلفن همراه بسازند. پدیده‌ای که اتفاقا میزان سرقت موبایل را با افزایش رو به رو کرده است.

در این بین اتفاقات جالبی در حوزه واردات خودرو‌های لوکس خارجی افتاده است. در حالی که هنوز وضعیت گوشی‌های تلفن همراه که اقشار بیشتری از جامعه با آن ارتباطات دارند مشخص نشده است تلاش‌های گسترده‌ای برای صدور اجازه ترخیص خودرو‌های در گمرک ماننده آغاز شده است.

اوایل تیر ماه سال جاری دولت خودرو را در لیست کالا‌های ممنوعه قرار داد و به این ترتیب برای ساماندهی بازار ارز واردات خودرو‌های خارجی با توجه به ارز بری بالای آن به کشور ممنوع اعلام شد. البته ممنوعیت ثبت سفارش تنها دلیل عدم ترخیص خودرو‌های در گمرک مانده نیست، اما با توجه به حجم بالای کالا‌های متوقف در گمرک و همچنین برهم خوردن توازن در بسیاری بازار‌های مصرفی عموم مردم مثل بازار گوشی‌های تلفن همراه تاکید بر ترخیص خودرو خارجی نمی‌تواند اولویت نخست باشد.

رئیس انجمن واردکنندگان خودرو گفته است خوشبختانه از سوی هیات دولت اخبار خوبی به گوش فعالان خودرویی رسیده و رئیس جمهور نیز موافقتش را مبنی بر آزادسازی خودرو‌های معطل مانده در گمرک اعلام کرده است.

موضوع واردات خودرو از ابتدای سال جاری با حاشیه‌های جدی همراه بوده است. هنوز سرنوشت قاچاق ۴۴۱ دستگاه خودرو در گمرک بندر شهید باهنر به نتیجه نرسیده است. از سوی دیگر موضوع واردات قاچاق ۶۴۸۱ دستگاه خودروی لوکس که با ثبت سفارش‌های جعلی وارد گمرک و تعدادی از آن‌ها ترخیص شده اند نیز تعیین تکلیف نشده است.

خبرگزاری تسنیم، موضوع قاچاق خودرو و بحث ثبت سفارش‌های جعلی را از آذر ماه سال قبل پیگیری کرد و در نهایت با ورود رئیس جمهور پرونده ثبت سفارش‌های غیر قانونی وارد مرحله تازه‌ای شد.
برچسب ها: گوشی ، جهرمی ، انبار
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: