bazarnews

کد خبر: ۳۷۹۲۲
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۵
بازارنیوز گزارش می دهد؛
شرکت‌های خودروساز هیوندایی و کیا در کره جنوبی، برای تشویق مالکان خودرو‌های فرسوده به جایگزینی خودروی خود با محصولات جدید، طرح‌های اسقاط خودرو را در سال ۲۰۱۸ در نظر گرفته‌اند.

گروه کشت و صنعت بازار نیوز: بسیاری از خودروسازان مطرح جهان به دنبال اجرای طرح هایی در زمینه اسقاط خودروهای فرسوده در سال ۲۰۱۸ هستند. 

در این زمینه خودروسازان کره جنوبی برنامه و طرح های ویژه برای از رده خارج کردن خودروهای فرسوده در سال میلادی جدید دارند. 

تاریخچه برنامه اسقاط و بازیافت خودرو در کره جنوبی

دولت کره جنوبی یک برنامه آزمایشی مشوق های مالیاتی را در ماه می ۲۰۰۹ در نظر گرفت که طی آن مالیات خودروهای تازه خریداری شده نسبت به مالیات خرید خودروهایی که قبل از ۱۹۹۹ تولید شده اند، تخفیفاتی دریافت می کند.

بر این اساس کسی که یک خودروی نو خریداری کند و خودروی قدیمی را رها کند، معافیت ۷۰ درصدی از مالیات مصرف، مالیات خرید خودرو و مالیات ثبت (یا شماره گذاری) خودرو دریافت می کند که جمع آن ها معادل حدود ۲۰۰۰ دلار است.

کسانی شامل این قانون می شدند که در زمان اعلام این برنامه، مالک خودروی مستعمل بوده اند. خودروی جدید باید طی حداکثر دو ماه پس از اسقاط یا فروش خودروی قدیمی واجد شرایط خریداری شود. 

برنامه اسقاط خودرو باعث شد تا فروش خودرو در کره در سال ۲۰۰۹، ۲۳% نسبت به سال ۲۰۰۸ رشد کند در حالیکه فروش خودرو در بیشتر کشورها به دلیل بحران های اقتصادی با افت مواجه بود.

برنامه اسقاط خودروهای فرسوده شرکت هیوندایی در سال جدید میلادی

شرکت هیوندایی به دنبال ایجاد طرحی برای تسریع خروج خودروهای فرسوده است و برای اجرایی شدن آن، طرح های جایگزینی خودروهای قدیمی با خودروهای جدید را در دستور کار خود قرار داده است.

این شرکت خودروساز در شروع کار خودروهای جدید SUV و هیبریدی هیوندایی را با خودروهای فرسوده جایگزین می نماید.

بدین منظور شرکت خودروساز هیوندایی همانند سایر خودروسازان مطرح جهان، مشوق هایی برای مالکان خودروهای فرسوده در نظر گرفته است.

لازم به ذکر است خودروهای فرسوده در کشور کره جنوبی شامل خودروهای بنزینی و دیزلی با استاندارد آلایندگی یورو ۱ تا ۴ می شود. در ابتدای امر برای اجرای این طرح اسقاط خودروهای فرسوده مالکان خودروهای مدل ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۹ اجازه ثبت نام دارند و تا پایان مارس ۲۰۱۸ فرصت دارند تا خودروهای مستعمل خود را معرفی کنند.

تخفیف ۱۵۰۰ تا ۵۰۰۰ پوندی در ازای جایگزینی خودروهای فرسوده با خودروهای جدید

شرکت خودروساز هیوندایی بر خلاف طرح اسقاط خودروهای فرسوده سایر کشورها، تخفیف های ویژه ای برای جایگزینی خودروهای فرسوده با خودروهای جدید در نظر گرفته است.

به عنوان مثال برای جایگزینی خودروهای فرسوده با خودروی جدید i10 برای مالکان این خودروها تخفیف 1500 پوندی و برای جایگزینی خودروهای فرسوده با خودروی جدید سانتافه تخفیف 5000 پوندی در نظر گرفته است.

همچنین برای جایگزینی خودروهای فرسوده با خودروهای هیبریدی تخفیف ۲۰۰۰ پوندی در نظر گرفته شده است.

این طرح های اسقاطی شرکت خودروساز هیوندایی با هدف کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و آلودگی هوا برنامه ریزی شده است.

در جدول زیر تخفیف های حاصل از جایگزینی خودروهای فرسوده با مدل های مختلف خودروهای جدید هیوندایی بررسی شده است.

  1. برای دو نوع مدل مختلف خودروی هیوندا i20 تخفیف های 2865 و 2000 پوندی در نظر گرفته شده است.
  2. برای همه مدل های مختلف هیوندا i30 تخفیف 4000 پوندی در نظر گرفته شده است.
  3. برای همه مدل های مختلف هیوندا i40 تخفیف 3000 پوندی در نظر گرفته شده است.
  4. برای مدل های هیبریدیی هیوندا یونیک تخفیف ۲۰۰۰ پوندی در نظر گرفته شده است.
  5. برای همه مدل های مختلف هیوندا توسان تخفیف 3500 پوندی در نظر گرفته شده است.

برنامه اسقاط خودروهای فرسوده شرکت کیا در سال جدید میلادی

شرکت کیا نیز همچون دیگر خودروساز کره ای (شرکت هیوندایی) طرح هایی را برای اسقاط خودروهای فرسوده در سال جدید میلادی در نظر گرفته است.

در ابتدای امر این شرکت خودروساز در صورت جایگزینی خودروهای فرسوده به مالکان این خودروها، محصولات جدید پیکانتو و ریو خود را می دهد. برای جایگزینی خودروهای مستعمل با این محصولات جدید، شرکت کیا تخفیف ۲۰۰۰ پوندی در نظر گرفته است.

شرکت خودروساز کیا به مالکان خودروهایی که بالای ۷ سال سن دارند اجازه ثبت نام در این طرح اسقاطی را داده است و این طرح اسقاطی شرکت کیا تا پایان مارس ۲۰۱۸ اجرایی خواهد شد.

مصطفی جوادیان، خبرنگار افتخاری بازارنیوز در کره جنوبی، با اشاره به وجود خودروی پراید در موزه هنر این کشور، در صفحه اینستاگرام خود نوشت: اینجا قانون دارن که ماشینی که سه سال از تولیدش میگذره رو میدن کارخونه و با یه مبلغ جزئی ماشین نو رو میگیرن. کهنه ها رو میفروشن به میانمار و کامبوج و فیلیپین. اگر یکی بخواد ماشین قدیمی نگه داره باید کلی مالیات بده. پلاکش رو هم از سفید به سبز تبدیل میکنن و قوانین براش سخت تر میشه.

پراید در موزه هنر کره جنوبی/پرداخت مالیات برای نگهداری خودروهای فرسوده+عکسپراید در موزه هنر کره جنوبی/پرداخت مالیات برای نگهداری خودروهای فرسوده+عکس

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: