bazarnews

کد خبر: ۴۱۰۰۷
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۶
رئیس دبیر ستاد اربعین گفت: بیش از ۲۴ میلیون نفر از ۱۰۰ کشور با ملیت و مذاهب مختلف در اربعین حسینی امسال شرکت کردند که بیش از ۲ میلیون نفر آن‌ها ایرانی بودند.

شهریار حیدری روز شنبه در نشست خبری افزود: به طور رسمی امروز آخرین روز از فعالیت ستاد اربعین 97 است و از فردا مرزهای خروجی ایران به سمت کشور عراق فعالیت عادی خود را از سر می گیرند.

وی ادامه داد: اربعین حرکتی بزرگ است که آن را فقط می‌توان ناشی از جاذبه امام حسین (ع) دانست.

حیدری خاطرنشان کرد: اربعین 97 در شرایطی برگزار شد که شاهد تحولاتی در مجلس و تغییرات دولت و ریاست جمهوری عراق بودیم و بنابراین مدیریت بیش از 24 میلیون زائر کار بسیار سخت و پیچیده ای بود.

وی افزود: اگر شاهد گره‌هایی در اجرا بودیم، به این پیچیدگی ها برمی گردد که یکی از آنها قوانین و مقررات و همچنین تغییراتی بود که در دولت عراق اتفاق افتاد، اما با تمام این مسائل آیین معنوی اربعین امسال در بالاترین سطح امنیت برگزار شد که می توان گفت در دنیا برگزاری چنین آیینی بی‌نظیر است.

حیدری ادامه داد: در عین حال برقراری امنیت در فضای پیچیده خاورمیانه امروز کاری بسیار بزرگ و دشوار است که به لطف خداوند و حمایت ها در حوزه پلیس و دستگاه های امنیتی و دیگر دستگاه‌ها امنیت مثال زدنی را در اربعین 97 شاهد بودیم.

وی با بیان اینکه از 100 کشور دنیا با ملیت ها و مذاهب مختلف، شرکت کننده در آیین اربعین داشتیم و به رغم تمام توطئه‌های پیش بینی شده توانستیم در قالب نظم و قوانین و همچنین هماهنگی های اداری این مراسم را به خوبی برگزار کنیم.

حیدری تاکید کرد: برگزاری مراسم اربعین امسال در دو بخش وظایف دولتی و مردمی انجام شد؛ در بخش اول وظیفه دولت برقراری زیرساخت‌ها و امنیت های لازم برای برگزاری این آیین معنوی بود و بخش دوم نیز نقش بی بدیل مردم که دو هزار موکب در ایران و عراق راه اندازی کردند و در نتیجه این مشارکت با حضور مردم و خیرین در ۱۵ روز داخل ایران و عراق انجام وظیفه و اطعام زائران اربعین حسینی را عهده‌دار شدند.

وی ادامه داد: امروز روز پایان اربعین ۹۷ است و به نحو شایسته ای توانستیم این آیین را برگزار کنیم و اقدامات ما در فعالیت‌های مشترک با کشور عراق در چارچوب تفاهم نامه منعقد شده شامل ۹ فصل و۷۱ بند انجام شد و این تفاهم نامه در شرایطی اجرا شد که شاهد تغییرات قدرت در کشور عراق بودیم، اما این تفاهم‌نامه قابلیت اجرا داشت.

حیدری گفت: در حوزه ثبت نام زائران اربعین، نظم و انضباط خاصی امسال برقرار بود؛ به طوری که در سال گذشته تنها ۵۵ درصد از زائران بیمه نداشتند و امسال نیز تمام زائران شامل ۲ میلیون نفر زائر ایرانی از بیمه برخوردار بودند.

وی اظهار داشت: در بخش زیرساخت ها ۱۴۰ کیلومتر راه را تاسیس کردیم و ۱۳۸۰ متر نیز خط کشی معابر و نصب علائم راهنمایی و رانندگی انجام شد.

حیدری خاطرنشان کرد: هیچ گره ترافیکی در پایان مرزهای ایران به کشور عراق نداشتیم و پایانه های مرزی به لحاظ توسعه دیتا و دستگاه های نصب شده نیز مجهز بودند.

وی تأکید کرد: همچنین پارکینگ ها برای پارک خودروهای عمومی و خصوصی نیز توسعه یافته و در این زمینه نیز مشکل خاصی گزارش نشده است و موضوع تکمیل زیرساخت‌ها برای اربعین ۹۸ نیز ادامه خواهد یافت.

حیدری با اشاره به اینکه اتوبان ایلام به مهران در چند روز آینده افتتاح خواهد شد، نیز افزود: با افتتاح این اتوبان در اربعین سال آینده دیگر مسیر یکطرفه نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: ۴۲ دستگاه خودپرداز در مسیر اربعین تعبیه شده بود و همچنین افزایش سقف پرداختی از دیگر اقدامات در نظر گرفته به منظور رفاه زائران اربعین حسینی بود و بیش از هشت محل دفتر کنسولگری موقت در روادید صادر شده است که بر اساس جمعیت و جغرافیا نیز ۲۴ کنسولگری دائم و ۲۰ دفتر موقت نیز در این زمینه تعبیه شده بود.

حیدری گفت: 2 هزار و 500 دفتر زیارتی اقدام به ثبت‌نام زائران اربعین حسینی کردند و در این خصوص نیز از ظرفیت پلیس + ۱۰ نیز استفاده کردیم و با استفاده از تجارب برگزاری اربعین در سال های گذشته و سال ۹۷ برای سال‌های آینده و ۹۸ نیز برنامه‌ریزی خواهیم کرد که هیچ مشکلی را نداشته باشیم.

 

ایرنا

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: