bazarnews

کد خبر: ۴۱۰۵۱
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۸
بیش از ۱۰۰ نویسنده، بازیگر و فعال سیاسی و اجتماعی با انتشار نامه‌ای سرگشاده از سازمان ملل خواستند تحقیقات مستقلی را درباره مرگ «جمال خاشقچی» ـ روزنامه‌نگار عربستانی ـ انجام دهد.

به گزارش گاردین، «مریل استریپ» بازیگر برنده سه جایزه اسکار و «جی.کی رولینگ» و «زادی اسمیت» نویسندگان مطرح بریتانیایی از جمله بیش از ۱۰۰ چهره فرهنگی هستند که با انتشار نامه‌ای سرگشاده به سازمان ملل خواستار انجام تحقیقات مستقل در زمینه مرگ «جمال خاشقچی» شدند. 

در این نامه که همزمان با روز جهانی پایان دادن به مصونیت جرایم علیه روزنامه‌نگاران منتشر شد، آمده است: قتل وحشیانه یک روزنامه‌نگار برجسته در خاک یک کشور خارجی، نقض فاحش حقوق بشر و تشدید سرکوب مخالفان از سوی دولت عربستان است. سعودی‌ها در چند سال اخیر شمار زیادی از نویسندگان، روزنامه‌نگاران، حامیان حقوق بشر و وکلا را در تهاجمی بزرگ علیه آزادی بیان و آزادی ارتباطات زندانی کرده است. 

این نامه که خطاب به «آنتونیو گوترش» ـ دبیر کل سازمان ملل ـ نوشته شده و از وی خواسته با تحقیقاتی مجزا آنچه در حقیقت برای «جمال خاشقچی» روی داده است را روشن کنند.

از زمان ناپدید شدن «خاشقچی»، روزنامه‌نگار نشریه واشنگتن پست و منتقد دولت سعودی، مقامات ترکیه اعلام کرده‌اند شواهدی در دست دارند که نشان می‌دهد که وی پس از ورود به کنسولگری عربستان در ترکیه کشته شده و بدنش قطعه قطعه و سپس نابود شده است با این وجود مقامات سعودی همچنان مدعی هستند که «خاشقچی» در جریان یک درگیری کشته شده است. 

در بخش دیگری از این نامه آمده است: قتل یک روزنامه‌نگار درون یک مکان دیپلماتیک تنها به معنای ایجاد رعب و وحشت و تهدید دیگر روزنامه‌نگاران، منتقدان و مخالفان در تبعید است. 

«یان مک‌کلین»، «پاتریک استورات»، «مارگارت اتوود» و «الک بالدوین» از جمله دیگر چهره‌های مطرح امضاء‌کننده این نامه سرگشاده بودند. این اقدام به همت انجمن قلم آمریکا و با هدف دفاع از آزادی بیان انجام شده است

 

ایسنا

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: