bazarnews

کد خبر: ۴۱۰۷۵
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۹
برخی کشاورزان بومی می‌گویند کشاورزانی که به آن‌ها عنوان کشاورزان مهاجر داده می‌شود برای رسیدن به سود بیشتر از مواد ممنوعه مثل اسید استفاده می‌کنند تا محصول بیشتری به دست آورند.

برخی کشاورزان بومی می‌گویند کشاورزانی که به آن‌ها عنوان کشاورزان مهاجر داده می‌شود برای رسیدن به سود بیشتر از مواد ممنوعه مثل اسید استفاده می‌کنند تا محصول بیشتری به دست آورند.
به گفته آن ها، کشاورزان مهاجر برای یک یا دو سال زمینی را اجاره می‌کنند و برای کشت بیشتر اقدامات غیر قانونی انجام می‌دهند و قبل از آن که کسی سراغ شان بیاید و پس از پایان برداشت از آن جا می‌روند. این شرایط به ویژه تولید سیب زمینی و پیاز را در کرمانشاه تحت الشعاع قرار داده است و برخی کشاورزانی که از استان‌های همدان و اصفهان راهی استان‌های همسایه مانند کرمانشاه شده اند سلامت غذایی مردم را در معرض خطر قرار داده اند.
در این خصوص باشگاه خبرنگاران جوان در گزارشی به دنبال سرنخ ماجرا رفت و به مرز صادراتی پرویز خان رسید. در این گزارش به نیاز بسیار زیاد بازار برخی کشور‌ها به محصولات غذایی از جمله سیب زمینی اشاره شده است و این که آن‌ها گاهی سیب زمینی وارداتی به کشور خود را مورد آزمایش قرار می‌دهند، اما به گفته یکی از صادرکنندگان تره بار در موارد زیادی در حالی که قرنطینه نباتی ایران سلامت محصول را تایید کرده، اما در مرز پرویز خان همان محصول توسط قرنطینه عراق برگشت داده شده است.


در این خصوص شیرخانی پژوهشگر مرکز تحقیقات کشاورزی کرمانشاه اظهار کرد: کشاورزان مهاجر وقتی زمین را اجاره می‌کنند می‌خواهند همان یک یا دو سال حداکثر بهره برداری را از زمین داشته باشند به همین دلیل انواع و اقسام سموم یا کود‌های شیمیایی را درخاک استفاده می‌کنند. کشاورزان هم معتقدند به دلیل این که سیب زمینی درشت شود برای محصول اسید می‌پاشند و سم به خورد مردم می‌دهند.
سازمان غذا و دارو: عمومیت ندارد
در این خصوص، اما سخنگوی سازمان غذا و دارو معتقد است که چنین گزارش‌هایی عمومیت ندارد و متاسفانه مسائل به گونه‌ای جلوه داده می‌شود که انگار همه محصول پیاز یا سیب زمینی ممکن است از جهت وجود سموم وکود‌های شیمیایی خطرناک باشند.
کیانوش جهانپور گفت: به هر حال موضوع باقی مانده سموم، باید در سازمان‌های مختلف به صورت بین بخشی پیگیری شود به همین دلیل کمیته مشترکی در این خصوص شامل وزارت جهادکشاورزی، سازمان غذا و دارو و نهاد‌های دیگر تشکیل شده است. وی با اشاره به مشکلات زیرساختی برای حل این موضوع گفت: برای شناسایی مزارع و زمین‌هایی که این محصولات در آن‌ها کشت می‌شود مشکلات زیرساختی وجود دارد، چون زمین‌ها در ایران شناسه گذاری نشده و دقیقا مشخص نیست که محصول از کدام مزارع است و روش کشت و دفع سموم یا زمان استفاده از سموم مشخص نیست به همین دلیل سازمان غذا و دارو از مدت‌ها پیش بحث تدوین سند ایمنی غذا را در دستور کار قرار داده است.
وی تاکید کرد: نظارت بر سلامت و ایمنی غذا باید از مزرعه تا سفره و بر تمام زنجیره‌ها صورت گیرد. از این رو ما نیازمند توسعه زیرساخت‌ها، تدوین سند ایمنی غذا، ایجاد نهادی متمرکز برای هدایت این موضوع، همکاری بین بخشی و شناسه دار شدن زمین‌های زراعی و محصولات منصوب به هر زمین زراعی هستیم. فرایندی که وزارت بهداشت گام‌های نهایی آن را برداشته است. به این ترتیب محصولاتی که ممکن است فراتر از استاندارد باشد یامشکلی داشته باشد شناسایی می‌شود.
جهانپور گفت: ما معتقدیم نظارت فعلی وزارت بهداشت بر فراورده‌های غذایی یا واحد‌های ارائه دهنده مواد غذایی نظارت کاملی است، اما این نظارت حدود ۲۵ درصد زنجیره و مواد را شامل می‌شود و مواردی که به حوزه کشاورزی، توزیع محصولات کشاورزی، نحوه کشت و نحوه استفاده از سموم دفع آفات و کود‌های شیمیایی بر می‌گردد مشخص نیست. وی تصریح کرد: سازمان غذا و دارو به طور مکرر و مستمر در استان‌های مختلف مواد غذایی را مورد آزمایش قرار می‌دهد و خوشبختانه مواردی که نشان بدهد محصولات کشاورزی ما از جهت باقی مانده سموم و موادی مثل نیترات‌ها خطرناک است نسبت به کل محصولات در کشور رقم بالایی نیست.

 

روزنامه خراسان

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: