bazarnews

کد خبر: ۴۱۰۹۵
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۹
رئیس اتحادیه مشاوران املاک
رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: از ابتدای امسال تا پایان هشتم آبان ماه جاری تعداد قرارداد‌های اجاره و خرید و فروش مسکن در تهران ۱۶درصد نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش یافته است.

 بازار مسکن بویژه در پایتخت سال گذشته بویژه از نیمه دوم سال روند رو به رشد در پیش گرفت که خود سبب رشد قیمت ها شد؛ این روند افزایشی تا اردیبهشت ماه امسال ادامه یافت و اما جهش قیمت ها مانع از دامنه دار شدن خروج مسکن از رکود شد.به این ترتیب دوباره روند رو به کاهش معاملات مسکن در پایتخت آغاز شد به طوری که در مهر ماه امسال خرید و فروش مسکن نسبت به مدت مشابه پارسال 1.7 درصد کمتر شد.

در این زمینه «مصطفی قلی خسروی» رئیس اتحادیه مشاوران املاک روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از ابتدای امسال تا پایان هشتم آبان در این مدت 219 هزار و 456 قرارداد اجاره و خرید و فروش مسکن (مبایعه نامه) در دفاتر مشاوران املاک پایتخت به ثبت رسیده است که در مدت مشابه سال گذشته ایین رقم 261 هزار و 24 قرارداد بود.

وی اظهار داشت: در این مدت در مجموع 107 هزار و 742 مبایعه نامه در دفاتر مشاوران املاک به ثبت رسیده در حالی که سال گذشته 128 هزار و 250 قرارداد بود و می توان گفت در این بازه زمانی حدود هفت ماهه میزان تنظیم مبایعه نامه کاهش 16 درصدی داشته است.

نماینده رئیس اتاق اصناف در کمیسیون تخصصی املاک کشور بیان کرد: در مدت یاد شده در مجموع 109 هزار و 987 فقره قرارداد اجاره در دفاتر مشاوران املاک تهران تنظیم شده که در مقایسه با سال گذشته این قراردادها نیز 16 درصد روند نزولی داشته است.

بر اساس آمار بانک مرکزی، تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در مهرماه سال 1397 به حدود 9 هزار و 400 واحد رسید که نسبت به شهریور ماه 9.5 درصد و نسبت به مهرماه پارسال 32.3 درصد کاهش یافته است.

در مهر ماه متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 86.1 میلیون ریال بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 6.4 درصد و 83.5 درصد افزایش نشان می دهد.

 

ایرنا

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: