bazarnews

کد خبر: ۴۱۱۱۰
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۱
روزنامه فرامنطقه ای رأی الیوم روز شنبه در مقاله ای درباره بازگشت تحریم های ظالمانه و یکجانبه آمریکا نوشت: تأثیر تحریم های واشنگتن مانند طوفان، یک تأثیر موقتی است که زود به پایان می رسد.

در این مقاله که به قلم صالح القزوینی تحلیلگر مسائل سیاسی نوشته شده، آمده است: «به نظر می رسد که آمریکا بزودی اجرای دور دوم تحریم ها علیه ایران را آغاز کند؛ تاثیر تحریم های واشنگتن مانند طوفان یک تاثیر موقتی است که زود به پایان می رسد.

این مقاله می افزاید، این امری طبیعی است که چگونگی رویارویی ایران با تحریم ها بر میزان خسارت ها و پیامدهای آن تاثیر خواهد داشت، اما پیش از آن که به این پرسش پاسخ دهیم که ایرانی ها این بار، چگونه با پیامد های تحریم های جدید مقابله خواهند کرد، ذکر نکته ای ضروری است و آن این که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد، وی هرگز با موضوع قتل جمال خاشقچی کنار نخواهد آمد و این موضوع موجب نمی شود کاخ سفید بر این موضوع سرپوش بگذارد، اما وی با موضع گیری اش در تنگنا قرار گرفت و نمی داند چگونه از این مخمصه خارج شود.

از سوی دیگر، عربستان نیز حال و روز خوشی ندارد و وضع ریاض بهتر از واشنگتن نیست، اما تحریم های جدید آمریکا می تواند فرصت طلایی برای ترامپ و عربستان باشد تا توجه جهانیان را از موضوع قتل خاشقچی به سوی ایران معطوف کند.

یکی از مشکلات اقتصاد ایران، نقدینگی است که دولت تهران توانست با ایجاد تمهیداتی و فروش ارزهایی که شهروندان در دست داشتند، بخش بزرگی از آن را مهار کند و به این ترتیب بخشی از تحریم ها در خدمت اقتصاد ایران قرار گرفت.

هدف اصلی ایران در مقابله با طوفان تحریم ها که باد آن تازه وزیدن گرفته است، آرام کردن بازار است؛ مقام های تهران ماه هاست که اعلام کرده اند در صدد اجرای یک بسته اقتصادی هستند که در وهله نخست شامل حمایت دولت از اقتصاد به ویژه حمایت از کالاهای اساسی است تا در برابر تحریم ها مقاومت کند.

رأی الیوم تصریح کرد، اقدام دیگری که ایران در برابر این تحریم ها اتخاذ خواهد کرد، تزریق ارزهایی است که در ماه های گذشته ذخیره کرده است، البته این ارزها این بار به کل بازار وارد نخواهد شد، بلکه تنها در اختیار بخش های نیازمند چون بازرگانان، شرکت های وارداتی و مسافران قرار خواهد گرفت و موجب حفظ ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی خواهد شد.

از سوی دیگر، اقدامات جدی دستگاه قضایی ایران در برخورد با دلالان ارزی، بازرگانان و شرکت های ایرانی که با ارز دولتی کالا خریدند و با نرخ آزاد فروختند، و صدور حکم اعدام برای برخی از آنان، درس عبرتی برای دیگر دلالانی است که بخواهند این کار را تکرار کنند، در واقع این اقدام؛ حاوی این پیام به تمامی اخلالگران ارزی است و نشان می دهد که قوه قضائیه تهران با آنان مماشات نخواهد کرد.

از دیگر اقدامات تهران در مقابله با تحریم های واشنگتن عدم تغییر قیمت کالاهای اساسی و در مقدمه آن نان و سوخت است، هرچند برخی اجناس در بازار ایران در دو ماه گذشته رشد تدریجی و کاملا آرامی را تجربه کردند، اما با این وجود، دولت قیمت بنزین را افزایش نداد و همین امر موجب شد نرخ نان تقریبا ثابت بماند. به نظر می رسد که از این به بعد نیز قیمت کالاهای اساسی تغییر نخواهد کرد.

اما در زمینه صادرات نفت، افزون بر وعده اتحادیه اروپا مبنی بر ایجاد یک سازوکار جدید و خنثی سازی تحریم های آمریکا، تامین درآمدهای نفتی و ورود کالا به ایران، مقام های تهران برای غلبه بر موج تحریم ها، به اقدامات دیگری از جمله داد و ستد با کشورها براساس پول ملی، معامله پایاپای، عرضه نفت در بازار بورس تهران و ارائه طرح تشویقی برای خریداران می توان اشاره کرد.

در چارچوب تلاش ایران برای فروش نفت، آن چه حائز اهمیت است، اظهارات «رستم قاسمی» وزیر پیشین نفت ایران است که اعلام کرده بود، درآمدهای نفتی کشورش در میان سال های 2012 تا 2015 که شورای امنیت سازمان ملل متحد، شدیدترین تحریم ها را علیه تهران وضع کرد، 140 میلیارد دلار بوده است. سوالی که به ذهن می آید، این است که کشوری که توانست آن زمان که تمام دنیا با آمریکا برای تحریم ایران همراه بود، به این میزان نفت صادر کند، آیا اکنون و با وجود مخالفت بسیاری از کشورها با تحریم تهران و سیاست های ترامپ، نخواهد توانست، نفت خود را صادر کند.

 

ایرنا

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: