bazarnews

کد خبر: ۴۱۱۳۲
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۸
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس می گوید: در حال حاضر نظام رگولاتوری و مقرراتی مناسبی در عرصه پتروشیمی وجود ندارد و به دلیل وجود همین نابسامانی و بی نظمی، سرمایه گذاران رغبت چندانی برای سرمایه گذاری در این بخش ندارند.

اسدالله قره خانی، با اشاره به اینکه پس از نفت، پتروشیمی بالاترین ارزآوری را برای کشور دارد، افزود: اصولا پتروشیمی یک صنعت شناخته شده در ایران از ناحیه کشورهای مصرف کننده است و البته محصولات ایران نیز از کیفیت مناسبی برخوردار است.

پتروشیمی؛ صنعتی پایدار

نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: صنعت پتروشیمی یک صنعت پایدار است؛ چراکه تولید گاز در ایران پایدار است و ذخایر بسیار عظیمی در کشور وجود دارد. از این منظر صنعت پتروشیمی دارای جایگاه ویژه ای است.

لزوم سرعت دهی به روند سرمایه گذاری در پتروشیمی

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، اضافه کرد: سرمایه گذاری در این صنعت باید سرعت عمل بیشتری پیدا کرده و در این خصوص استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی باید روان تر پیش برود. در حال حاضر مطابق با اصل 44 قانون اساسی، عمدتا فعالیت پتروشیمی ها و سیاستگذاری در این بخش به هلدینگ هایی از جمله هلدینگ خلیج فارس واگذار شده و عملا شرکت ملی پتروشیمی از سرمایه گذاری و اقدام در جهت توسعه این صنعت کنار گذاشته شده است.

قره خانی بیان کرد: همین امر باعث شده که در سال های اخیر روند سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی کندتر شده و خسارت های سنگینی به بار بیاید. در همین چند ماهه اخیر حداقل بایستی ماهانه بالای یک و نیم میلیون تا دو میلیلون دلار از طریق پتروشیمی ها ارزآوری می داشتیم؛ اما متاسفانه این موضوع یا محقق نشده یا دیرهنگام محقق شده و یا تنها مقدار اندکی از آن محقق شده است.

جبران خسارت های ناشی از تحریم

این نماینده مردم در مجلس دهم، خاطرنشان کرد: ما از طریق صنایع پتروشیمی قادر خواهیم بود بخشی از خساراتی را که ناشی از تحریم نفتی و ممنوعیت در صادرات نفت است، جبران کنیم. در واقع بهترین راه و مناسب ترین گزینه ای که دارای ارزش افزوده بالایی است، صنعت پتروشیمی است و به همین دلیل نیز باید اقدامات جدی تری درخصوص پیشرفت و سرعت دهی به روند فعالیت آن صورت بگیرد.

 نبود نظام رگولاتوری مناسب

نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس شورای اسلامی، به وجود نظام رگولاتوری در تمامی بخش های صنعت از جمله پتروشیمی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر نظام رگولاتوری مناسبی در عرصه پتروشیمی وجود ندارد و به دلیل وجود همین نابسامانی و بی نظمی، سرمایه گذاران رغبت چندانی برای سرمایه گذاری در این بخش ندارند.

 

خانه ملت

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: