bazarnews

کد خبر: ۴۱۲۰۶
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۶
یک کارشناس حوزه انرژی در گفتگو با بازارنیوز مطرح کرد:
محمد علی صادقی در ارتباط با تحریم های نفتی 13 آبان گفت: تهدید ها و تحریمهای امریکا با گذشته متفاوت است.در گذشته همه علیه ما اتحاد و انسجام داشتند ولی امروز،بعد از برجام،دیگر آنگونه نیست و آمریکا منزوی شده است.

گروه نفت و انرژی بازارنیوز : محمد علی صادقی،کارشناس حوزه انرژی در گفتگو با بازار نیوز در ارتباط با تحریم های نفتی 13 آبان گفت: تهدید ها و تحریمهای امریکا با گذشته متفاوت است.در گذشته همه علیه ما اتحاد و انسجام داشتند ولی امروز،بعد از برجام،دیگر آنگونه نیست و آمریکا منزوی شده است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا با توجه به ادعای ترامپ در مورد به صفر رساندن فروش نفت ایران، این کشور به 8 کشور عراق و ترکیه و... معافیت از تحریم را اعطا کرده است، گفت: اولا مسئولان مدعی آمریکایی نه بازار را می شناسند، نه بورس را می شناسند، نه تولید کننده و نه مصرف کننده را می  شناسند و نه اوپک را  می شناسند، فقط می خواهند از قدرت سیاسیشان استفاده کنند. ثانیا عربستان با این که توانایی تولید 11 میلیون بشکه در روز را دارد نتوانست یک و نیم میلیون بشکه صادرات نفت ایران را که ممکن بود به نوعی کم بشودجبران بکند.روسیه هم جسته گریخته خودش را کنار کشید.خود امریکا هم نمی تواند که بخواهد جایگزین کند.باید برای یک بشکه نفت خام 50 هزار دلار هزینه کنند

صادقی با تاکید بر شکست ترامپ در این جنگ روانی افزود : این شکست را باید در کنار دیگر شکست های روانی ترامپ گذاشت.در نتیجه بازاری که ترامپ میخواست به هم بخورد، مثلا قیمت ها شکننده شود، بالای صد دلار برسد یا افول پیدا کند و زیر 30 دلار برسد، رخ نداد.

صادقی همچنین در ارتباط با این که چقدر  شروط امریکا برای این 8 کشور مثل مهلت 180 روزه و... می تواند تاثیر گذار باشد ادامه داد: زمانی که داعش خاک عراق را اشغال کرده بود میدان های نفتی عراق را در اختیار داشت و نفت خام را می فروخت،کدام موسسه مالی و کشتی رانی و حتی مصرف کننده ها این را رصد می کردند؟ بازار نفت اگر بخواهد زمینه انتقالش را پیدا کند امکان عبور از یکسری مسائل به راحتی وجود دارد.یعنی به هیچ عنوان امریکا نمیتواند جلوی صادرات نفت ما را بگیرد.شاید برای این که نتوانند رصد کنند ما حتی رقم های تولیدمان را هم اعلام نکنیم.چون هرچقدراعلام کنیم قابل رصد است و مشکل ساز خواهد بود.یک سری کارهایی میشود کرد که اصلا اراده امریکا در آن هیچ دخالتی نداشته باشد.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: