bazarnews

کد خبر: ۴۱۲۶۶
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۷
یک رسانه سوئیسی در مطلبی به بررسی شانس زنده ماندن توافق هسته‌ای غرب با ایران در سایه تحریم‌های آمریکا پرداخته و تاکید کرد که این تحریم‌ها آرزو‌های ترامپ درباره ایران را برآورده نمی‌کند.

"اس ار اف" سوئیس در آستانه اجرایی شدن دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران در مطلبی در این باره نوشت: آیا دور جدید تحریم‌ها می‌تواند منجر به فروپاشی توافق هسته‌ای شود؟ مهم‌ترین بازیگران این عرصه چه می‌خواهند و چه می‌توانند انجام دهند؟

نویسنده در پاسخ به این سوالات نوشت: از نظر ایالات متحده آمریکا و اسرائیل در دنیا کشوری بدتر از ایران وجود ندارد. به زعم آن‌ها نظام جمهوری اسلامی باید با حداکثر فشار بر سر عقل آید. در همین راستا واشنگتن تلاش می‌کند با تحریم‌های مستقیم و غیر مستقیم صادرات نفت ایران را به صفر برساند. در ضمن این کشور باید از نظر آمریکا در زمینه مالی از بقیه دنیا جدا شود. با اینکه آمریکا نمی‌تواند به صورت جدی این مسئله را انکار کند که ایران به شروط توافق هسته‌ای پایبند است، اما این کار را انجام می‌دهد. نظام جمهوری اسلامی در حال حاضر دیگر هیچ قدمی در راستای ساخت تسلیحات اتمی بر نمی‌دارد. از این رو "جیمز ماتیس"، وزیر دفاع ایالات متحده هم خواستار پایبندی به برجام شده بود.

با این حال درخواست‌های آمریکا از ایران فراتر از مسئله هسته‌ای است. به صورت ملموس و مشخص آمریکا از تهران می‌خواهد که سریعا برنامه‌های موشکی خود را کنار بگذارد. از حمایت نیرو‌های منطقه‌ای مانند حزب الله لبنان، و انصارالله در یمن دست بردارد و بخصوص از کشور‌های سوریه، یمن و لبنان عقب نشینی کند. از طرفی مقامات و نمایندگان دولت ترامپ حداقل به صورت مخفیانه اعتراف می‌کنند که در اصل برای آن‌ها مسئله تغییر نظام در ایران مطرح است. در اصل سقوط نظام جمهوری اسلامی چیزی است که آمریکا در حسرت آن است. احتمالا آمریکا در این راستا به این زودی‌ها کوتاه نمی‌آید. وی می‌خواهد نه تنها خود بلکه دیگر کشور‌ها را هم مجبور به خروج از توافق هسته‌ای کند. هم زمان البته این کاملا در علاقه آمریکا است که ایران همچنان به این توافق پایبند مانده و بمب اتمی نسازد. پس ایالات متحده حتی از توافقی که می‌خواهد آن را نابود کند هم سود می‌برد.

نویسنده در ادامه نوشت: هم زمان کشور‌هایی مانند اروپا، کانادا و ژاپن می‌خواهند توافق هسته‌ای با ایران پا بر جا باقی بماند. آن‌ها البته این توافق را کاملا مطلوب نمی‌بینند، اما به زعم آن‌ها این وضعیت بهتر از نبودن این توافق است. آن‌ها همچنین می‌خواهند به مناسبات تجاری با ایران پایبند باشند. اما آمریکا تلاش می‌کند با تحریم‌های ثانویه خود از این امر جلوگیری کند. نتیجه این است که شرکت‌هایی مانند توتال، زیمنس، پژو، آیرباس و چندین شرکت متوسط و کوچک دیگر برای ترک ایران عجله کنند.

نویسنده در ادامه با اشاره به اینکه اتحادیه اروپا در حمایت از شرکت‌هایی که همچنان می‌خواهند به مبادلات تجاری با ایران ادامه دهند گرفتار چالش شده است نوشت: البته حداقل این اتحادیه می‌خواهد سیگنال‌هایی را به تهران ارسال کند مبنی بر اینکه ما به توافق هسته‌ای و مبادلات تجاری با ایران تا جایی که ممکن است پایبندیم.

در این میان کشور‌های روسیه، چین و هند هم از جمله کشور‌هایی هستند که می‌خواهند به توافق اتمی با ایران پایبند بمانند. چین و هند البته از مهم‌ترین خریداران نفت ایران هستند. آمریکا تلاش می‌کند تا بر این کشور‌ها هم فشار وارد کند تا از تحریم‌های واشنگتن علیه ایران تبعیت کنند. اما تفاوتی که این کشور‌ها با کشور‌های غربی دارند این است که آمریکا در اینجا ابزار فشار کم تری در اختیار دارد. شرکت‌ها در این کشور‌ها کم‌تر از شرکت‌های اروپایی به اقتصاد آمریکا گره خورده اند. از طرفی کشور‌های چین، روسیه و همچنین هند و ترکیه کم‌تر از اروپا آماده اند در برابر ترامپ کوتاه بیایند.

آمریکا خود به این مسئله واقف است و از این رو از همان ابتدای اجرایی کردن دور جدید تحریم‌ها علیه ایران از استثناء قائل شدن برای برخی کشور‌ها در این زمینه سخن گفته است.

حالا مسئله این است که در این اوضاع ایران در آینده چه مقدار نفت می‌تواند صادر کند؟ هر چقدر این میزان صادرات بیشتر باشد به همان اندازه احتمال پایبندی تهران به برجام بیشتر است. این مسئله به این ارتباط دارد که برخی کشور‌ها همچنان به مناسبات تجاری خود با ایران ادامه دهند.

در ادامه این مطلب آمده است: آمریکا دوباره بعد از یک مرحله کوتاه تنش زدایی به دشمن شماره یک برای بسیاری ایرانی‌ها تبدیل شده است. اعتراضات ضد آمریکایی مجددا روز گذشته توسط هزاران ایرانی برگزار شد.

نویسنده در ادامه با اشاره به اینکه تحریم‌های آمریکا می‌تواند به اقتصاد ایران آسیب رسانده و این کشور را تحت فشار قرار دهد همچنین نوشت که البته این فشار‌ها این کشور را آنگونه که ترامپ می‌خواهد تغییر نمی‌دهد. تحت این فشار‌ها توافق هسته‌ای نابود شده و احتمالا ایران در سال‌های آینده به قدرت هسته‌ای تبدیل خواهد شد.

نتیجه این که توافق هسته‌ای دچار تزلزل شده، اما همچنان پابر جا است. اینکه این وضعیت تا کی ادامه دارد همچنین به مناسبات قدرتی در ایران بستگی دارد. هر اندازه که واشنگتن موفقیت کمتری در مجبور کردن دیگر کشور‌ها به پایبندی به تحریم‌ها علیه ایران داشته باشد به همان اندازه احتمال زنده ماندن این توافق بیشتر می‌شود.

 

تسنیم

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: