bazarnews

کد خبر: ۴۱۲۷۵
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۸
عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه مجلس آماده است در زمینه آشکارسازی حقوق‌ها پیش قدم شود، گفت: طرح حمایت از افشاکنندگان مفاسد اقتصادی دارد نوشته می‌شود. در همین رابطه با کسی که به اشتباه شفاف سازی می‌کند باید برخورد شود.

به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر همایش «تسخیری دیگر باید کرد؛ شفافیت، راهکار تسخیر مشکلات» در این دانشگاه و با حضور جمعی از نمایندگان مجلس و کارشناسان بحث شفافیت برگزار شد.

سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در این نشست با تاکید بر اینکه موضوع شفافیت در جهان مسئله شناخته شده‌ای است که بیشتر از سلبی بودن اکتسابی است، گفت: موضوع اصلی در بحث شفافیت اداره کشور است و محدود به حکمرانی نیست.

وی ادامه داد: در کشور ما شفافیت به جای اینکه جنبه سلبی داشته و منوط به ساختار‌ها باشد بر افراد و زندگی خصوصی افراد تأکید دارد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه شفافیت موضوع کلانی است که خیلی محدود شده؛ افزود: متاسفانه پیگیری بحث شفافیت از شکل عادی خارج شده است.

 

قاضی‌زاده هاشمی تصریح کرد: طرح شفافیت فشار‌هایی به نمایندگان وارد می‌کند، به طور مثال طرح شفافیت موجب می‌شود برخی جریان‌های حمایت کننده یک نماینده از آرای آن نماینده مطلع شود که در صورت عدم هم خوانی، نماینده حمایت آن جریان را از دست خواهد داد.

وی با اشاره به اهمیت بحث شفافیت گفت: شفافیت به قدری ارزشمند است که شخص هزینه آن را بپردازد.

* مجلس آماده است در زمینه آشکارسازی حقوق‌ها پیش قدم شود

احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در این مراسم طی سخنانی با اشاره به اهمیت موضوع شفافیت گفت: مجلس آماده است در زمینه آشکارسازی حقوق‌ها پیش قدم شود، اما قوه قضائیه، قوه مجریه و بیمه پیش قدم نمی‌شوند.

وی ادامه داد: طرح حمایت از افشاکنندگان مفاسد اقتصادی دارد نوشته می‌شود. در همین رابطه با کسی که به اشتباه شفاف سازی می‌کند باید برخورد شود.

* شفافیت یکی از اصیل‌ترین راه‌ها برای کوتاه کردن دست راهزنان منافع مردم است

به گزارش فارس، در ابتدای این مراسم فرناز اینانلو عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان بیانیه این تشکل دانشجویی را قرائت کرد، که این بیانیه به شرح زیر است:

انقلاب شکوهمند ملت ایران انفجاری بود که قلب‌های زنگار گرفته و خفقان دیده را روشن کرد و مردمان سکونت‌گزیده را به حرکت درآورد چرا که معتقد بود ما انقلاب کرده‌ایم برای انسان شدن و برای انسان ساختن.

انقلاب شکوهمند ملت ایران، باور حسینی و مکتب عاشورایی را دوباره در دل‌های ما زنده کرد و همین باور و همین مکتب بود که سیزدهم آبان ۵۸ را رقم زد و پای دل جوانان ما به جاسوس‌خانه استکبار کشانید و تسخیری را رقم زد که نقشه‌های شوم و باطن شرک‌آلود و استعماری دشمن دیرینه ملت ایران را نمایان ساخت و این گفته رهبر معظم انقلاب را به تصویر کشید که تظاهرات ابرقدرت‌ها به اقتدار بیش از اقتدار واقعی آنهاست.

انقلاب شکوهمند ملت ایران، جسارت در هم شکستن اقتدار‌های پوشالی ابرقدرت‌ها را به جوان مسلمان ایرانی داد و توهم ابرقدرتی آنان را درهم شکست، اما امروز در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، جمهوری اسلامی نیازمند تسخیری دیگر است. آری تسخیری دیگر باید، چرا که لانه‌های فساد هنوز به پایان نرسیده و دست‌های توانمند جوانان انقلابی را فرا می‌خواند برای اصلاح.

بعد از تهدید‌های نظامی، ترور، جنگ رسانه‌ای، نفوذ و بسیاری موارد دیگر که آمریکای مستکبر و دیگر اذنابش برای مردم‌مان روا داشتند، امروز به حربه جنگ اقتصادی و ناکارآمد جلوه دادن نظام جمهوری اسلامی ایران متوسل شده‌اند و به‌دنبال تبدیل این نقاط که توقفگاه‌های جمهوری اسلامی است.

 

اکنون وظیفه ماست که در ادامه گام‌های بصیرانه پدران و مادران انقلابی‌مان به‌سراغ راهکار برویم برای تسخیر مشکل و یقیناً شفافیت یکی از این راهکار‌ها است.

امروز باید به‌پاخواست و به‌جای دیوار‌های زنگارگرفته‌ای که بین مردم و مسئولان فاصله انداخته، شفافیت، همدلی، کرامت و باور متقابل را جایگزین کرد.

به‌راستی که امروز قرار گرفتن همه امور کشور از معاملات و امور گمرکی و مالی تا حقوق و اموال مسئولین و آرا و نظرات‌شان در یک اتاق شیشه‌ای مهم‌ترین راهکار حل مشکلات اقتصادی و جلوگیری از بروز فساد در جامعه است.

شفافیت یکی از اصیل‌ترین راه‌ها برای کوتاه کردن دست راهزنان منافع مردم است و یکی از مراحل اصلی تحقق مردم‌سالاری دینی در نظام جمهوری اسلامی ایران. با تحقق شفافیت است که جایگاه‌های مسئولیت به مسند‌های قدرت تبدیل نخواهد شد و کسانی که در پی پر کردن جیب‌های‌شان هستند، صندلی‌های ریاست بر جمهوری اسلامی را جایی برای رسیدن به این هدف نخواهند یافت.

خادم مردم بودن باید باور مسئول جمهوری اسلامی باشد و این امر محقق نخواهد شد جز با تحقق مردم‌سالاری دینی؛ با همه ابعاد و جوانبش. مردم‌دوستی، مردم‌سالاری و شفافیت، دستور و شعار اسلام است و بدون شک دولت جمهوری اسلامی بدون ملت کاره‌ای نیست؛ لذا وقت آن رسیده که مسئولین جمهوری اسلامی با آموختن شفافیت، از شیوه حکومت‌داری امیرالمؤمنین و عمل کردن به آن، به‌سوی تسخیر مشکلات کشور حرکت کرده و مردم‌سالار مورد نظر امام روح‌الله را در کشور اسلامی‌مان محقق سازند. ما جوانان انقلابی بنا بر سفارشات رهبر معظم انقلاب امام خامنه‌ای، تا شفاف شدن دیوار‌های مجلس اسلامی، حساب‌های مسئولان و دادگاه‌های قضائی از پای نخواهیم نشست.

 

فارس

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: