bazarnews

کد خبر: ۴۱۲۷۶
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۰
مقام فرانسوی مطرح کرد
یک مقام فرانسوی روز دوشنبه ابراز امیدواری کرده «ابزار‌های حقوقی» برای راه‌اندازی ساز و کار مالی ویژه اتحادیه اروپا برای تسهیل مبادلات با ایران ظرف چند روز آینده ایجاد می‌شود.

یک مقام فرانسوی روز دوشنبه ابراز امیدواری کرده «ابزار‌های حقوقی» برای راه‌اندازی ساز و کار مالی ویژه اتحادیه اروپا برای تسهیل مبادلات با ایران ظرف چند روز آینده ایجاد می‌شود.

خبرگزاری رویترز به نقل از این مقام فرانسوی که اشاره‌ای به نامش نشده نوشت: «امیدواریم ساز و کار‌های حقوقی [برای راه‌اندازی مکانیسم ویژه مالی]ظرف روز‌های آینده ایجاد می‌شود.»

وی اضافه کرد: «بعد از آن، نهایی کردن مدالیته این مکانیسم چند هفته یا ماه طول خواهد کشید و اجرایی شدن آن در طول سال ۲۰۱۹ خواهد بود.

این مقام فرانسوی گفت: امکان اینکه تجارتی از طریق این مکانیسم قبل از پایان سال جاری میلادی انجام شود، وجود ندارد.

پیش از این «گوردون ساندلند»، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا گفته بود که از واکنش این اتحادیه به بازگشت تحریم‌ها علیه ایران «اندکی مأیوس» شده است.

به نوشته بلومبرگ، وی گفت: «برای من شوک‌آور است که با آنکه می‌دانیم بین اتحادیه اروپا و دیدگاه رئیس‌جمهور ترامپ درباره برجام اختلافاتی وجود دارد، اتحادیه اروپا سیگنال‌هایی برای ایران ارسال می‌کند که باعث احساس مصونیت آن‌ها درباره انجام سایر فعالیت‌ها می‌شود.»

وی اضافه کرد: «سران اتحادیه اروپا آنقدر برای حفظ برجام مصمم هستند که ظاهراً تمایل دارند اجازه انجام کار‌هایی را بدهند که در غیر از حالت وجود برجام برای کشور‌های مستقل پذیرفتنی نیست.»

این مقام آمریکایی درباره کانال ویژه مالی اتحادیه اروپا برای همکاری مالی با ایران هم اظهارنظر کرد و آن را «ببر کاغذی» (کنایه از بی‌اثر بودن آن) توصیف کرد.

وی گفت: «فکر می‌کنم مکانیسم ویژه چیزی بیشتر از یک ببر کاغذی نیست. ما نشنیده‌ایم که هیچ بازیگری جدی قصد داشته باشد از این مکانیسم ویژه بهره ببرد.»

 

تسنیم

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: